מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

15 חודשים אחרי הגירוש, אפס התחלות בנייה!!!!
הגדל

לפני כשנה וחצי, כחודש לפני גירוש מתיישבי חבל עזה, השיקה ממשלת ישראל קמפיין בעלות של שלושה מיליון ₪ תחת הכותרת "יש פתרון לכל מתיישב". הקמפיין כלל פרסום מאסיבי בטלוויזיה, רדיו, עיתונות והאינטרנט. הוא תיאר את היערכותה המושלמת של ממשלת ישראל לקליטת וסיוע למפונים בתחומי המגורים, רווחה, מתן פיצויים, חינוך, תעסוקה, איתור אדמות לחקלאים ועוד.

למרות ידיעת מובילי ההתנתקות כי היערכותה של מדינת ישראל לוקה בחסר – העדיפו מקבלי ההחלטות להשיק קמפיין שיקרי זה, ולו בכדי לקבל הכשר משפטי וציבורי, עד שתושלם החרבת הגוש.

בולט במיוחד הוא הכישלון בהכשרת מגורים לטובת המגורשים. מדיניות הממשלה כמעט לאורך כל התקופה הייתה "קחו את הפיצויים והתפזרו לכם ברחבי הארץ, לא יוקמו יישובים חדשים!"

רק במאי 2005, משהבין שרון כי תושבי הגוש מסרבים לעזוב את ביתם במתכונת זו, הוא דחק באנשי משרד הביטחון להקמתו של יישוב זמני בניצן. ביום הגירוש עצמו עמדו במקום רק כ-320 קראוילות באתרים נוספים היו עוד כמה עשרות. כ-850 בתים שהושכרו בכל רחבי הארץ נותרו ללא כל דרישה.

 

שנה בבתי מלון – במקום 10 ימים

 

חוסר ההיערכות זה הביא לכך שמדינת ישראל נאלצה להשכיר כ-3000 חדרי מלון, כאשר חלק ניכר מהם הוזמנו במקביל לגירוש התושבים מבתיהם. המשפחות עצמן שילמו מחיר יקר של אובדן המסגרת המשפחתית, תלישות ופגיעה קשה בפרטיות.

המדינה הבטיחה שהעקורים ישהו בבתי המלון 10 ימים לכל היותר, עד שיימצא להם פתרון מגורים נאות. בפועל, רק שנה אחרי הגירוש, ביולי 2006, עזבו אחרוני המשפחות את המלונות ובתי הארחה ופורק המאהל של תושבי אלי סיני. התנהלות זו הביאה לבזבוז כספים מיותר על השלב הזמני: מדינת ישראל הוציאה מאות אלפי שקלים על שהייה של כל משפחה במלון ובנוסף השקיעה סכום מופרז של 105 אלף דולר על כל קראווילה.

כיום נמצאות כל פזורות גוש קטיף במצב של קיפאון ברמה כזו או אחרת בנושא הקבע. בחלק מהאזורים יש רק תכנון ראשוני, באזורים מסויימים התב"ע אושרה ובאזורים מסויימים ישנם עיכובים משמעותיים בגלל סיבות רבות ומגוונות: סחבת ממשלתית, משפחות שכתוצאה מעיוותים בחוק אינן רשאיות להצטרף ליישובים, חוסר הסכמה בנושא מבני ציבור, בעיות עם היישוב או המועצה הקולטת ועוד.

בפועל, עד כה לא החלו בבנייתה של אפילו דירה אחת עבור המגורשים. בניצנים, תוכנית הדגל של מנהלת סל"ע שנחתמה קודם הגירוש, תקועה לגמרי התוכנית להקמתם של מאות יחידות דיור באשכולות נפרדים עבור היישובים החקלאיים: גדיד, גן אור, מורג, בדולח, ניסנית ועוד. למרות הבטחות מנהלת סל"ע שהחותמים על תוכנית זו יזכו לבנות את בתיהם במהירות בפועל לא הוחל בהכשרת התשתיות וזאת בעקבות סחבת ממשלתית ובג"ץ מצד עיריית אשקלון.

גם הרחבת היישוב ניצן עבור מפוני נווה דקלים לא מתקדמת. עד כה נרשמו לפרוייקט כ-350 משפחות והוא נחשב למתקדם ביותר מבחינת ביצועו. התשתיות ליישוב צפויות להיות מוכנות בדצמבר 2006. למרות האמור טרם נחתם הסכם עם הממשלה בשל בעיות קשות בנושא מבני הציבור, פתרונות ללא זכאים, בנים ממשיכים, שמאויות הבתים ועוד.

