מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

עשור לנגוהות
הגדל

27 משפחות גרות בנגוהות בשנת העשור שלה, בתוספת 4 רווקים. השנה האחרונה היתה שנת ביסוס היישוב, אחרי קליטה גדולה וחזקה לפני שנתיים. בשנתיים האחרונות התבססו והתרחבו הפעוטונים ושני גני הילדים. ילדי היישוב לומדים בעתניאל. בזכותם פתח צה"ל את הציר דרך דורא (אדוריים), שהיה סגור רוב שנות מלחמת אוסלו בהיותו עובר בשטח Aבשליטת הרשות הפלשתינית. הנסיעה מתבצעת כמובן עם ליווי צבאי.

רוב התושבים עובדים בעסקים פרטיים – במקום פועלים 5 בתי עסק – וחלקם בחקלאות. המפעל הראשון שהוקם בנגוהות כבר לפני 5 שנים היה חברת הייטק סטרטאפ, שבו מייצרים רכיבים אלקטרואופטיים.

גם בנגוהות סובלים מה"ייבוש" הממשלתי. מבנה בית-כנסת לא הוקם עד היום, בגלל היעדר אישורים.

במקום פועלת מזכירות חדשה ופעילה, בתוספת פעילותו של רכז הקליטה אבנר שמיר.

 

"לא יורדים מההר אבל מתחברים לשפלה"

 

פרוייקט מוצלח נוסף במקום הוא "מדרשת נגוהות" שהחלה לפעול בתחילת השנה. 14 בנות שירות לאומי הלומדות במקום, במקביל לשירותן הלאומי במוסדות חינוך יישובים סמוכים - שקף אמציה וקרית-גת. שתי בנות משרתות בנגוהות. אחרי יום העבודה הן יום לימודים מלא, מחמש וחצי אחה"צ עד עשר בלילה, 5 ימים בשבוע.

"בשנה הבאה נרחיב את הפעילות לבתי ספר חילוניים בקרית-גת ובאשקלון" – אומר מנהל המדרשה נחמיה קרקובר, תושב נגוהות מזה 7 שנים. נשוי + 7.

בשנה הבאה הם מקווים להגדיל את מספר הבנות ל-25 עד 30. תנועת "עמינדב" מספקת את בנות השירות הלאומי. הדבר נותן גם תעסוקה לתושבים בנגוהות. כמעט כל המלמדים והמלמדות הן מהיישוב. מורים נוספים הם הרב גבי קדוש משומריה, שהיה הרב של מושב גני-טל, או הרב דרוקמן שהבנות נוסעות לביתו פעם בשבוע לשמוע שיעור.

"תוספת הבנות ליישוב היא תוספת עצומה" – אומר נחמיה – "הבנות מאומצות אצל המשפחות. הן הופכות להיות חלק מהיישוב. הבנות מתחברות לבתי הספר בו הן עובדות, וזה יוצר קשר משמעותי של נגוהות עם השפלה. בחנוכה, למשל, עשינו פעילות בקרית-גת. היתה פעילות משותפת למען השבויים והנעדרים. זה יוצר את ההתחברות בין ההר לשפלה. אנחנו לא יורדים מההר, אבל מתחברים לשפלה".

עבור לתוכן העמוד