מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

"כנגד כל הסיכויים"
הגדל

- איזו תנועת התיישבות קיבלה את ההחלטה הבאה: "המרכז שולח את ברכתו לראשוני השבים לעיר חברון, ומחזק ידיהם בהחלטתם להתבססות איתנה בעיר האבות"?

-מה גילה סקר עיתון "הארץ" בשנת 1981?

-מה גרמו להתיישבות ביו"ש הסכם אוסלו ומלחמת אוסלו?

- מי אמר את המשפט הבא "אלפי-מנשה וגבע-בנימין - זה ארץ-ישראל"?

-מה גער אריאל שרון בתושבת עמונה יפעת ארליך?

התשובות לשאלות הללו, ועוד אלפי סיפורים אחרים, נמצאות בספר "כנגד כל הסיכויים" שכתב חגי הוברמן, אשר יצא לאור בימים אלו בהוצאת "ספריית נצרים".

הספר מביא לראשונה את הסיפור המלא של מפעל ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, בנימין וביקעת-הירדן, ב-40 השנים שבין תשכ"ז לתשס"ז, 1967-2007. החל מקיץ תשכ"ז כאשר 10 בחורים צעירים עלו לחורבות קיבוץ כפר-עציון, המקום בו נולדו ובו חיו הוריהם, וחידשו את ההתיישבות במקום – ראשון היישובים היהודיים ביהודה-ושומרון בדורנו - ועד קיץ תשס"ז, בו חיו ביהודה ושומרון למעלה מ-280 אלף יהודים.

זהו תיעוד ייחודי של סיפור ההתיישבות, שבו תיאור התהליכים הפוליטיים, המדיניים וההתיישבותיים ביו"ש ב-40 השנים האחרונות, וסיפור ההתמודדות עם המצוקות המדיניות והביטחוניות, שזורים בסיפורים האנושיים של המתיישבים והיישובים. הספר מפריך בעובדות ותיאורים היסטוריים מפורטים את כל עלילות השמאל ואוייבי ההתיישבות בארץ ובעולם, כנגד מפעל ההתיישבות המפואר ביהודה ושומרון. הספר מוכיח את המעורבות והתמיכה הממשלתית במפעל ההתיישבות ביו"ש לכל אורכו.

"כנגד כל הסיכויים" מוליך את הקורא בנתיב ההיסטורי של הקמת היישובים, מאז הקמת כפר-עציון - היישוב היהודי הראשון ביו"ש אחרי מלחמת ששת הימים, דרך חידוש היישוב היהודי בחברון, האחזויות הנח"ל הראשונות בביקעת-הירדן, הסיפור המלא של גוש-אמונים שפרץ את הדרך להתיישבות בשומרון, שינוי היחס להתנחלויות בממשלות הליכוד, ההתמודדות עם האינתיפאדה הפלשתינית, גזירות ה"ייבוש" של ממשלת רבין, ההתחזקות המפתיעה בתקופת הסכמי אוסלו והאוטונומיה, המאבקים במהלכים המדיניים השונים הצצות שוב ושוב, ההתחזקות בימי מלחמת אוסלו והימים הקשים של ההתנתקות.

לראשונה מובא כאן הסיפור המלא של מפעל ציוני חסר תקדים המתמודד עם התנגדות עזה של כל העולם, מחצית החברה הישראלית, המימסד הישראלי וגורמים נוספים שכולם שמו להם למטרה להכחיד אותו – ויכול להם.

מי לא ניסה להתנכל למפעל הזה? מי לא ניסה בכל כוחו לעקור אותו מהשורש בעודו באיבו? העולם כולו, החופשי והדיקטטורי כאחד, העולם הערבי ומחצית הציבור הישראלי. למרות כל המכשולים, והגזירות, האינתיפאדות ותהליכי השלום למיניהם, כל הגורמים שקמו במטרה מוצהרת להכחיד את ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון – ההתיישבות רק גדלה והתחזקה, התגברה ופרחה. איך זה קרה? – על כך תקראו ב"כנגד כל הסיכויים".

(לא נמתח אתכם עם התשובות לשאלות שבפתיחה. התשובה לשאלה הראשונה: מרכז הקיבוץ-המאוחד (כיום בתק"ם) חול המועד פסח תשכ"ח, 17 באפריל 1968.

התשובה לשאלה השניה: שהמתנחלים הצליחו להתנחל גם בלבבות. כותרת הסקר מכ' סיון תשמ"א, 22 ביוני 1981, היתה "התמיכה בהתנחלויות – בעלייה".

התשובה לשאלה השלישית: לכך שהמתיישבים הכפילו את עצמם בתוך 10 שנים. אם בשנת תשנ"ג, 1993, היו ביש"ע 116,500 איש, כחלוף 10 שנים, בפרוס שנת תשס"ג, הגיע מספר המתנחלים ל-240 אלף איש – 4 אחוזים מכלל אוכלוסיית ישראל.

התשובה לשאלה הרביעית: אהוד ברק לשר השיכון בממשלתו, הרב יצחק לוי, כשהלה סיפר לו כי הוא מתכנן לפרסם מיכרזים לבניה בגבע-בנימין (אדם) ואלפי מנשה.

התשובה לשאלה האחרונה: "למה אתם לא בונים כבר בתי קבע?")

 

ניתן להשיג את הספר בטלפון 03-9068946

 או בדוא"ל

 netzarimbooks@gmail.com

 

 

עבור לתוכן העמוד