מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

מבוקש בית מגורים ביו"ש
הגדל

בתחילת חודש שבט הגיעה לעפרה שבמטה בנימין, המשפחה האחרונה מתוך גרעין של כ-50 משפחות מצרפת. המשפחה הזו, האחרונה שמגיעה למקום בארבע השנים האחרונות, חיכתה לא מעט זמן עד שהתפנה עבורה מקום. בעוד שבשאר יישובי יו"ש רשימת ההמתנה היא מקרב אוכלוסיית הארץ, בעפרה הרשימה מתארכת עד צרפת.

שיא חדש בדרישה למקומות מגורים ביישובי יש"ע נרשם בשנתיים האחרונות. מפוני גוש קטיף, הדור השני למתיישבים וכן זוגות צעירים ממרכז הארץ המחפשים איכות חיים, פונים אל היישובים ומנסים להתקבל. אבל זה לא פשוט. ממשלת ישראל הקפיאה את הבניה בכל השטחים שמעבר לקו הירוק. גם השיחות עם הפלשתינים והלחץ האמריקני גורמים להצרת צעדיהם של ראשי ההתיישבות וראשי היישובים.

רשימות ההמתנה ארוכות. משפחות רבות מבקשות להתקבל למגורים ביישובים, מוכנות לעבור לשם כך ועדות קבלה, ראיונות מתישים ואפילו לעזוב מקומות בורגניים ומבוססים באמצע שנת לימודים ובלבד שיימצא להם ולילדיהם מקום. הנהירה הזו ליישובי יו"ש קיימת גם בוותיקים והמבוססים שביישובים וגם במקומות החדשים. ברוב המקומות אין אפילו קרוואנאנים מיותרים להשכרה ואם מצליחים לקבל תושבים חדשים זה קורה בדרך-כלל רק בעקבות תחלופה טבעית, שגם היא לא רבה.

העובדות הללו, כמעט כצפוי, גורמות לעליית מחירים בחלק מן היישובים ולייאוש של מתיישבים פוטנציאליים רבים, שרוצים לבוא אבל מתייאשים מהציפיה הארוכה שבדרך את הבית החדש. רק לדוגמה, מחיר השכרת קרוואנאן שלושה חדרים, שבעבר עלה מאה דולר, עשוי עתה להגיע ל-400 דולר ויותר. "המצב באזורים שלנו קשה מאוד", מאשר חיים פוגל, רכז אמנה באזור בנימין. "ברוב אזור שומרון ובנימין התפוסה היא של מאה אחוזים. אם הייתי יכול לבנות מאה קרוואנים הייתי מוכר אותם מיד, ההצלחה מדביקה". פוגל, כמו שאר רכזי אמנה בהתיישבות, מדבר בהססנות רבה. החשש שלו ושל חבריו גדול. מפעל ההתיישבות נמצא במצב עדין מאוד והם חוששים לומר דברים מיותרים וחלילה לפגוע בו.

כדי לבדוק את מצב הממתינים לדירות באזורי יהודה ושומרון, פנינו למטה אמנה - תנועת ההתיישבות, וביקשנו לברר איתם מהם עשרת היישובים המבוקשים ביותר ביש"ע. המשימה לא היתה קלה, כיוון שחוסר היכולת לבנות בתים חדשים באזורים אלו יצרה ביקושים כמעט בכל היישובים. בנוסף, אין נתונים מדוייקים לגבי מספר המשפחות הממתינות לקליטה, מכיוון שבחלק מהמקומות הפסיקו לרשום משפחות ברשימות המתנה כדי שלא ליצור אשליות. ובכל זאת, הרשימות ארוכות, התחלות הבניה קטנות, והביקושים, למרות אולמרט, אבו-מאזן וקונדולויסה, נשארים גבוהים.

 

עפרה – יישוב לבורגנים

 

 

היישוב עפרה הוא מהוותיקים שביישובי מטה בנימין ונחשב למבוקש גם בקרב הציבור המכונה "בורגני". עפרה יושבת על כביש 60, "עוקף רמאללה", מצפון מזרח לירושלים, בין היישובים בית-אל לשילה. בעפרה גרים אנשי תקשורת לצד אמנים, אנשי חינוך, מנהיגי תנועת ההתיישבות הדתית, ולא מעט עסקנים פוליטיים. מי שרוצה להתפלל באותו בית כנסת עם מובילי הדרך בהתיישבות הדתית, שם מקומו. היישוב נחשב למבוסס מאוד. מוסדות החינוך שלו ידועים באיכותם, וכוללים גם אולפנה לבנות, מדרשת "שובה" ובית מדרש כולל "משפטי הארץ".

