מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

מבואות-יריחו: רוצים לגדול – ואין מקום
הגדל

לפני כחצי שנה נכנסה דורון ומרב אלוש לבית הקבע הראשון במבואות יריחו. המונח "בית" הוא כמובן יחסי, לעומת הקרוואנים בהם מתגוררות 22 המשפחות הנוספות ביישוב. מדובר במבנה עץ יביל שנראה מבחוץ כמו צימר טוב. בעתיד, כשייבנו בית קבע אמיתי במגרש שמיועד להם, ייתכן ומבנה העץ באמת יהיה צימר. דורון ומרב גרו עד אז במבנה המגורים הראשון של מבואות יריחו - שתי מכולות מחוברות, שנשארו לפי שעה ריקות כי עכשיו באמת כבר אינןראויות למגורים.

בראש-חודש סיוון הקרוב חגגו במבואות יריחו 8 שנים לעלייתם על הקרקע. הבעיה העיקרית של המקום, כמו של רוב יישובי יו"ש: מאה אחוזי איכלוס. אין מקום לקליטת משפחות נוספות, ואין בניה כי הממשלה מקפיאה את כל אישורי הבניה.

מתוך 23 המשפחות, 12 משפחות גרות במקום במסגרת "מבצע הסטודנטים" שיזמה החטיבה להתיישבות. ה'חטיבה' משלמת את שכר הדירה שלהם.

רוב האנשים עובדים בירושלים. במקום גם פועל מאז הקמתו "כולל" של חצי יום, המהווה שלוחה של הישיבה בצופית שליד נוה-צוף. משרד הביטחון גם לא מממן עלות של רבש"ץ ושל רכב ביטחון. עלות אלו נופלת על היישוב עצמו.

במקום פועל מעון ובו 15 ילדים. ילדי הגן נוסעים השנה לגן ב"נתיב הגדוד". ילדי ביה"ס נוסעים בהסעות של המועצה למצפה יריחו, 40 דקות נסיעה. בשנה הבאה, מקווים במבואות יריחו, ייפתח אצלם גן הילדים הראשון. וילדי בית-הספר, בתוך כמה שנים, כבר ילמדו בביה"ס הממלכתי-דתי שהמועצה האזורית מתכננת להקים במרכז הביקעה.

 

משפחתון "גינות עדן" לבנות

 

המוסד החינוכי הפועל במקום הוא המשפחתון לבנות "גינות עדן". יזם אותו ניר אפרתי, תושב המקום מזה 3 שנים. 8 בנות גרות במקום. מדובר בבנות מכל הארץ, שהמסגרת הנוקשה של אולפנא לא מתאימה להן. "הן מבקשות אווירה יותר טבעית, יותר זורמת. אנו עובדים איתן לאט לאט, מתוך המקום השקט והרוגע" – מספר ניר אפרתי. כשיתקבלו האישורים הדרושים, יהיה ה"משפחתון" מה שהוא באמת, אולפנא לבנות ייחודיות.

4 קראוונים מהווים את המשפחתון, משמשים למגורים, למועדון ולחדר-אוכל.

הבנות עובדות בחווה סמוכה, מגדלות ומטפלות בבעלי חיים ומקבלות חוגי העשרה, כמו חוגי נגינה. בערבים הן לומדת בלימודי ערב בגבעה הצרפתית. בנות כיתות יא'-יב עולות לירושלים, ללימודי בגרות בבי"ס תיכון "עתיד" בראשות הרב דוד סמסון משכונת קרית-משה.

הרב ניר אפרתי, במקורו מקרית אונו, למד בישיבה התיכונית במצפה יריחו, אליה חזר כר"מ לחמש שנים. נשוי לנאוה, בת למשפחת זאב מחברון. לזוג ארבעה ילדים.

עבור לתוכן העמוד