מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

מיזמים חדשים ביישוב הצעיר אביגיל
הגדל

ביישוב אביגיל שבדרום הר חברון, קיים מפעל שאינו שכיח במאחזים ביו"ש: מכון חליבה. הוא צמוד לדיר הכבשים של בני אריאל, תושב סוסיא, בני אריאל.

אריאל, בנו של הרב יועזר אריאל, מייצר גבינות. בסוסיא הוא הקים מבנה תעשיה לגבינות קשות. באביגיל יש לו מחלבה. "אמנה" והמועצה האזורית הר-חברון סייעו לו להקים את הדיר שבו כמה עשרות כבשים. הכבשים גם שומרות על אדמות המרעה מסביב, לבל ייתפסו בידי רועים ערביים. רוב האדמות סביב אביגיל הן אדמות מדינה. החטיבה להתיישבות אישרה לאריאל להשתמש בשטחים למרעה. חשיבותה של אביגיל במקום זה ברורה: המקום חוסם את התפשטות הכפר הערבי יטא מזרחה.

רוב התושבים באביגיל עצמאים. אחד עובד כגנן, אחר מפעיל טיולי ג'יפים. כמה מהתושבים הם תלמידי ישיבה, שניים קצינים בקבע בתפקיד מ"פ, וחלק עובדים בגד"ש בהר-חברון.

אחד התושבים, שבתאי, נקט לפני כחודשיים ביוזמה מיוחדת וברוכה: הוא הקים דוכן פלאפל נייד, על גבי משאית. עם המשאית הוא מסתובב ביישובים ובבסיסים בהר-חברון.

מי שאוהבים את המקום הם דווקא אנשי השמאל. פעילי תנועות השמאל מהארץ ומחו"ל מגיעים בעיקר באביב, מפגיניםנגד "גזילת הקרקעות מהפלשתינים" וחוזרים הביתה עליזים וטובי לב.

 

שיעור לסבלנות בעזרת אביגיל

 

לפני כחצי שנה, בין כסה לעשור, חגגה אביגיל 6 שנים להקמתה. בתקופה הראשונה יישבו את המקום חמישה רווקים – ארבעה בחורים ובחורה אחת. לאט לאט גדלו. 13 משפחות ושבעה רווקים גרים כיום באביגיל. למשפחות 15 ילדים, הגדול בן 4. הילדים מתחנכים בגן במושב הסמוך מעון. בשנה הבאה מתכננים לפתוח במקום את גן הילדים הראשון.

מעל המקום מתנשא תל מעון, המקום בו עמדה מעון התנ"כית. זהו המקום עליו מסופר בספר שמואל "ואיש במעוןומעשהו בכרמל, והאיש גדול מאד ולו צאן שלושת אלפים ואלף עזים והיה בגזוז את צאנובכרמל; ושם האיש נבל ושם אשתו אביגיל והאשה טובת שכל ויפת תואר..." אביגיל היא האשה היחידה בתנ"ך, שנאמר עליה במפורש שהיתה גם יפה וגם חכמה. בהשראת אריק שרון, שלא הסתיר מעולם את חיבתו הגדולה לאשה החכמה והיפה, נקבע שם המקום אביגיל.

"אביגיל לימדה את דוד המלך את חשיבותה של הסבלנות, עד שהמלוכה תעבור אליו. גם אנו למדנו את הצורך בסבלנות" – אומר דוד רקנאטי, מזכיר היישוב.

עבור לתוכן העמוד