"בכל יום אנחנו מקבלים לפחות ארבע פניות מצד משפחות המעוניינות לבוא לגור כאן", אומרת מירב גולד, רכזת הקליטה ביישוב, "הפניה היא בעיקר מזוגות צעירים אבל לא רק. השבוע, למשל, הגיעו לוועדת הקליטה משפחה עם ארבעה ילדים, זוג לפני חתונתו והורים מבוגרים שילדיהם מתגוררים ביישוב. עיקר הפניות הם מתושבי יש"ע, מיהודי צרפת שרוצים לעשות עליה וכן מתושבי ירושלים ופתח-תקוה. קשה לנו לדחות את הפניות אבל אין לנו ברירה. לפני התושבים החיצוניים, אנחנו מחוייבים לדור ההמשך מבני המקום, ואפילו עבורם אין כרגע פיתרון.

"כרגע נמצאים עשרה זוגות ברשימת ההמתנה. חלקם מתייאשים בסוף ועוזבים. האחרים עוברים לכאן בשיטת 'הקרוואנאן החם'. ברגע שמתפנה פה קרוואנאן, קופצים עליו חמישה זוגות והראשון זוכה".

מחירי השכירות בעפרה אינם גבוהים באופן יחסי "מתוך התחשבות בזוגות צעירים". כך, קרוואנאן הכולל שני חדרי שינה, סלון ומטבח יעמוד על 690 שקלים בחודש. דירה שכורה בת ארבעה חדרים תעלה בממוצע 450 דולר, ואילו מי שירצה לקנות דירת ארבעה חדרים עם הכנה לקומה שניה, ישלם בין 600-700 אלף דולר. "כרגע אין אצלנו אפשרות להשכיר או לקנות דירות", מוסיפה גולד. "ייתכן שבקיץ יתפנה מקום אבל העדיפות תינתן לתושבי המקום ולילדיהם.

ש. מה מושך אנשים לעפרה?

"עפרה ממוקמת על ציר נוח בין ירושלים ואריאל. היא קרובה באופן סביר למרכז הארץ וקרובה מאוד לירושלים. בנוסף, הקהילה כאן מאוד תומכת מבחינת חברתית, ואפשר למצוא פה מגוון גדול של אוכלוסיה. אפילו קבוצה של רווקים. גם חיצונית היישוב מטופח מאוד".

ש. מה צריכה לעבור משפחה המעוניינת להתקבל ליישוב?

 

היישובים המעורבים

 

 

שלושה יישובים נוספים במטה בנימין הנחשבים למבוקשים, הם היישובים המעורבים כפר אדומים, נופי פרת ואלון.

כפר אדומים הוקם בשנת 1979 על-ידי עשר משפחות שבאו להפוך את חלום התיישבות שלהם למציאות. כיום מונה היישוב כ-340 משפחות, בטווח גילאים של 60-20, אשר מנהלות חיי קהילה פלורליסטים. אוכלוסיית היישוב מגוונת וכוללת ישראלים ותיקים וכן משפחות עולים חדשים. חמישים אחוזים דתיים וחמישים אחוזים חילונים.

"בשלב הזה, וכנראה גם בטווח הקרוב, היישוב לא מסוגל לקלוט תושבים חדשים", אומר אוהד, חבר ועדת הקליטה של היישוב. "אם יש תחלופה, היא באה לידי ביטוי בדרך-כלל בדירות שאנשים משכירים, אבל זה לא קורה הרבה. אנחנו מחכים לניסים".

קרוואנאן ביישוב יעלה לשוכר סכום לא מבוטל של כאלף שקלים, "כי אנחנו מקפידים לקבל לכאן רק אנשים שרוצים לגור כאן ולא רואים במקום תחנת ביניים", מסבירים שם.

