מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

אירועים חגיגיים ב"צריף של תמרי"
הגדל

הדרך העוברת את יקיר, בואכה נופים, מתפצלת מערבה והופכת לדרך נופית בת כקילומטר, אשר מתפתלת בינות לחורש ארצישראלי יפהפה. הוא כולל עצי אלון וחרוב, שיחי אלה, לוטם וקידה שעירה, ובעונה זו אף מרבדים של כלניות, נוריות, רקפות ועוד. מי שזו לו הפעם הראשונה במקום, עלול להתבלבל ולסבור כי הוא נמצא אי-שם בגליל או בכרמל.

שלט גדול מקדם את פני הבאים ועליו, באותיות קידוש לבנה, מצוטט הפסוק המקראי "ויאיר בן מנשה הלך וילכוד את חוותיהם ויקרא אתהן חוות יאיר..."

"חוות יאיר" התנ"כיות נמצאות בכלל בגולן, והשם עלול לבלבל. על השלט בכניסה ליישוב מצויין אמנם כי הוא נקרא על-שמו של אברהם "יאיר" שטרן, מפקד לח"י ומחוללו. ממטרות העמותה אשר מאגדת את הישוב ניתן ללמוד כי מדובר גם בהליכה לאור תורתו ומורשתו של יאיר נוסף, ראשון היאירים, הלוא הוא יאיר הגלעדי המוזכר בפסוק דלעיל. יאיר הגלעדי הינו ראשון המאחזניקים בתנ"ך, ובפרשת דברים כאשר משה מתאר את חלוקת עבר הירדן המזרחי הוא נוקט לגבי כולם במילה "נתתי" בעוד שלגבי יאיר הוא אומר "ויאיר בן מנשה לקח"...

למרות זאת, ראוי היה, כדי להימנע מהבילבול הגיאוגרפי, לקרוא למאחז בשם אחר המזכיר את יאיר ("כוכב יאיר" כבר תפוס...), ולא בשם "חוות יאיר" (שהיה, אגב, השם הראשון של מושב "אלוני הבשן" בגולן).

 

בשטח היישוב נופים

 

"חוות יאיר" הוקמה לפני "התאריך הקדוש" של מרץ 2001 (אפילו אליבא דדב וייסגלס). המאחז נמצא בשטח אדמות מדינה מוכרזות ובתחום "קו כחול" של היישוב נופים, והוא מונה כיום 22 משפחות ולמעלה מ-60 ילדים כ"י. במקום הוקם בית-כנסת קבע גדול מידות וכן 4 בתי קבע נוספים, אך גולת הכותרת הוא בית-הקפה "הצריף של תמרי".

בקצה המאחז, מעל ערוץ תלול ויפהפה של נחל קנה הנקרא אל-מג'ור (ועוברת ל"אלמגור" ע"י המתיישבים במקום), שוכן בית הקבע הראשון שהוקם במאחז עוד לפני 5 שנים. הבית שייך לדורון ותמר ניר-צבי וחמשת ילדיהם. צמוד לו בית הקפה "הצריף של תמרי". הפתוח בימי שישי, ולעתים גם בלילות שישי (הלילה שבין חמישי לשישי) ובמוצאי שבתות. המקוםפועל בעיקר כמקום לאירועים (בריתות מילה, בר/בת-מצוות וכדומה) של עד 150 איש. לפני מספר שבועות אף נערכה במקום חתונה. לאור הביקוש הרב באזור, נפתח המקום כבית-קפה בבקרי ששי, אשר בהם קיים 'בר פתוח' בשיטת 'אכול כפי יכולתך'.

למקום מגיעים לעיתים אנשים אשר זו להם הפעם הראשונה שהם חוצים את ה"קו הירוק". האנשים יושבים בחיק הטבע, על המרפסת הגדולה, אל מול הנוף המרהיב, ופשוט לא רוצים ללכת. הם משווים את המקום לטוסקנה, שוויץ ושאר מקומות בהם טיילו בעולם.

 

 

 

עבור לתוכן העמוד