מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

שירת-הים: "ויסעו ויחנו... ויסעו ויחנו..."
הגדל

את השם שירת-הים כולנו מכירים. זה היישוב הקטן שהיה על חוף ימה של גוש-קטיף, מול נוה-דקלים, וגורש יחד עם שאר יישובי חבל עזה בקיץ 2005.

ראשיתו של היישוב בחודש חשוון תשס"א, כתגובה ציונית לפיגוע הקשה של אוטובוס הילדים מכפר דרום.

לאחר הגירוש, התארחו משפחות שירת הים כשבועיים באולפנת להב"ה ביישוב קדומים, משם עברו לישיבת הר-עציון באלון שבות בה שהו כחודשיים.

לאחר כמעט שנתיים ביישוב חמדת בבקעת הירדן, עלו בחודש האחרון מגורשי שירת הים ליישוב הקבע שלהם – משכיות. לאחר שתי שנות נדודים הגיעו התושבים העקורים אל הנחלה, גם אם עוד לא ממש אל המנוחה.

התושבים מספרים כי הם חשים תחושות מרוממות, על כך שסוף סוף הם הגיעו ליישוב הקבע שלהם, זכו בבתים מרווחים, והם יכולים לקדם בעצמם את כל התוכניות שלהם. וכאלו יש להם רבות.

במשך כל תקופת נדודיהם היה ברור למגורשי שירת הים כי הם ממשיכים כגרעין משפחות אחד, להקמת יישוב חדש בארץ ישראל.

כבר בזמן השהות באלון-שבות חיפשו המשפחות את המקום המתאים ביותר כשהקו המנחה היה – מקום בעל חשיבות התיישבותית.

לצורך כך הסכימו המשפחות לחפש גם מקומות רחוקים מאיזור המרכז, על אף שמרבית המשפחות הם צעירות שעדיין לומדות במכללות ובאוניברסיטאות ובראשית דרכם התעסוקתית.

בסופו של דבר נבחרה הצעתה של תנועת ההתיישבות "אמנה" ליישב את משכיות בבקעת הירדן.

במשכיות קיימת מכינה קדם צבאית בראשות הרב שלמה אזואלוס מבית שאן והיא משמשת כשלוחה של ישיבת ההסדר "שדמות נריה" הנמצאת ביישוב הסמוך שדמות מחולה.

 

שבע תחנות

 

לאחר קבלת ההחלטה על הקמת יישוב הקבע של שירת הים בבקעת הירדן, חיפשו אנשי שירת הים מקום זמני הסמוך ככל האפשר למשכיות.

המקום שנבחר היה כפר הנופש "ברוש" וכשלושה חודשים לאחר הגירוש עברו 9 משפחות ראשונות מתוך הגרעין לכפר הנופש משכיות והחלו מתבססות בבקעת הירדן. המחשבה היתה שהמעבר למשכיות יארך זמן קצר.

לכאורה, לא היתה שום סיבה שכך לא יהיה. משכיות היתה היאחזות נח"ל שכבר בשנות ה-80 התקבלה לגביה החלטת ממשלה על הקמת יישוב.היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, העביר חוות דעת שהחלטת הממשלה תופסת ואין צורך בהחלטה חדשה. יחד עם זאת אמר מזוז כי יש צורך בהשלמת הליכי התכנון של היישוב ודרש הכנת תב"ע מסודרת.

"החטיבה להתיישבות" התגייסה לביצוע ההליכים על מנת לזרז את מעבר הגרעין להתיישבות הקבע שלו. אולם שר הביטחון הקודם עמיר פרץ תקע את ההליך הסופי של אישור התב"ע ולא חתם עליו בשל לחצים שהופעלו עליו על ידי השר חיים רמון.

 

התבססות בחמדת

 

משראו תושבי שירת הים כי מחד ההליך לא מתקדם, ומאידך מנהלת סל"ע דורשת מהם לפנות את כפר הנופש "ברוש" ומודיעה להם חד צדדית כי היא מפסיקה את מימון השהות שלהם במקום - למרות שלא נמצא להם פיתרון התיישבותי - החלו בחיפוש אלטרנטיבה אחרת בבקעת הירדן.