היישוב קרוב מאוד לירושלים ונמצא בתוך גדר ההפרדה. "אין אצלנו בעיות ביטחוניות ולכן אפשר למצוא כאן גם ציבור הממוקם שמאלה במפה הפוליטית".

כרגע אין ביישוב רשימת המתנה, משום שאין להם מה להציע. "בכפר אדומים חיים אנשים איכותיים ומיוחדים, מכל הסגנונות וכל המינים", מסכם אוהד. "אנחנו מאמינים שצריך לחיות ביחד, דתיים וחילונים, מתוך שותפות אמיתית אך במקביל, לתת לכל אחד את המרחב שלו".

 

 

היישוב נופי פרת הוקם בשנת 1992 על ידי גרעין 'אוריה' הדתי וגרעין 'טל' החילוני, אשר חברו יחד להקמת יישוב מעורב, דתיים וחילוניים ובזה ייחודו של המקום. הנופים המרהיבים של מדבר יהודה, נחל פרת וים המלח הנשקפים ממנו יוצרים תחושה נעימה של חופש נצחי. היישוב מונה כיום 130 משפחות, בטווח גילאים של 40-20. במקום פועלים מעונות לפעוטות, גני ילדים, בית הספר האזורי של כפר אדומים, כולל ערב בו לומדים הגברים מידי יום, מגוון חוגים לנוער, נשים וגברים, תנועת נוער, ספריה, בריכה ועוד. ב7 השנים האחרונות נבנו במקום 3 שכונות. האחרונה שבהן, מאוכלסת בימים אלו. כרגע אין להם אישורים לבניה נוספת, מה שיוצר מצוקה גדולה של דיור במקום ובהתאם גם עליית מחירים. יחידות דיור קטנות של שני חדרים וחצי לשכירות עשויות לעלות 500-400 דולר. דירות גדולות יותר עשויות לנוע בין 800-700 דולר. בית ממוצע של 180 מ"ר, למכירה עשוי להגיע לטווח של 360,000 דולר. בנוסף צריך לשלם 15000 ₪ דמי כניסה לאגודה. "למרות המחירים גבוהים אנשים לא נרתעים ורמת הביקושים למקום גבוה מאוד" - אומר מזכיר היישוב אבי שקד - "חלק מאלו המגיעים לכאן רואים את המקום כפתרון זמני עבורם כמו הסטודנטים שלומדים באוניברסיטה העברית. מצד שני מגיעות משפחות, שהיו רוצות לבנות כאן את בית הקבע שלהם. טווח הגילאים של אלו הנמצאים בהמתנה נע בין 25 ל-35, רובם עוסקים במגוון רחב של מקצועות מרופאים ועד מורים וכו'. כמובן שכל מי שרוצה לחיות כאן חייב לעבור את ועדת הקליטה אשר תבדוק אם לאדם\המשפחה יש נכונות אמיתית לחיות מתוך סובלנות דתית. כל מוסדות החינוך ביישוב מעורבים, צריך להיות מודעים לכך. נופי פרת אמורה בעתיד, עם סיום בניית גדר ההפרדה להיות חלק מירושלים רבתי אין ספק שזה יביא לקפיצת מחירים נוספת במקום".

 

 

ביישוב אלון הנמצא באותו רצף של יישובים, על רכס כפר אדומים, גם אין כמעט בתים לקליטה. 140 משפחות גרות במקום, אשר עלה לפני 15 שנה על הקרקע, מתוך כוונה להחיות ביישוב כפרי מעורב לדתיים ולחילוניים אוהבי הארץ והטבע. רבים מהם ממוצא אנגלו סקסי. בדרך כלל המקום בתפוסה מלאה אלא שכרגע נותרו מספר קרוואנים להשכרה. "זה תלוי בתקופות, בקיץ הדרישה בדרך כלל עולה",אומרת עדה בן שושן רכזת הקליטה של היישוב." היישוב באופיו מעורב לדתיים וחילוניים. וממילא מגיע אליו ציבור אשר רוצה צביון חיים כזה. "המשפחות שמגיעות לכאן איכותיות מאוד, רובן משכילת מאוד עוסקות במגוון משלוחי היד ורוצות להיות מעורבות בקהילה. חלק נכבד מאלו הרוצים לחיות כאן, הגיעו מהערים מודיעין וירושלים.".קרוואנים ביישוב של שלושה חדרים עולים כ 200 דולר לחודש.

