מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

חבר מועצת עיריית ניו-יורק יקנה בית בשומרון
הגדל

חגי הוברמן

 

מחזה כזה לא ידעה ניו-ג'רסי מיום הקמתה. 250 איש, תושבי העיירה טינק, מתאספים בבית-הכנסת "בני ישורון" במקום, שמעו הרצאות על ההתיישבות ביו"ש, קיבלו חומר הסברה שהופק במיוחד עבורם לצרכי היריד, ודנו באפשרויות המעשיות לרכישת בתים ביהודה ושומרון.

זו היתה הצלחה שהיוזמים לא פיללו לה: ירידי מכירת בתים ביו"ש, שהתקיימו בחודשיים האחרונים במקומות שונים בארה"ב, הסתיימו בהתעניינות רבה של יהודים מארה"ב ברכישת בתים ביו"ש.

ההצעה פשוטה – ומפתה: כל אחד מבעלי הממון בארה"ב ירכוש בית באחד מיישובי יו"ש, שיושכר למשפחה בישראל. את ההשכרה תארגן תנועת "אמנה" שתנהל את הנכס ותעביר את דמי השכירות לבעל-הבית. השכירות תוגבל עד חמש שנים, בתקווה שבמשך תקופה זו המשפחה השוכרת תרכוש בית משלה ביו"ש. בנק "איגוד" בישראל מעניק משכנתא של עד 60 אחוזים משווי הנכס, לרוכשים בתים ביו"ש. מסתבר גם כי בארה"ב מי שלוקח משכנתא לקניית בית, גם אם המבנה מחוץ לתחומי ארה"ב, מקבל הקלות במס והחזרים על הפחת של הבית ועל עלות האחזקה. מי שרוכש בית בעלות של 93 אלף דולר – מחיר של בית בעתניאל, למשל – ישלם סה"כ 900 דולר לשנה.

ביריד שנערך ב-25 בפברואר בעיירה טינק שבניו-ג'רסי, נמכרו 12 בתים ביישובים שונים ביו"ש, רובם בקרני-שומרון ובקרית-ארבע. אחד הרוכשים היה חבר מועצת עיריית ניו-יורק, דב הייקינד. ממשל בוש אולי לא יאהב זאת, אבל בשעה שהוא נלחם על הורדת מאחזים של קראוונים, בכיר באסיפת הנבחרים של עיריית ניו-יורק קונה בית בשומרון, לחיזוק ההתנחלויות.

את הרעיון הגה ראש המועצה האזורית מטה-בנימין פנחס ולרשטיין. את יישובי יש"ע ייצגו ביריד עליזה הרבסט מהמועצה האזורית מטה בנימין, ואלון פרבשטיין, מנהל מרכז המידע של תנועת ההתיישבות "אמנה". שניהם הציגו את האפשרויות השונות של רכישת בתים ביו"ש בפני המתעניינים מארה"ב. אלון פרבשטיין נדרש בדבריו לשנות את אווירת הייאוש הפוקדת לאחרונה חוגים רחבים בקרב תומכי ארץ-ישראל השלמה, גם בארה"ב, מאז עקירת יישובי גוש-קטיף. התחושה בקרב גורמים אלו היא שחורבן ההתיישבות יימשך, ואין מה לעשות. פרבשטיין אמר להם שהתשובה היא דווקא עשיה, עשייה של בניה והתיישבות.

היריד נולד מתוך המציאות הקשה שלאחר עקירת יישובי גוש קטיף וצפון השומרון, שבו שכמעט אף בית לא נרכש ביישובי יהודה ושומרון. החנק הממשלתי על הבניה בהתיישבות הוביל את תנועת "אמנה" ומועצת יש"ע לעקוף את המכשולים ולחפש פתרונות יצירתיים לבנות ולקלוט עוד משפחות. "זה המאבק היומיומי החשוב ביותר שלנו", אומר פנחס ולרשטיין, ראש המועצה האזורית מטה-בנימין.

 

תריסר חוזי קניה

 

טינק היא עיירה קטנה, בת 40 אלף איש. למבקר מישראל היא נראית כמו התנחלות טיפוסית, ומתגוררים בה יהודים רבים. מושל העיירה הוא יהודי דתי. בשבת חסומים הכבישים לתנועה ליד בתי-הכנסת. בית-הכנסת במקום מלא תמונות של ארץ-ישראל, כולל יו"ש. במקום מוצגים גם "מזכרות" מיהודה ושומרון, כמו אבן מבית הרוס מעמונה. יהודי העיירה שולחים את ילדיהם ללימודים בישראל, אם כי למרבה הצער חלקם הגדול חוזרים לארה"ב.

את היריד אירגן רב הקהילה, הרב סטיבן פרוזנסקי, המוכר כבעל דעות ציוניות-לאומיות. משתתפי היריד קיבלו חומר פירסומי על היישובים ביו"ש, במיוחד על אלו שבהם ניתן לרכוש בתים. בטקס הפתיחה של היריד נאמו הרב פרוזנסקי, וחבר מועצת עיריית ניו-יורק דב הייקינד.

היריד בטינק, כאמור, הניב תוצאות יפות. תריסר חוזי קניה של בתים, רובם בקרני-שומרון ובקרית-ארבע.

