מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

"הציונות תנצח את הבירוקרטיה"
הגדל

"מינהלת הקמת גוש היישובים החדש בלכיש" – זהו שמו של גוף חדש שהוקם לפני שלושה חודשים במשרד השיכון, במטרה לקדם את הקמת גוש היישובים לעקורי חבל עזה באיזור חבל לכיש – מרשם, חרוב, חזן, שומריה, שקף ואמציה.

במכרז על הפעלת המינהלת, עליו התמודדו 16 גופים וחברות, זכתה תנועת "אמנה". כיו"ר המינהלת מטעמה נבחר משה פלד, חבר קיבוץ בית-השיטה, אל"מ במילואים, לשעבר ח"כ וסגן שר-החינוך מטעם מפלגת "צומת". במכרז נבחרו גם עוזר ראש המינהלת, קובי אלירז מהיישוב עלי, שריכז לפני כן את הפעילות להקמת היישוב מרשם וריכז את פורום מזרח לכיש, ומזכירת ראש-המינהלת, הדס אברמוביץ', מעקורות קטיף, כיום תושבת אמציה.

 

"הבחירה ב'אמנה' – הטבעית ביותר"

 

משרד השיכון קיבל על עצמו מטעם הממשלה את האחריות להקים את גוש היישובים באיזור זה, בהתאם להחלטת הממשלה, ולשם כך הקים את המינהלת. אולם בהחלטת המשרד נקבע שראש המינהלת לא יהיה עובד המשרד, כדי שלא יהיה עובד מדינה, אלא מטעם גוף עצמאי. הסיבה: חופש גדול יותר להתמודד עם פקידי ממשלה ועם גופים ממשלתיים. משרד השיכון דרש שמאחרי ראש המינהלת יעמוד גוף עיסקי שמכיר את נושא הקמת יישובים. ומי אמון על הקמת יישובים כיום יותר מתנועת "אמנה"?

אחרי שפרש מהפוליטיקה עבד משה פלד בחברת "יובל אלון" שעסקה בהרחבת יישובים בצפון הארץ, והקימו בין השאר את מצפה עדי. אולם הקבוצה הזו סירבה להתמודד במכרז, ופלד "השתדך" ל"אמנה". היוזמה להבאת "אמנה" להתמודד במכרז נתמכה גם על ידי ועד המתיישבים ונציגיו במזרח לכיש. "הבחירה ב'אמנה' היתה הדבר הטבעי ביותר והנכון ביותר" – אומר משה פלד.

ב-6 באפריל נכנס פלד לתפקידו כראש המינהלת. "הגדרת התפקיד שלי היא תיאום, סינכרון, הובלה של עשרות הגורמים הנוגעים בדבר" – מספר פלד, וכשהוא מונה את כל הגורמים המעורבים בהקמת היישובים החדשים, אפשר להבין למה המרק הזה לא מצליח להתבשל עם כל כך הרבה טבחים, שלא כולם רוצים בכלל את ה"תבשיל". שתי מועצות אזוריות, לכיש ובני שמעון (שבתחומה היישוב שומריה), כל משרדי הממשלה כשלכל משרד יש אינטרס משלו ובדרך כלל הם סותרים זה את זה, וגורמים חוץ ממשלתיים כמו מינהל מקרקעי-ישראל, מקורות, מע"ץ, חברת חשמל, מינהלת סל"ע, רשות הטבע והגנים, ועוד עשרות מהנדסים וחברות תיכנון. ובין כל הגופים הללו צריך משה פלד לתמרן כדי לקדם את תיכנון הבניה, הרישוי והאישורים הדרושים. זה האבסורד הישראלי: אחריות העל היא של משרד השיכון, אבל לא כל הסמכות בידיו.

 

"התיישבות חלוצית" איננה מילה גסה

 

"אני עומד מול שלושה מכשולים עיקריים" – אומר משה פלד – "הראשון, שבשביל גופים רבים המילים 'התיישבות חלוצית' הם כמעט מלים גסות. השני – תמ"א 35, תוכנית המיתאר הארצית המתנגדת בכלל להקמת יישובים חדשים, והשלישי – ה'ירוקים' למיניהם. במדינת ישראל כיום, מרגע שמתקבלת החלטה עד לביצוע, אחרי שעוברים את כל הוועדות – מקומית, מחוזית, ארצית – עם כל תת-הוועדות, עוברות חמש שנים. הדילוג מוועדה לוועדה אורך חצי שנה, בתנאי שהכל הולך חלק בלי שום בעיות. עם רשות הטבע והגנים אנו הולכים למהלך חינוכי של שימור הסביבה תוך כדי התיישבות".

מתי יזכו המתיישבים להיכנס לבתיהם החדשים? "ברוב היישובים אנו בשלב סוף ההליך התיכנוני, לקראת קבלת תב"ע ותיכנון מפורט" – אומר פלד – "הכל זז בעצלתיים, כי הבירוקרטיה הרגה את הפרוייקטים. אני מאמין שבסתו תשס"ט נראה את הדחפורים בשטח, ובין שנתיים לשלוש שנים אח"כ המתיישבים יקבלו את המפתחות לבתים". גם הבשורה המרנינה הזאת טומנת בחובה גלולה מרה: ראשוני המתיישבים ייכנסו לבתיהם 6-5(!!) שנים אחרי גירושם מחבל עזה.

היה כבר גוף שהוקם כבר לפני 4 שנים בדיוק למטרה זו, שלא הצליח במשימתו: מינהלת סל"ע.

פלד משוכנע שיוכל לקדם את היישובים, בגלל סיבה עיקרית אחת: כי יש ציבור מתיישבים, ציבור חלוצי ונאמן, שרוצה לעלות על הקרקע. וכשיש חיילים – אפשר לנצח. "הבעיה היא שהבירוקרטיה במקרים רבים מייבשת את הציונות. ואנחנו נוכיח שבסופו של דבר הציונות תנצח את הבירוקרטיה".

והוא מוסיף: "יש הרבה מרחב ליצירתיות בין עמדות המדינה ורצונות המתיישבים. כדי לקדם את ההתיישבות צריכים אנשים שיודעים מצד אחד מה זה התיישבות, ויידעו גם להתווכח עם המתיישבים כשצריך, וגם עם הממשלה. בזה ניבחן.

"אני איש של משימות. כל חיי הם בשליחות האומה, גם בצבא וגם בפוליטיקה וגם בתפקידים השונים בתנועה הקיבוצית. גם את המשימה הזאת אני רואה כשליחות לאומית. למרות הקשיים, למרות המרחק מהבית, למרות השחיה נגד הזרם הבירוקרטי. אני מגדיר את עצמי כ'אלוף העולם בשחיה נגד הזרם'. כל חיי אני שוחה נגד הזרם. כשכולם אומרים 'זה בלתי אפשרי' אני אומר 'זה אפשרי' – וזה יקום".

 

עבור לתוכן העמוד