במקום קיימים מעונות יום. בית הספר היסודי נמצא בכפר אדומים. גם בתי ספר תיכוניים עדיין אין במקום. ביישוב לומדים תלמידי המכינה 'עין פרת', אשר משתלבים בקהילה ומסייעים לה. כמו כן מתקיים מגוון חוגי העשרה ושיעורים לכל שכבות הגיל. בית כנסת בית מדרש, לצד ברכה ומגרשי ספורט ועוד. המקום מהווה גם אטרקציה תיירותית בשל החווה המקראית הקיימת בו וכן אתר 'עין פואר', שבמבנה המרכזי שלו פועלת מסעדה מרשימה השוכנת בצל עצי אקליפטוס ולמרגלות המעיין.

יישוב נוסף מבוקש מאוד בצידו האחר של מטה בנימין הוא 'עלי', הנקרא על שמו של עלי הכהן אחרון הכוהנים בשילה. היישוב שנחשב לאחד הוותיקים באזור הוא יישוב מבוסס המונה למעלה מ600 משפחות, בטווח גילאים 70-20, חלקן ישראליות וותיקות(קבוצה גדולה של אנשי צבא, סטודנטים) וחלקן משפחות עולים חדשים מרוסיה וצרפת המנהלות יחדיו אורח חיים מעורב- דתיים וחילוניים. מיקומו של היישוב חצי שעה מירושלים ו10 דקות מאריאל, מושך הרבה מאוד אנשים, לא מעט סטודנטים אשר לומדים במכללת אריאל.מוסדות החינוך במקום מגוונים מאוד. כ6 מעונות יום וגני ילדים תלמוד תורה לבנים, מכינה קדם צבאית' בני דוד' אשר משלבת בתוכה 'כולל' ומכון הכשרה למורים. כמו כן מתקיימים במקום מגוון רחב של חוגים לכל הגילאים, בני עקיבא, מועדון נוער ומועדון גיל הזהב למבוגרים שבקהילה. בתי כנסת, בית מדרש, ספריה ברכה ועוד. "כרגע ברשימת ההמתנה ליישוב כ30 משפחות, רובן משפחות דתיות, אשר חלקן מבקשות להתגורר ביישוב כדרך קבע וכן דור שני לבני היישוב, אשר רוצה להישאר במקום, אומר ליאור שטול מזכיר היישוב. "רשימת ההמתנה עשויה להמשך מספר חודשים, משתדלים למצוא מקום לכולם. בדרך כלל נמצאים הפתרונות. קרוואנאן עולה כ-900 ₪ לשלושה חדרים כרגע אין פנויים. בניה במקום תעלה בסביבות 600,000-700,000 ₪.

 

 

גבעת הראל, הנמצאת בין היישובים עלי לשילה, הוקמה לפני כ-9 שנים, כיישוב שבחלקו לפחות מיועד לחקלאות. המקום נקרא על שמו של הראל בן נון, בנו של הרב אלחנן בן נון משילה, שנרצח בפיגוע ליד היישוב יצהר עם שלמה ליברמן הי"ד. ביישוב פועל יקב, מטעי גפנים ומטעים נוספים, לצד שירותי קיטרינג, נגריה ועוד. שליש מבני המקום עוסקים במיזמים פרטיים ביישוב. "אנשים נמשכים לכאן כי פה הם יכולים לעבוד את האדמה, להתחבר לטבע", אומרת אוריה בלטמן, רכזת הקליטה של המקום.במקום יש מעון, משחקיה וספריה לצד בית כנסת ושאר שירותי הדת. תנועת 'עוז', פועלת עבור החברה' הצעירים במקום. כיום מתגוררות במקום כ30 משפחות, מתוכם 10 בבתי קבע. "רשימת ההמתנה מאוד דינמית. אפשר לומר שעשרות משפחו נמצאות ברשימת ההמתנה. כל יום אני מקבלת שניים שלושה טלפונים. רובם משפחות צעירות, לא מעט זוגות מאורסים". טווח הגילאים ביישוב הוא בין35-20. משלוחי היד מגוונים. מסטודנטים, אנשי הייטק ועד אברכים. "כרגע נמצאות ברשמית ההמתנה כ30 משפחות. אולי לקראת פסח יתפנו לנו שני קרוואנים. מעבר לכך, אין לנו מה להציע. אנחנו בהתלבטות עם עצמנו האם להגדיל את היישוב באמצעות קרוואנים, מה שיהפוך אותנו למעין תחנת רכבת, לכאלו שלא מתכוונים להמשיך ולהתגורר במקום למשל, סטודנטים ממכללת אריאל, הקרובה אלינו. או להשקיע ביישוב בקבע. מאוד חשוב לנו לשמור על האווירה המיוחדת של היישוב הקשר החם בין המשפחות מגוון הפעילויות לכל שכבות הגילאים בהם לוקחים חלק כל אנשי היישוב. יש פה המון רצון לעשייה, לתרומה", אומרת בלטמן.