נביא כאן סקירה חלקית של חלק מהתלאות שעוברים העקורים, תוך התמקדות במתיישבים מיישובי "אמנה" לשעבר.

 

חזון "פיתוח הנגב" בקיפאון

 

אחרי הגירוש דיברה ממשלת ישראל גבוהה גבוהה על המשימה של "פיתוח הנגב". כל ממשלות ישראל ראו בחזון יישוב הנגב משימה ממדרגה ראשונה, אולם גם במקרה זה לא ניכרת הירתמות של המערכות לסייע לכמאה משפחות מנצרים ועצמונה המתגוררות כעת ביתד ויבול והמבקשות להקים יישובים באזור חלוצה תוך קליטה מסיבית של משפחות ועיבוי ההתיישבות.

באתר חלוצית 4המיועד לעצמונה החלו העבודות לפני כחודש. באתר חלוצית 1 המיועד לנצרים העבודות אמורות להתחיל בימים אלו.

 

 

אגוז: שמירת הטבע חשובה מבני-אדם

 

לפני שנה נפתחה אפשרות להקמת גוש יישובים חדש באיזור מזרח לכיש, איזור נרחב של כמה עשרות קילומטרים רבועים, שבו מתגוררים כיום כ-100 משפחות יהודיות בלבד. מזה שנים משוועת מדינת ישראל לחלוצים שיבואו ליישב את המקום – ולהפריח את השממה. אבל תושבי גוש קטיף המבקשים לקחת על עצמם אתגר זה ולהכפיל פי כמה את מספר המשפחות באזור נתקלים בבעיות קשות ואינם רואים עד כה את המדינה נרתמת ברצינות להגשמת חזון התיישבותי זה.

באתר אגוז, מקום אליו מבקשים לעבור כ-50 משפחות מנווה דקלים ומשפחות נוספות מרחבי הארץ. נכון לעכשו אין תב"ע. ביב' תשרי, 4.10, נערכה בלשכתו של מנכ"ל משרד רה"מ רענן דינור, ישיבה נוספת בנושא הקמתהישוב אגוז, למגורשי נווה דקלים. הישוב אגוז, אמור היה לקום, ע"פ תכנוני הממשלה, סמוך לאמציה שבחבל לכיש. ואולם בדיון טען ראש מינהל התיכנון במשרד הפנים שמאי אסיף כי האתר שוכן "בלב הביוספירה, ואסור להזיז שם אפילו אבן". סוכם כי אסיף ידון בתוך שלושה שבועות עם מינהלת סל"ע ונציגי המתיישבים, במציאת אתר חלופי, דרומי יותר. לאחר החלטתם, יערך דיון מסכם, מי-יודע כמה במספר, אצל מנכ"ל משרד רה"מ. האתר שנבחר ע"י שמאי אסיף נמצא מערבית ליישב שקף,ושמו חזן 1.אלא שדווקא אתר זה נמצא בתוך שטח אש פעיל של בסיס הצנחנים הקרוב. בצה"ל מבצעים כעת עבודת מטה לבדיקת האפשרות לשחרר שטח זה להתיישבות.

 

 

 

בשומריה מתגוררות כ-60 משפחות מעצמונה, תוכניות הבנייה נמצאים בשלבי עדכון – טרם הוחל בהכשרת כל תשתיות. באמציה מתגוררות כ-50 משפחות מקטיף. לאתר אין כל תב"ע אולם קיימות תוכניות ראשוניות. ההסכם בין מינהלת סל"ע ליישוב הוותיק אמציה טרם נחתם ולכן טרם הוחל בפיתוח כלשהוא.

לאתר "מירשם", אף הוא במזרח חבל לכיש, מבקשות לעבור כ-40 משפחות, מחציתן מתל קטיפא ומחציתן מיישובים אחרים. למקום אין תב"ע ולא נחתם כל הסכם.

 

 

לכרמית מבקשות לעבור כ-50 משפחות, מחציתן ממגורשי כפר דרום. נכון לעכשיו אין לאתר תב"ע מאושרת או כל תכנון ראשוני. המשפחות גרות עדיין בבית דירות באשקלון, סובלות מניתוק חברתי. קבוצה אחרת מכפר-דרום מתכוונת להצטרף לשומריה באופן זמני, ובעתיד להקים עם עקורי תל-קטיפא גרעין שיתיישב במרשם.

