מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

עמונה - מסיבת העיתונאים
הגדל

חגי הוברמן מדווח ממסיבת העיתונאים

העימותים על הריסות בניה במאחזים עשויים להתחדש בשבועות הקרובים ביתר שאת. אתר המאבק הבא _ תשעה בתים ביישוב עמונה שליד עופרה, שמערכת הביטחון מתכננת להרוס בתקופה הקרובה.

אתמול הודיעה מועצת יש"ע, כי "לאחר תקופת היערכות, פותח היום מטה המאבק למניעת הריסת הבתים בעמונה בפעילות גלויה להבאת המונים להתבצרות בעמונה על מנת למנוע ולעכב את ההריסה".

מועצת יש"ע ומטה הפעולה נערכים להגעת קבוצות מאורגנות ושהייה ממושכת במקום עד מועד ההריסה. "ההגעה לישוב תהיה הן בדרכי הגישה הרגילות והן בדרכי גיש עצמאיות, כולל בדרכים העוברות בתוככי אוכלוסיה פלשתינית. אנו מתכוונים לצאת למאבק חריף ובלתי מתפשר בכל מזג אויר", נאמר בהודעתם.

מדובר בתשעה בתים ריקים _ שאתמול אוכלסו מחדש, חלקם בידי המשפחות שקנו את הבתים, ושני בתים שהפכו למשרדים: אחד של מועצת יש"ע, והשני של המועצה האזורית מטה בנימין. התושבים אומרים כי בעקבות הפרת הסיכום מצד הצבא, והכוונה להרוס את הבתים בעמונה, נכנסו משפחות היישוב בעמונה לבתי הקבע היועדים להריסה. תושבי הישוב אומרים עוד כי זהו הצעד הראשון במאבק הנחוש של התושבים למניעת הרס הבתים. "הצבא הפר את הבטחתו מהקיץ להימנע מהרס הבתים אם אנחנו לא נאייש אותם. כעת הוא מפר את ההטחה ולכן גם אנו משוחררים מההתחייבות שלנו" _אומרים התושבים.

מהמידע שהגיע לתושבי עמונהבצה"ל נערכו להרוס את בתי הישוב ביום שני או שלישי הבא. בצבא החלו לרכז ציוד הנדסי כבד לקראת משימה זו, אבל בג"ץ טרף את הקלפים. אתמול הוחלט כי יתקיים דיון נוסף על כל נושא ההריסה ביום רביעי הבא, ומכאן שהבתים לא ייהרסו במועד המתוכנן, יום שני או שלישי. הדיון יתקיים במעמד שלושה שופטים, ברק, לוי וחיות. ההחלטה התקבלה בעקבות העתירה שהגישו רוכשי הדירות עצמם נגד ההריסה, בטענה, שעד כה לא התחשבו במעמדם.

בכל מקרה, בעמונה החלו להיערך לקליטת תומכים ומתנדבים מכל רחבי הארץ.

במסיבת עיתונאים שקיימה מועצת יש"ע בעמונה אמר יו"ר מועצת מטה בנימין פנחס

וולרשטיין: "אנחנו נמצאים היום בפתחו של שלב נוסף, לצערי הרב אין לי כל ספק שהוא נובע מרשעות

ולא משום סיבה אחרת, ולכן הוא מחייב אותנו במאבק נחוש יותר מכל המאבקים הקודמים".

"ניסינו כדי שלא ליצור קרע בעם לנהל את המאבק בפנייה לכל גורם צבאי, אבל מאחר ואנחנו רואים את היערכות הצבא בהיקפים מדהימים. מדברים איתנו אבל במקביל מגייסים צבא בהיקפים מדהימים לקראת תחילת השבוע הבא. לכן נערכנו בישובים הסמוכים לסירוב המוני של התושבים להיענות לדרישה

להזדהות כדי לעבור במחסומים הקרובים".

ולרשטיין הזכיר והציג מסמך של משרד הפנים ובו דיווח על הפרות בניה ערבית בהיקף של למעלה

משלושים ושלושה אלף מבנים ולמרות זאת לא נעשה נגדם דבר. הוא סיפר כי בניגוד לדעתם של

חלק ממנהיגי המאבק בהרס הבתים הוסכם להמתין ולא להיכנס לבתי הקבע שבישוב, אולם עם הפרת

הסיכום הקודם על ידי הצבא לא נותרה ברירה ו"החל ממוצאי שבת נלבש בגדים חמים ונצא לכבישים

כדי למנוע בגופנו את הרס הבתים גם במחיר קבלת מכות ומעצר".

עמונה כארבעים משפחות בהם ילדים. ישוב שהוקם על מנת לאפשר את הגידול הטבעי בישוב עפרה.

חבר הכנסת הרב יצחק לוי שכיהן כשר השיכון שאישר את בניית הקבע סיפר כי הקמת המקום

בוצעה בתיאום עם משרד ראש הממשלה, כשראש הממשלה ושר הביטחון היה אהוד ברק, ועם סגן שר הביטחון דאז אפרים סנה. אולם בשל מניעים פוליטים נמנע ממקימיו להשלים את ההליך הפרוצדוראלי המתבקש להקמתו.

הרב לוי התייחס לרמטכ"ל, רב אלוף חלוץ ואמר כי חלוץ "התאהב בשיטת ההתנתקות מגוש קטיף, הוא משוכנע שאם יש כמה יהודים עקשנים יוכל הוא מצידו להביא חטיבה אחת או שתיים לביצוע הפינוי. רמטכ"ל שמודיע שאינו יכול למנוע את ירי הקסאם משוכנע שיוכל לעקור ולגרש.."

 

עבור לתוכן העמוד