מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

"טיילת האחים" נבנית בסנסנה
הגדל

ביישוב סנסנה שבדרום הר-חברון, עובדים כעת במרץ על בניית "טיילת האחים". טיילת יוצאת דופן שאינה מוכרת ברוב יישובי יו"ש.

הרעיון התגבש אצל תושב היישוב, גיא אשר. אחיו, עזרא אשר הי"ד, נהרג במלחמת לבנון השניה. אליו הצטרפה משפחת הר-לב. שלומית הר-לב היא אחותו של אל"מ דרור ויינברג הי"ד. לזכר האחים הוקמה הטיילת, שקיבלה את השם "טיילת האחים". שלוחת קק"ל בבריטניה הסכימה לממן את הפרוייקט. היישוב לקח על עצמו לשמר ולתחזק את המקום.

החזון הוא לנצל את סלע ההר לפיתוח התיירות, עם פינות וצימרים המשקיפים אל הנוף. הטיילת מחברת את העבר של הר-חברון עם ההתיישבות הנוכחית. היא מורכבת משביל סלול, מואר לכל אורכו, ובו פרגולות עם ספסלים למנוחה ולצפיה בנוף. מקצה השביל יורדת דרך העוברת דרך מטע גפנים בצבעים שונים, מתעקלת ועולה למעלה אל בור מים מים בן מאות שנים. הבור שוקם, סביבו נבנתה מסלעה, ולידו הוצבה נקודת הנצחה אחת מתוך שלוש.

שלב ב' היה הקמת אמפיתיאטרון גדול, עם משטח גדול. עם קייטרינג.

בעוד כחצי שנה תיחנך הטיילת, להנאת המבקרים.

 

"יתומים עם שני אבות"

 

סנסנה מונה 53 משפחות ולהם 170 ילדים. הילדים עד גן חובה לומדים ביישוב, הגדולים נוסעים לבית-הספר בסוסיא. לאחרונה הגיע למקום מבנה פעוטון חדש, מהחטיבה להתיישבות.

קצת היסטוריה: בשנת 1983 החליטה ממשלת בגין להקים את סנסנה בנקודה בה היא קיימת היום. ההחלטה לא קויימה. בימי ממשלת נתניהו, ב-1998, התקבלה החלטת פשרה שסנסנה תקום על הקו הירוק ממש, על קו התפר בתחום המועצה האזורית בני שמעון שבתוך הקו-הירוק, ומשם תתפתח צפונה. גרעין של חסידי ברסלב ביקש להתיישב בנקודה.ב"אמנה" הסכימו. הברסלבים דיברו על 70 משפחות בשלב ראשון, ודרשו מאמנה שתוכיח רצינות כי "פחות מ-150 משפחות בשלב א' זה לא רציני" מבחינתם. ככל שהתקרב מועד העליה התברר שאין להם חיילים והגרעין קיים בעיקר על הנייר. הרעיון של יישוב ברסלבי נפל.

גרעין המייסדים חיפש מקום להתיישב בנגב. בשנת 1997 הוצע להם להתיישב באיזור חלוקים ליד קיבוץ שדה בוקר. שנתיים אח"כ התברר שמימוש הרעיון עדיין רחוק מביצוע. צביקי בר-חי, כיום ראש המועצה האזורית הר-חברון ואז עוזרו של שר התשתיות אריאל שרון, שסיפר להם שגרעין ברסלב שתיכנן להקים את סנסנה התפרק, ותוך חודש וחצי עליהם לעלות לנקודה, אם אינם רוצים שהיא תאבד.

גם במועצה האזורית בני-שמעון, שבתוך הקו-הירוק, לא גילו התלהבות גדולה מהיישוב החדש שנפל בשטחם, וכך עבר היישוב תחת חסותה של המועצה האזורית הר-חברון. את כל השירותים המוניציפאלים מקבלים התושבים מהמועצה האזורית הר חברון. בפירסומים הם מופיעים כיישוב בהר חברון, למרות שבבחירות המוניציפאליות הם מצביעים לבני שמעון. משפטית הם חלק מהר חברון לכל דבר - חוץ מ-3 קראוונים הנמצאים על עובי הקו. "אנו יתומים עם שני אבות" – אומר שי מלמד, מזכיר סנסנה מזה שנתיים, תושב היישוב מזה חמש שנים.

 

פרץ הקפיא את הבניה

 

החוסן הקהילתי הוא ההצלחה הגדולה של סנסנה. הוותיקים גרים קרוב ל-9 שנים בקרוואנים. משפחות עם 6 ילדים בקרוואן קטן.

4 בתים בשכונת הקבע הראשונה כבר בנויים ומאוכלסים.

לפני 4 שנים החליט היישוב לפתח שכונת קבע ראשונה. "אמנה" והמועצה האזורית תמכו וסייעו. משרד השיכון מימן את התיכנון. התושבים הוציאו מכיסם סכומים לא קטנים, למימון עבודות הפיתוח. חברת "בנייני בר-אמנה" לקחה על עצמה את ביצוע הבניה.

הכל נראה מתקדם בכיוון הנכון. 33 מגרשים מתוך 50 נמכרו. שאר המגרשים כבר היו לפני חתימה.

בשלב הזה, כשהבניה נראתה קרובה, ערך המינהל-האזרחי מדידותלקבוע את תוואי גדר ההפרדה. במקביל מתיישבי סנסנה לא התמהמהו, קידמו תיכנון וקידמו ביצוע. כל הפיתוח של המגרשים הסתיים, וכן חברת "בנייני בר-אמנה" סיימה 80 אחוזים מהתשתיות העיליות. ראש הממשלה הקודם, אריאל שרון, אישר את קידום וסיום התב"ע של סנסנה, אבל הטיפול הוקפא עם מינויו של עמיר פרץ כשר הביטחון.

נכון לעכשיו ממתינים לאישור התב"ע בידי שר-הביטחון אהוד ברק ואיתן ברושי, שהקפיאו את כל אישורי הבניה בכל יו"ש. ב"אמנה" ובסנסנה מאמינים כי כשייגמר נושא התב"ע ויהיו אישורים, היישוב ישגשג ויתרחב בקצב מואץ.

עבור לתוכן העמוד