מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

"ארץ זית שמן"
הגדל

בטקס חגיגי נחנך בי"א מרחשוון תשס"ז, 2/11/06, בית הבד "משק אחיה" באיזור התעשייה שילה.

זהו בית הבד היהודי הגדול באזור, העומד בשורה הראשונה של ייצור שמן הזית בישראל. מפעל שמן הזית הוותיק "משק אחיה" חנך לאחרונה קווי ייצור חדשים, ובכך הגדיל את תפוקת השמן ותפוצת השיווק. המפעל החדש יקלוט כאלפיים טון זיתים מכל רחבי הארץ, בהם גם ממטעי האזור, שמהם יופקו ארבע-מאות טון שמן – חצי מיליון בקבוקים. מדובר בהיקף רחב ביחס לתעשיית השמן הישראלית.

יגאל נווה מנכ"ל החברה סיפר כי המפעל נבנה בהשקעה של מיליוני שקלים בידי משקיעים פרטיים, והוא אחד המפעלים המתקדמים והגדולים בארץ

באירוע נכחו כ-150 איש, בהם תעשיינים וחקלאים מכל רחבי הארץ, ונציגים של המועצה ומשרד החקלאות. האורחים סיירו בבית בד, נהנו מארוחת בוקר טובה – וקינחו בסיור בדוכני הטעימות של שמן הזית של משק אחיה.

גדי הורביץ, מראשי מועצת הזיתים, בירך גם הוא בטקס. "שמן הזית של משק אחיה מהווה תקווה גדולה בענף כולו" - אמר.

חשוב לציין כי במשק אחיה מקפידים על עבודה עברית ושימוש בחומרי גלם מישראל, כדי לחזק את התעשייה כחול-לבן ואת הכלכלה הישראלית.

סיפורו של בית הבד מתחיל בעשור האחרון של המאה הקודמת, כאשר יוסי ורונית שוקר, ממקימי אחיה שממזרח לשילה, הקימו לפני כ- 10 שנים, משק חקלאי אשר מנה אלפי עצי זית ובית בד.

למרבה הצער, בשנה הראשונה להפעלת בית הבד, נפצע יוסי במהלך העבודה מאחת ממכונות בית הבד. מאז הפציעה החמורה, יוסי משתקם בבית החולים בת"א.

בשנת 2004, לאחר מספר שנים שבהם הפעילה רונית את המשק ואת בית הבד, התגייסו מספר צעירים תושבי היישוב השכן עלי, במטרה להצעיד את משק אחיה קדימה.

 

חברת "ארץ זית שמן"

 

חברת "ארץ זית שמן בע"מ" הוקמה בשנת 2004 ע"י שלושה צעירים תושבי עלי: אמיר בירנבאום, פנחס עציון ויגאל נוה.

לקבוצת המייסדים הצטרפו המשקיעים מר משה נמדר, מר מוני ליימן ומר אילן הירשפלד, אשר ראו בחברה השקעה כלכלית ואידיאולוגית.

החברה עוסקת כיום במספר תחומים:

1. החברה מגדלת כ- 500 דונם מטעי זיתים, לשמן. מטעים נרחבים אלו משתרעים ממזרח ליישוב שילה אשר שוכן במרכז חבל בנימין. בנוסף, מפעיל צוות הזיתים מערך ניעור מודרני המוסק את הזיתים במטעים, ומבצע עבודות כקבלן עבור מגדלי שקדים וזיתים ברחבי הארץ.

2. החברה מגדלת כ –120 דונם כרם יין ובכוונתנו לשתול במהלך החודשים הקרובים 300 דונם כרם יין נוספים.

בחודשים האחרונים, בהשקעה של כ- 3 מליון ש"ח, הקימה החברה בית בד חדיש ומודרני אשר ניצב בשורה הראשונה של בתי הבד בארץ. בבית בד זה הושקעה מחשבה רבה ונלמדו לקחים מבתי בד בארץ ומרחבי העולם אשר יושמו במגמה להפיק שמן זית איכותי ביותר

שמן הזית של "ארץ זית שמן" משווק תחת השם "משק אחיה", כהמשך לפועלם של משפחת שוקר מאחיה. מוצרי החברה נמכרים כיום ברשתות המובחרות ובחנויות הטבע.

בישראל כולה נטועים כיום כ- 220 אלף דונם של זיתי שמן. היבול השנתי נע בסביבות 6,000 טון שמן מוכן בשנה. כמות זו מספקת כ- 50 אחוז מהביקוש המקומי. היתר מגיע מיבוא מיוון, ספרד ואיטליה.
עבור לתוכן העמוד