מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

החשוב ביותר – יישוב מאיר פנים
הגדל

ביקשנו מרכזי אמנה ומרכזי הקליטה ביישובים לתת לנו טיפים לאופן הבחירה ביישוב, כמקום מתאים.מהם הדברים החשובים שצריך לשים לב אליו כשבוחרים מקום באזורים אלו.

הכי חשוב לראות שהיישוב מאיר פנים לתושבים החדשים. יש מקומות בהם נותנים תחושה טובה יותר לאנשים החדשים ויש מקומות שזה פחות בולט. לעיתים ועדות הקליטה נותנות תחושה לבאים להתקבל כי הם לא רצויים. מעבירים אותם מבחנים שמתאימים יותר לסיירת מטכ"ל מאשר למשפחה שמחפשת יישוב למגורים.

לבדוק שהאוכלוסייה והאווירה במקום מתאימה מבחינה דתית. יש יישובים בהם מחצית מהאוכלוסייה חילונית בתי הספר מעורבים וכו',הפלורליזם לעומת יישובים שהם רק לציבור הדתי ויישובים שהם תורניים מאוד וכו.

לערוך תאום ציפיות עם ועדת הקליטה. לא רק שועדת הקליטה תבחן את המשפחה אלא גם היא צריכה לבדוק שמתאים לה לעמוד בסטנדרטים של המקום.

רצוי לבדוק עד כמה היישוב הוא קהילתי ומה זה אומר לגבי המשפחה שמגיעה. ביישובים קטנים קטנים, בדרך כלל הדרישות מהמשפחה יהיו גבוהות יותר. למשל, זוג צעיר בתחילת דרכו כדאי שיבדוק אם מתאים לו בשלב הזה של החיים להיות כל כך מעורבים.

שירותים קהילתיים. לבדוק עד כמה הם מפותחים במקום. האם יש מבני ציבור, קופת חולים, מכולת, ספריה, מתנ"ס ברכהוכן מבני תעשיה.

מערכת החינוך במקום עד כמה היא מפותחת, או מגוונות האם הילדים יצטרכו לצאת מחוץ ליישוב כדי ללמוד?.

התחבורה ליישוב גם היא חשובה מאוד. יש יישובים שמאוד קשה לצאת ולהיכנס אליהם. דרך הגישה היחידה היא באמצעות טרמפים. מצד שני ביישובים גדולים ומבוססים יש תחבורה במשך חלק ניכר משעות היום. זוג שאין לו רכב פרטי צריך להיות מודע לעובדה זאת.

הטיפוח החיצוני של היישוב הוא גם לא פחות חשוב. אומנם יש אנשים שזה פחות מפריע להם אבל אין ספק שיישוב מטופח נותן הרגשה טובה.

תוכניות מאושרות בתב"ע. יישוב שיש לו תוכניות מאושרות יהיה קל יותר לבנות בו.

מי שחוץ מהעניין האידיאולוגי רוצה גם לשמור על כספו ולא להניח אותו על קרן הצבי ראוי ומומלץ לבדוק יישובים שהוודאות בהם, כלפי העתיד ברורה יותר.

עבור לתוכן העמוד