באותו זמן בנתה תנועת "אמנה" קרוואנים חדשים ביישוב הסמוך חמדת, על מנת שיאפשרו קליטת משפחות חדשות ביישוב הצעיר והמצליח.

תושבי חמדת נרתמו מיידית לשינוי המשימה – והסכימו בשמחה לארח את מגורשי שירת הים ביישובם למרות המשמעות הברורה שהדבר יעכב זמנית את גידול היישוב.

8 משפחות מתוך הגרעין עלו לקרוונים בחמדת, ונהנו לראשונה מאז הגירוש מקרוואנים רחבים, מיישוב מסודר ומקבלת פנים אוהבת ומחבקת של תושבי חמדת.

במהלך כל התקופה הארוכה של השהות בחמדת המשיכו ב"אמנה" לנסות ולקבל את האישורים המיוחלים ממשרד הביטחון.

 

תחנה סופית – משכיות

 

כשהבינו שבמצב הפוליטי העכשווי הסיכוי לקבלת אישור כזה הוא קטן, ומתוך חשש שהגרעין יתפרק הוחלט לא להמתין יותר ולגשתלבניית קרוואנים בסמוך למכינה הקדם צבאית שבמשכיות.

במקום ניבנו6 קרוונים בגודל של 72 מ"ר למשפחות, בנוסף לאשקוביות הקיימות ביישוב, אותם שיפצה בעבר החטיבה להתיישבות.

עוד בזמן שהותם בחמדת הבינו כי יישוב שרוצה להתפתח זקוק למקורות תקציביים. הם הקימו מטע זיתים של 60 דונם במשכיות ובנוסף הם עסוקים בהקמת מטע תמרים (מהג'ול) נוסף שישתרע על למעלה מ-350 דונם ואשר ממוקם ליד גאון הירדן.

אנשי משכיות מסתכלים על ההתיישבות בצפון בקעת הירדן כחבל ארץ שיש לפתחו כולו, מתוך הבנה שפיתוח אזורי יקרין על כל אחד מהיישובים בחבל.

אחד מתושבי היישוב החדש פתח תלמוד תורה לבנים בבית-שאן, והדבר יאפשר לאוכלוסייה מגוונת להגיע ליישוב משכיות ולשאר היישובים הדתיים שבצפון בקעת הירדן.

בימים הקרובים ייפתח משפחתון רב גילאי לילדי משכיות.

 

מפתחים מרכז עסקים

 

היישוב בונה בימים אלו תוכניות מפורטות שישימו את משכיות על מפת העסקים בבקעת הירדן.

ביישוב קיים עסק לאופנה דתית לנשים בשם "שירת הים" שהקימו נשים יזמיות מהגרעין. העסק מצליח מאד וזוכה לשבחים רבים בקרב המגזר.

אחד מהתושבים מתכוון להעביר את העסק שלו "שילת שרותיי רכש" המספקים ציוד משרדי לעשרות בתי עסק בפריסה ארצית. ליישוב משכיות ולפתוח בכך מקומות תעסוקה נוספים לתושבים.

גם אתר האינטרנט המפורסם בציבור בדתי "כל שמחה" העוסק בכל המידע הדרוש לזוג המתחתן, שייך לזוג ממגורשי שירת הים שיעביר בקרוב את העסק למשכיות.

תוכניות נוספות הם פיתוח ענף תיירות חורף במשכיות ובצפון בקעת הירדן, וכן בניית תוכנית להקמת גן בוטני בשיתוף עם קק"ל.

ראוי לציין כי הביקוש למשכיות גדול. ישנן משפחות נוספות הממתינות לבנייה נוספת של יחידות ציבור על מנת לעלות למשכיות. אולם אנשי הגרעין לא מעוניינים לעצור וקוראים למשפחות הרוצות לקחת חלק באתגר הגדול הזה של הקמת יישוב בבקעת הירדן לבוא להתרשם ו...להישאר.

 

לפרטים: יערה קידרון 050-7714618

 

עבור לתוכן העמוד