תקנון היישוב קובע כי יש להתגורר כאן חצי שנה לפני שמחליטים לקנות דירה". מחירו של קרוואנאן שלושה חדרים הוא 500 ₪, קרוואנים שעברו הרחבה יכולים להגיע לסדר גודל של 1000 ₪ . במקום פועלת חוה טיפולית המשרתת את כל תושבי האזור.

איזור נוסף אשר יש בו ביקושים גדולים הוא השומרון. ש' וזוגתו מהעיר מודיעין חיכו כשנה עד שהתפנה מקום ביישוב ברוכין. מדירה גדולה, חמישה חדרים מרווחת ומסודרת הם עברו לקרוואנאן ביישוב. כשהוא נשאל מה משך אותו כל כך למקום הוא אומר כי "טווח הגילאים של האנשים ביישוב, המיקום- קרוב יחסית לאזור המרכז, חברים טובים המתגוררים במקום, יישוב קהילתי תורני במידה ההשקעה הגדולה של המקום בתחום החינוך והרעיון לגור ביישוב, שמאוד קסם להם".

 

 

ברוכין, נמצא על כביש 5 חוצה שומרון לכיוון דרום, לצד היישובים עלי זהב ופדואל. קיים כ8 שנים, נחשב לאחד היישובים מבוקשים ביותר. הוא הוקם על ידי קבוצת מתיישבים אשר ביקשו להקים יישוב תורני צעיר במערב השומרון. בתחילת שנות ה-80 המקום תוכנן להיות 'עיר המפד"ל', מרכז לאנשי הציונות הדתית. אלא, שתוכניות לחוד ומציאות לחוד. כיום היישוב מונה כ-80 משפחות. רובן ישראליות וותיקות וחלקן עולים מצרפת וארצות הברית. במקום חיים אנשי חינוך, הנדסה, הייטק ואקדמיה. מכיוון שהמקום עדיין צעיר, פועלים בו בעיקר מעון, גני ילדים ותלמוד תורה. הפעילות הקהילתית במקום מגוונת מאוד. מגוון חוגים לכל האוכלוסייה, בית כנסת, בית מדרש, ספריה, ברכה וכו. דגש חזק הושם על פעילות לילדים. הצגות, הפעלות וימי הפנינג לכל המשפחה, הם רק חלק מהפעילויות הנערכות במקום. "לאנשים מאוד כיף לגור כאן", אומר פיני זימרת מותיקי היישוב, "בתחילה אנשים הגיעו מתוך אידיאולוגיה של חלוציות, רצו להקים יישוב נוסף בארץ ישראל. גם הקרבה לאזור המרכז עשתה כנראה את שלה. עם הזמן התגבשה כאן קהילה מאוד מיוחדת שמשקיעה מאוד בהתפתחותה האישית מתוך מטרה לצאת ולפעול בעתיד גם כלפי חוץ. בנוסף, יש לנו רב מאוד מיוחד שמשקיע רבות באנשי היישוב, תומך ועוזר ככל שניתן".

יחידת דיור במקום, שלושה חדרים עולה כ-400 דולר. למרות העובדה כי ביישוב יש לא מעט בעיות לוגיסטיות -חשמל ותקשורת, אנשים לא נרתעים מלרצות להתגורר במקום. כרגע אין מקום פנוי לא בקרוואנים ולא בבתי הקבע. ישנם אנשים ביישוב שבנו קומה שנייה ומשכירים אותה וכך מידי פעם מתפנה מקום. "כל יום אנחנו מקבלים טלפונים מצד אנשים שרוצים לגור כאן, אבל כמו בשאר המקומות, אין לנו מה להציע. מקווים שבעתיד המצב השתפר", אומר זימרת.