ביריד מקביל שנערך בקווינס, בבית הכנסת של אירגון "יאנג ישראל", בהשתתפות כמה עשרות יהודים, נמכרו עוד שני בתים - אחד בכוכב השחר שקנה יהודי תושב ניו-יורק, ואחד בקרית-ארבע. בקרני-שומרון, אגב, "חיסל" היריד את מלאי הבתים הפנויים הקיימים ביישוב. מתוך 28 יחידות דיור בקרני-שומרון, נמכרו בתקופה האחרונה 24 בתים, חלקם כאמור נמכרו בניו-ג'רסי.

 

מודעות בעקבות אברהם אבינו

 

קודם ליריד התפרסמו בעיתונים באיזור מודעות בסגנון נוסטלגי-תנ"כי-מחויך, בנוסח "לכו בעקבות אברהם אבינו וקנו בית ביש"ע". המודעות קראו ליהודי ארה"ב להגיע ליריד מכירת בתי "אמנה" ביישובים, ולרכוש בית אחד ביש"ע, שאותו יעמידו להשכרה למשפחות חדשות.

בשנים האחרונות בנתה אמנה כ-2000 יחידות דיור ביישובים. מתוכם נמכרו כ-1700. 230 יחידות מושכרות. לא קשה לעשות חשבון ולהבין בערך באיזה היקף כספי מדובר. אבל ההלם שאחרי ההתנתקות בלם את קניית הבתים ביו"ש כמעט לחלוטין.

הצלחת היריד התאפיינה אולי גם בכך, שאנשי 'שלום עכשיו' ותנועות פלשתיניות שחברו אליהם הרחיקו עד ניו-ג'רסי כדי להפגין נגדו.

נוסף לחוזי הקניה שכבר נחתמו, הגיעו אי-מיילים נוספים רבים מאנשים המבקשים פרטים על המבצע. במרכז המידע של תנועת "אמנה" החלו ביצירת קשרים עם הפונים. קהילות נוספות בארה"ב כבר פנו ל"אמנה" בבקשה לקיים ירידים דומים.

 

יריד מוצלח בבוקהרטון

שלושה שבועות אח"כ נחל הצלחה יריד נוסף במוצאי שבת כז' אדר תשס"ז 17.3.207 נערך בעיר בוקהרטון שבפלורידה יריד למכירת דירות ביהודה ושומרון.

היריד התקיים באולם הכינוסים של "בוקהטוב", מסעדה שבה גם קיים "כולל". היריד נפתח בהופעה של זמר יהודי מקומי, שהפליא בשירת הרב קרליבך. את האתרים והבתים המוצעים הציגו אלון פרבשטיין, סמנכ"ל שיווק ושירות לקוחות בחברת "בנייני בר-אמנה", ונורית ממליה, מנהלת משרד המכירות של "בנייני בר-אמנה", שהסבירו על כל הפרוייקטים של הבניה בכל יישוב וכל אתר, ופירטו את פרטי התוכנית.

למשתתפים הוצע לרכוש לצורך השכרה דירות ממאגר יחידות דיור של בנייני בר-אמנה, בכמה יישובים ביו"ש. מדובר בשכונת "כרמי דולב" ביישוב דולב במערב בנימין, בנריה במערב בנימין, בכוכב-השחר, שילה, פדואל, קרית-נטפים, קרית-ארבע, מעלה-חבר, סוסיא, וכרמל.

ההצעה פשוטה – ומפתה: כל אחד מבעלי הממון בארה"ב ירכוש בית באחד מיישובי יו"ש, שיושכר למשפחה בישראל. את ההשכרה תארגן תנועת "אמנה" שתנהל את הנכס ותעביר את דמי השכירות לבעל-הבית. השכירות תוגבל עד חמש שנים, בתקווה שבמשך תקופה זו המשפחה השוכרת תרכוש בית משלה ביו"ש. בנק "איגוד" בישראל מעניק משכנתא של עד 60 אחוזים משווי הנכס, לרוכשים בתים ביו"ש.

למעלה מאה איש השתתפו ביריד. כ-15 איש נרשמו להמשך קשר, אחרי שגילו עניין בפרטי התוכנית.

את הקשר עם הקהילה יצרה עליזה הרבסט, הממונה על קשרי חו"ל במועצה האזורית מטה-בנימין.

את השבת ניצלו אלון פרבשטיין ונורית ממליה לפגישות עם משפחות מפתח בקהילה, שביקשו לשמוע פרטים נוספים על הפרוייקט.

בוקהרטון היא עיירה שבה קהילה יהודית גדולה מאד, המונה כ-500 משפחות, המרוכזת סביב "בוקהרטון סינגוג". במקום פועלים מוסדות יהודיים נוספים כמו "יאנג יזראל" ושלושה בתי חב"ד. ליהודים יש פעילויות חברתיות רבות במקום. מתוך 500 משפחות בעיר, מאה מהם רופאים. עם זאת, רוב היהודים במקום לא מודעים לנושא של יש"ע, והיריד פתח בפניהם צוהר לנושא שלא הכירו עד כה.

 

 

עבור לתוכן העמוד