מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

קידה: אחדות גם בלי אחידות
הגדל

"אתה קם בבוקר, פותח את הדלת ושמח לדעת שאלה הם שכנייך וזהו הנוף הנשקף מחלונך!"

את המשפט הזה ישמח כל אחד לומר על מקום מגוריו. אין ספק שייחודו של הישוב קידה הוא בשילוב מנצח: מחד - הנוף מרחיב הנפש של הרי הגלעד, ביקעת-הירדן ושיפולי השומרון, ומאידך - החברות והשותפות בקרב חברי הקהילה הקטנה. שילוב מופלא, המחזק ונותן כוחות לצמוח ולעמוד איתן אל מול רוחות התקופה (והרוח החזקה הנושבת פה מידי ערב...)

קידה הוא יישוב קהילתי דתי כפרי, בנקודה הנישאת לגובה 805 מעל פני הים ויושבת מעל כביש אלון, מזרחית לשילה וצפונית לכוכב השחר.

 

"כדי להגשים חלום.."

 

עוד בתחילת שנות התשעים הוכרזו אדמות קידה לטובת הקמת היישוב העתידי, אשר יוקם ע"י המדינה כחלק מתוכנית פיתוח גוש שילה. בשנת 1984 קיבלה ועדת השרים להתיישובת בראשות השר יובל נאמן, החלטה על הקמת יישוב בשם קציף, באדמות שממזרח לשילה, הצופה על כביש אלון.

בשנת 2001, פינה צה"ל את בסיס המודיעין "קידה", הניצב בראש פיסגה נישאה מעל כביש אלון ובקעת הירדן. "אמנה" העלתה דרישה לאזרח את המקום. זמביש סיכם עם נציגי שר-הביטחון דאז, פואד בן-אליעזר, על איזרוח הבסיס, ו"אמנה" הכינה תשתית ויסודות ל-3 קרוואנים במקום.

כשנודע הסיכום ביניהם לחברי סיעתו של שר-הביטחון ממפלגת העבודה, נתקל פואד בהתנגדות עזה מצד חבריו, אשר חששו מהתדמית שתיווצר למפלגה כ"מקימת מאחזים". פואד נסוג מהסיכום והורה על פינוי התשתיות ומחיקת כל המבנים הציבוריים בבסיס. כך, למעט הבונקרים ואנטנה של "סלקום", נמחה הבסיס, והפך לאתר פסולת.

עובדה זו לא מחתה את החלום להקים ישוב גדול על גבעת הבסיס הנטוש.

בערב יום העצמאות תשס"ג (2003) נרצח גדעון ליכטרמן הי"ד מאחיה, על הדרך היורדת משבות רחל בואכה בקעת הירדן. לאחר הרצח, בלחץ גרעין המשפחות של קידה, הוחלט ב"אמנה" לעשות מעשה. ביא' סיוון תשס"ג עלה הגרעין לקרקע. שלוש משפחות ורווק אחד. הגרעין לא התיישב באתר קידה, אלא בסמיכות לאתר הבית האדום ומצפונו, כק"מ דרומית לבסיס, כנקודת מוצא להתפשטות צפונה אל אתר הקבע שבאיזור הביסס שפונה.

מייד לאחר העלייה לקרקע נעשה ניסיון לפנות את המבנים והתושבים. בג"ץ שהוגש על ידי "אמנה" והמועצה האזורית מטה בנימין מנע את הפינוי, מאחר שהוכח שהקרקע הוקצתה להתיישבות שנים רבות קודם לכן, ועל כן אין עילה לגירוש התושבים מהמקום.

כיום היישוב מונה 22 משפחות ומעל לחמישים ילדים. תושבי המקום עוסקים במקצועות שונים - קבלנות בניין, הוראה, שירותי ביטחון, עבודה סוציאלית, ריפוי בעיסוק, רפואה משלימה, הדרכת טיולים, חקלאות ועוד.

ביישוב נבנה בית כנסת כבר בשנתו הראשונה, בית קבע ראשון כבר עומד על תילו. קרוואנים רבים הורחבו על מנת להתאימם לגודל המשפחות. משפחות נוספות מתכננות לבנות בית קבע בקרוב, והמקום לקליטת משפחות נוספות אזל (בינתיים)... כמו כן, פועל בקידה גנון לילדי היישוב (והסביבה), מתנהלים חיי תרבות וקהילה ענפים בניצוחן של ועדות שונות, ועוד... ובסיוון הקרוב נחגוג חמש שנים.

החלום שלנו הוא לגדול לישוב קהילתי של 400 משפחות, הכולל מוסדות חינוך, שירותי קהילה, חקלאות מפותחת, ואתרי תיירות. תוכנית המתאר של הישוב מתפרסת על פני חמש הגבעות מהאתר הנוכחי וצפונה, וכוללת את הבסיס הנטוש, הקצאת קרקעות לחקלאות, תעשייה ותיירות.

בעזרת ה' נהווה נקודה מרכזית אשר מחברת בין ישובי גוש שילה וישובי בקעת הירדן.

 

מה מיוחד בקידה? - האנשים

 

"אתה חוזר עייף מיום עבודה ואין כמו הרגעים האלה של הפניה החדה ימינה עם הרכב אל עבר קידה, הנוף עוצר הנשימה של בקעת הירדן והרי הגלעד אשר נגלה לפניך, הגעת הביתה" (אחד התושבים).