 

 

נופי נחמיה, יישוב צעיר יחסית. הוקם לפני כשש שנים, על ידי חברה צעירים עם הרבה מאוד מוטיבציה, בתחילת שנות העשרים לחייהם. המקום הוקם בתחילה, כשכונה של היישוב המסמוך רחלים. הגרעין הראשוני היה של 4 משפחות, עולים מחבר העמים, אליו הצטרפו מאוחר יותר גם ישראלים וותיקים. בשלב כלשהו כשהצטרפו משפחות נוספות הוחלט להפוך את המקום ליישוב נפרד. במקום מתגוררות 21 משפחות אשר מנהלות אורח חיים דתי. בני היישוב עוסקים במגוון תחומים משפטים, הייטק, הנדסה ועוד.מכיוון שמדובר ביישוב צעיר וחדש, רוב השירותים הקהילתיים ניתנים על ידי היישוב רחלים. יחד עם זאת, במקום מתקיימת פעילות תורנית ענפה, אחת לשבועיים מגיע רב מבחוץ אשר נותן שיעורים לבני המקום.

הביקושים למקום גדולים בעיקר מצד משפחות צעירות. כרגע יש במקום כ-21 קרוואנאנים מאוכלסים ועוד כ-60 איש ברשימת ההמתנה. "כשמגיע אלי זוג ואני אומר לו באין ברירה, שיפנה ליישוב אחר הוא עונה לי כי 'בכל מקום אומרים לו את אותם דברים'. המצב בכל האזור לא קל, אנחנו קולטים משפחות לפי הצרכים שלנו, אין לנו רשימה כרונולוגית. לפעמים זקוקים למשפחות עם ילדים ולפעמים זה דווקא לזוגות צעירים. כמובן שיש ניסיונות מצד זוגות להפעיל עלינו לחצים כדי שנקלוט אותם, לעיתים אנשים מוותרים מחוסר ברירה ופונים למקומות אחרים", אומר משה, רכז הקליטה של היישוב. איתמר גור, סטודנט למשפטים, שהגיע ליישוב עם זוגתו מהעיר מודיעין, לפני כשנה, מספר שלו דווקא התמזל המזל והוא חיכה ברשימת ההמתנה רק שלושה חודשים. "כשנישאנו גרנו בפדואל, מקום מגוריה של אשתי לפני הנישואין. לאחר מכן עברנו לעיר מודיעין ולמרות שגרנו בדירה גדולה ויפה לא התחברנו למקום. זה היה השלב בו השקענו בתוך הבית פנימה בזוגיות. כשהרגשנו בשלים להתפתח גם כלפי חוץ, החלטנו לחפש יישוב מתאים".

גור אומר שהם חיפשו יישוב בראשית הדרך כי רצו להיות מעורבים יותר, לקחת חלק בקבלת ההחלטות. "ביישובים הגדולים והמבוססים, קשה לחברה צעירים להיות בין נותני 'הטון'".

הם הגיעו לנופי נחמיה בעקבות חברים שגרו במקום והמליצו עליו. לרגע לא מצטערים על הבחירה ומדברים בעיקר על הפתיחות הדתית הקיימת, על האופי החברותי של האנשים. "כל יום חמישי היישוב עושה 'על האש'". גם העובדה כי מדובר ביישוב קבע ולא בתחנת רכבת מוסיפה לערך של המקום. "מי שמגיע לכאן בא מתוך מטרות רצינות להישאר ולא בגלל הקרבה למכללה באריאל או למקומות אחרים", אומר גור.

 

תקוע – יישוב צבעוני ומעניין

 

מי שמחפש יישוב צבעוני ומעניין, שמרגיש מיוחד ורוצה להישאר כזה יוכל למצוא זאת בתקוע, יישוב פלורליסטי אמיתי, לא רק על פי ההגדרה. תקוע ממוקמת במזרח גוש עציון מול נופיו המדהימים של מדבר יהודה וההרודיון.

