מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

מתיישבי יו"ש חיים יותר ומאושרים יותר / חגי הוברמן
הגדל

יהודה ושומרון נחשבים בתודעה הציבורית לאיזורים שסכנת חיים מרחפת בהם כל העת לתושביהם, אבל השנתון הסטטיסטי החדש של יו"ש לשנת 2005, שערכו פרופ' דן סואן והד"ר מיכאל שפר, אשר יצא לאור באחרונה בהוצאת המכללה האקדמית יהודה ושומרון, מגלה מציאות מדהימה: תוחלת החיים של המתיישבים ביהודה ושומרון היא הגבוהה ביותר מקרב כלל הישראלים - 80.6 שנים, לעומת ממוצע ארצי של 78.9 שנים. הנתונים מסתמכים על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס). לא רק חיים יותר, אלא מתים פחות. שיעור הפטירות השנתי של תושבי יו"ש הוא מהנמוכים בישראל - 4.2 פטירות מכל אלף תושבים בהשוואה לממוצע ארצי של 5.2.

זה לא מפתיע, אם נגלה שמתיישבי יו"ש בריאים הרבה יותר. תמונת האישפוזים בבתי החולים, לא כולל לידות כמובן, היא הטובה ביותר בין כל המחוזות: 68.8 אישפוזים לכל אלף נפשות לעומת 143.4 בממוצע הארצי. לגבי לידות, כאן האישפוזים כמובן גדולים יותר. שיעור הפיריון של נשים במחוז יו"ש הוא מהגבוהים בארץ: 4.4 צאצאים לכל אשה בהשוואה לממוצע ארצי של 2.8 צאצאים לכל אשה.

למה ביו"ש יותר בריאים ויותר יולדים? אולי בגלל שאוכלוסיית יו"ש היא מהאוכלוסיות הצעירות ביותר. חציון הגילים הוא 20.7 לעומת 28.1 בישראל. בני 0 עד 19 ביו"ש מהווים 44.8% מהאוכלוסייה בעוד שבכלל ישראל הממוצע לגילאים אלה הוא 36.9%. מספרם של בני 55 ויותר ביו"ש הוא מהנמוכים ביותר - 10.2% לעומת 17.2%. אין פלא איפוא ש-92.7% ממתיישבי יו"ש שבעי רצון מהחיים לעומת 82% בממוצע ארצי. יש להם עוד סיבות: 59% מהמתנחלים מצהירים שהם מצליחים לכסות את הוצאותיהם לעומת 52.4% מהישראלים. שיעור הבלתי מועסקים ביו"ש הוא מהנמוכים - 8.4% לעומת 10.4% בממוצע ארצי. אחוז הזכאות לבגרות במגזר היהודי מקרב בני 17 הוא הגבוה ביותר ביו"ש והוא נע בתשע השנים האחרונות בין 53% ל-57% לעומת ממוצע ארצי של כ-48%.

דירוג הרשויות המקומיות על-פי אשכולות הלמ"ס מלמד ששיעור ההתנחלויות ביו"ש הנכללות בשלושת האשכולות הגבוהים, גבוה בהרבה מהממוצע הארצי ואילו שיעורם בשלושת האשכולות הנמוכים נמוך בהרבה מהממוצע. נקודת התורפה היא, שמעט מאוד עולים חדשים פונים להתנחלויות. ייתכן שמדובר עדיין בתוצאה של המדיניות האמריקנית בשנות ה-90, שאיימה על מדינת ישראל כי אם העולים החדשים יופנו להתנחלויות ארה"ב תצמצם את הסיוע הכספי לקליטת העליה. עד 2001 קלט האזור 15,700 עולים: 1.9% מכלל העלייה. יש רק שלושה יישובים החורגים מכך, שלושה יישובים גדולים מתוכם שניים מהערים ביו"ש. 40% מאוכלוסיית אריאל הם עולים; 14.1% מאנשי קרית ארבע; ו-12.8% מאנשי מעלה אדומים.

עבור לתוכן העמוד