בסופו של יום ולפני כל האידיאלים, הנוף והשאיפות, אדם מחפש מקום לגור בו. צריך לחפש את ה"קליק" עם אנשי המקום: אם יש חיבור טוב וחזק בין התושבים, אזי העשייה טובה יותר, המשברים בריאים ובונים, והקשיים הופכים בסוף לצחוק משותף, המשחרר ממתח.

לגור בקידה זה כיף, וכמו בכל מערכת יחסים - זה דורש השקעה מכל פרט בקהילה: מעזרה ליולדת או חולה, דרך אירוח חיילים, עזרה לחבר בתיקון מחסן שהתעופף ברוח, השלמת מניינים, שמירה על היישוב ומילוי תפקידים בוועדות היישוב השונות, ושותפות בפרוייקטים יישוביים.

מעבר לבניית יישוב בארץ ישראל, אנחנו בונים יחד קהילה. בניית קהילה היא יצירת שותפות חזקה בין אנשים. כשאני שואלת תושבי קידה מה מייחד את הישוב שלנו, הם עונים בלי היסוס: "האנשים".

אני אוהבת להוסיף שקידה זה החברים שלנו. כששואלים אותי כיצד אני מסתדרת "לבד", כאשת קצין בקבע, אני שמחה תמיד לענות שהאהבה, האכפתיות, העזרה והתמיכה שאני מקבלת כאן מחברי היישוב היא אין סופית, עד כדי תחושת ביטחון מלאה. תמיד יש לי למי לפנות ועל מי להישען. אני יודעת שזו תחושה המשותפת לרבים מחברי הקהילה.

מעבר לחברות, הגיוון של האנשים בקידה מעשיר ומפרה: משפחות בשלבים שונים בתהליך בנייתן, מקצועות שונים, השקפות עולם רוחניות מגוונות, התקדמות שונה בחיי הרוח והמעשה - כל אלה יוצרים קהילה בריאה ומגוונת. כזו, שאין בה אחידות כי אם אחדות. אחדות זו מנחה את החזון המשותף אודות בניית קידה כישוב חזק ומשגשג, כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל..

 

"רק בגלל הרוח..."

 

מי שביקר בקידה התוודע לרוחות החזקות המנשבות כאן בכל עונות השנה. תושבי המקום למדו עם הזמן לעמוד איתן נוכח הרוחות, ואף לחבבן.

וכמו רוחות קידה, גם המשפחות שהתקבצו לכאן מלאות ברוח עשייה, וכך- כל אחת ואחד מוצאים את הנתיב בו הם יכולים לתרום ולקדם את הישוב .

קהילת קידה ממשיכה קדימה בפיתוח היישוב, ללא קשר לנבואות הזעם המאיימות על מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון, ועל המאחזים בפרט. זאת, למרות תקופות לא קלות שעברנו יחד, ותהליכים של בירור דרכנו במציאות הסובבת אותנו. ביטוי לדבר יש בבחירתנו לקרוא עצמנו יישוב, ולא מאחז, וכך גם מתנהל אורח חיינ ו- כיישוב לכל דבר.

בשנה האחרונה זכינו לפרוץ דרך למצפור חדש שהוקם בגבעה צפון-מזרחית לנו, בה בנינו פרגולה, כצעד ראשון בפיתוחו של המצפור. תושבים בישוב נטעו כרמי גפנים וזית.

כבר ציינו כי בית קבע ראשון נבנה במקום, וגנון ובו כ-15 ילדים פועל במרץ (ובשנה הבאה אנו מקווים לפתוח גן של המועצה, שישרת את ילדי הישובים השכנים). תושבי היישוב התחברו לקו אינטרנט אלחוטי, מהלך שהוא בגדר "היינו כחולמים". זאת ועוד- אתר אינטרנט של היישוב עלה לרשת, והוא מציג מהווי הישוב ומספק מידע אודות החיים בקידה.

בהביטנו קדימה - הדרך עוד ארוכה, ומשימות רבות לפנינו: בניית בתי קבע בישוב בזמן הקרוב, בניית מקווה טהרה, פיתוח גבעת הבסיס הנטוש כמוקד תיירותי ייחודי, שיפור מערכת החשמל הרעועה, בניית מבנה גן ילדים ומבנה ציבור ועוד שלבים רבים במימוש החזון... ולשם כך נדרשת הרבה רוח עשייה ותמיכה כלכלית, שאנו מקווים כי תבוא..

 

"צוחקים כל הדרך"

 

הצחוק הוא מרכיב חשוב בישוב, דבק מאחד ומגבש: במהלך חודש פברואר השתתפו נשות הישוב בסדנת יוגה צחוק, ובמשך שעתיים לא חדלו מלצחוק.

בשלג שירד לפני כחודש וכיסה את הישוב בשכבה של 40 ס"מ, נדמה היה כי לא נותר מבוגר אחד בישוב... כל גברי הישוב ערכו תחרויות החלקה על אסכורית ובניית בובות שלג שהתנשאו עד לגובה של שלושה מטרים. ילדי היישוב לא נותרים מקופחים, וכך נהנו אף הם מפעילויות שונות בחודש האחרון, כמו לתיאטרון בובות שהגיע לקידה להציג את "שמלת השבת של חנ'הלה", וסיורי פריחה בשטחי הישוב המתכסים בשלל פרחי ארצנו.

בקיצור- חברות טובה ושמחה אלה טיפים מנצחים לבניית קהילה חזקה!

אני מזמינה אתכם לבוא לבקר, לתמוך, לתרום וכמובן לבוא ולהיות חלק מקידה הישוב פתוח לקליטה!

 

תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. מעין (23/04/2013 05:44:27)
עבור לתוכן העמוד