היישוב הוקם ב1977 כהיאחזות, במסגרת עלייתם לקרקע של 12 גרעיני גוש אמונים. כשנתיים לאחר מכן הוא הפך ליישוב קהילתי, אשר חרט על דגלו הקמת קהילה משותפת לכלל ישראל. ההרכב ההטרוגני שלו חומק מכל הגדרה חברתית. הוא פתוח לכל הסגנונות המעמדות וארצות המוצא. יש בו חילוניים ודתיים חב"דניקים לצד ברסלבים, דתיים סטנדרט ודתיים לייט, אנשי אקדמיה, בורגנים לצד אנשים פשוטים עובדי אדמה, כיד הדמיון הטובה עליכם ובעיקר פשטות. היישוב מונה כיום כ400 משפחות. מערכת החינוך במקום מגוונת, גני ילדים, בית ספר יסודי, ישיבה תיכונית מתנ"ס, חוגים לנוער, בני עקיבא ואפילו מועדון לקשישים. כמו כן פועלים ביישוב מספר בתי כנסת, ספריה ברכה ועוד. "יש בתקוע אווירה כפרית אמיתית, אנשים שרוצים לחיות קרוב לטבע, סגנון של צניעות באורח חיים. האנשים כאן מאוד מעניינים עם השקפת עולם מיוחדת. מי מחפש סגנון חיים כזה יוכל ליהנות מאוד", אומרת אורלי שכטר, רכזת הקליטה של היישוב.

בתקופה האחרונה היישוב זוכה לעדנה ולא מעט אנשים מבקשים להתגורר בו. פתיחתו של הכביש החדש שמאפשר גישה מהירה לירושלים תוך מספר דקות, העלה אף הוא את מספר הפניות למגורים במקום. גם בתקוע אין בשלב הזה מה להציע למי שרוצה לשכור. כל הקרוואנים מלאים. "רשימות ההמתנה הופסקו מזמן", אומרת שכטר. המגורים במקום יחסית זולים. שכירות של קרוואנאן תעלה כ450 ₪ יש עדיפות לדור השני של בני היישוב ולמשפחות שרוצות לבנות את בתי הקבע שלהם ביישוב. אגב, מי שרוצה לבנות כדאי לו למהר, כי עוד נותרו מספר שטחים בודדים לבניית קבע. בתקוע מציינים שחשוב להם לקלוט גם משפחות חילוניות. מי שירצה לשכור דירה מאנשים פרטיים המחירים ליחידות קטנות עשויים להתחיל מ300 דולר. הביקושים עשו את שלהם והמחירים במקום החלו לטפס מעלה. "כל דירה שמתפרסמת למכירה או השכרה נתפסת מיד. אנשים לא מלבטים ומיד קונים. הביקוש הרב למקום העלה את רמת המחירים", אומרת שכטר.

במרחק חמש דקות מהיישוב תקוע נמצא היישוב נוקדים אל דוד, ממוקם למרגלות ההרודיון בלב נוף מדברי קסום. יישוב קטן יותר משכנו, היישוב תקוע. פחות חזק מבחינה חברתית, אך דומה לו מאוד בצביון. יישוב מעורב, מכל המגוון על הרצף דתיים חילוניים. במקום מתגוררות מעל 100 משפחות בגילאי 50-22 העוסקות במגוון רחב של מקצועות. מתקיימים חוגים לילדים, בני עקיבא, מועדון נוער, בית כנסת, אולם ספורט, ספריה, פעילויות לנשים ומכינה קדם צבאית 'מגן שאול'.

בניגוד לתקוע אין בו בשלב הנוכחי אפשרות לבניה של קבע. גם הוא מבוקש מאוד בחצי שנה האחרונה בעקבות פתיחת הכביש החדש. בשלב הזה אין קרוואנים להשכרה. "יש רשימה של כעשרים משפחות הממתינות לכניסה, מלבד אלו שאמרנו להם לא לחכות בכלל כי אין טעם", אומרת שמחה רוזנברג, רכזת הקליטה של היישוב. טווח הגילאים ביישוב הוא 35-30. "מה שיפה אצלנו זה הרוגע, הנוף המדברי. היחסים החמים בין התושבים אין תככים ואין מחלוקות. הקרבה ליישוב תקוע שהוא יישוב מבוסס יותר וכמובן הקרבה
עבור לתוכן העמוד