 

 

מצפון החבל למתחם הגולף

 

ועוד באשקלון: לשכונת הגולף באשקלון נרשמו כ-150 משפחות מצפון החבל – אלי-סיני וניסנית - עוד קודם לגירוש. המשפחות גרות כעת במקומות שונים באשקלון. על אף הבטחות הממשלה כי העבודות יחלו באופן מיידי בפועל מדינת ישראל טרם השלימה את רכישת הקרקעות מהבעלים.

בנושא זה חלה תזוזה מסויימת כאשר בד' תשרי, ‏26.9, נפגש מנכ"ל משרד רה"מ רענן דינורעם נציגי קהילת ניסנית המתגוררים באשקלון והתחייב לקידום משמעותי של פרויקט 'מתחם הגולף'עד ה-30 באוקטובר, ובכלל זה:רכישת הקרקעות עבור המפונים, חתימת חוזה בין המדינה למפונים, חתימת הסכם פיתוח בין החברה הכלכלית לאשקלון למדינת ישראל וחתימת הסכם מבני ציבור בין הקהילה למדינה.

בפגישה השתתפו ראש עיריית אשקלון רוני מצרי, ראש מינהלת סל"ע צביה שמעון, יו"ר ועד המתיישבים ליאור כלפא, יו"ר ועד אשקלון שמואל כץ, חברי ועד המפונים המתגוררים באשקלון ברוך גווילי ויוסי דיין ונציגים נוספים מבין התושבים.

יו"ר הועד המקומי של המפונים באשקלון שמואל כ"ץ הביע תקווה ש"לאחר שנה וחודשיים בהם לא נעשה דבר על מנת לקדם את הפרויקט זה, ובהתערבותו הישירה של מנכ"ל משרד רה"מ נוכל להתחיל בבניית בתינו על פי המתוכנן בעוד שנה מהיום". כץ הציג את הנזק שנגרם כתוצאה מחוסר הוודאות בו נתונים המפונים מזה שנה וחודשיים, שכולל "בזבוז של כספי הפיצויים לצורכי מחיה בסיסיים, לחץ הנפשי בו נתונות המשפחות שגורם לתחלואה גבוה, לבעיות במרקם המשפחתי ולפגיעה התנהגותית בילדים".

 

המגורשים לפרס: אנו נחושים לשבת בגליל

 

"למרות הקשיים שנקרו בדרכנו, אנו נחושים להקים את בית הקבע שלנו בבוסתן הגליל".

כך אמר אבישי בר יהודה, העומד בראש קבוצה של 30 משפחות שגורשו מניסנית ומדוגית, המתגוררות כיום בבוסתן הגליל, למשנה לרה"מ, שמעון פרס, שנפגש בחול המועד סוכות עם נציגי המשפחות באכזיב.

המשפחות עידכנו את פרס בכל הנוגע להתקדמות מעברן, התאקלמותן ביישובים בהם הם מתגוררים עד לבניית ביתן הקבוע בבוסתן הגליל ואפשרויות התעסוקה באזור.

נציגיהם של 30 המשפחות דיווחו לפרס, כי "הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה צפון" אישרה את התוכניות לבינוי 40 מגרשים להקמת בתיהם ומיזם תיירותי צמוד בית (צימרים). 40 המגרשים יהיו מתוך 100 מגרשים שאושרו לקליטת בנים חוזרים במושב. כמו כן, דיווחו המשפחות כי הן מתכננות להקים כפר נופש ייחודי לאנשים בעלי מגבלות, אך הפרטים הרלוונטיים עדיין נבדקים.

ראש המועצה האזורית מטה אשר, יהודה שביט, דיווח לפרס, כי לכל משפחה הוצמדה משפחה מבוסתן הגליל שתסייע בהתאקלמות ובקליטתה ביישוב.

אבישי בר יהודה, העומד בראש קבוצת המשפחות סיפר לפרס, כי הוא מקווה, שבניית הבתים בבוסתן הגליל תצא לפועל באופן מיידי, וכי כבר בימים הקרובים יוצא לפועל מכרז בנוגע לתחילת עבודות התשתית במושב.

 

עבור לתוכן העמוד