מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

בית הכנסת של נצרים הוקם מחדש באריאל
הגדל

בכט' אדר - שנה וחצי אחרי הגירוש - חנכה קהילת נצרים באריאל בית כנסת משלה.

בית הכנסת נתרם ע"י משפתניומן מטורונטו לכבוד אבי המשפחה ר' ישראל ניומן, שכיבד בנוכחותו את האירוע ולרגל יום ההולדת שלו. התכחשות הממשלה למחויבותה לצרכים הקהילתיים של הקבוצה, אילצה את חבריה לפנות לתורמים פרטיים.

האירוע המרגש כלל שירה וריקודים, דברי תורה וברכה מפי רב הישוב נצרים הרב ציון טוויל, ראש העיר מר רון נחמן, ראש ישיבת מכון מאיר הרב דב ביגון ונציגי המשפחה.

חברי הקהילה רואים בכינונו של בית הכנסת אבן דרך בשאיפתם להשתלב בעיר ולפעול בה בתחומי תרבות חינוך וחברה.

עד היום, סירבה המדינה לממן את מבני הציבור של הקהילה בנימוק שלכאורה בקהילה ישנם פחות מ-20 משפחות שמוכרות כ"זכאיות" ושהקהילה תוכל להשתמש בשירותי הדת של העיר אריאל בה הם יושבו. אך המציאות היא שבעיר אריאל אין בית כנסת קרוב היכול לספק את צרכי הקהילה ושמבין 30 משפחות הקהילה ישנם 22 משפחות עקורות שחלקן לא נספרו ע"י המנהלת בגלל שלא מצאו ידן לקנות בית בגוש קטיף והן התגוררו כשוכרים פרטיים בגוש.

איציק נחום, מראשי הקהילה, הודה למשפחת נוימן על התרומה הנדיבה והבהיר: "שלא יהפכו אותנו לקהילה אליטיסטית. גם השוכרים הפרטיים הם חלק מאיתנו", לדברי נחום "מלאכת החורבן עוד לא תמה, ממשלת ישראל עדיין מנסה להמשיך לפזר אותנו לכל עבר, לפרק את הקהילות ולהפריד בין קהילה לקהילה, אך אנו שומרים הגחלת ולא נוותר על המרקם הקהילתי שלנו - מקור גאוותנו".

נחום מצפה ממשלת ישראל לקיים את הבטחותיה לקהילת נצר אריאל שלמרות שנעקרה מאדמתה, חרטה על דגלה את המשימה החברתית ובחרה להשתלב בעיר בישראל ולא בישוב קהילתי".

יו"ר ועד מתיישבי גוש קטיף ליאור כלפא הוסיף ש"העובדה שמבני ציבור של קהילה עקורה נבנים ע"י תורמים היא תעודת עניות למדינה ותעודת כבוד לרוחב הלב היהודי".

 

עבור לתוכן העמוד