מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

30 שנה ל"אמנה", 30 ריבוא יהודים ביו"ש
הגדל

 

297,745 – זהו מספר היהודים החיים ביהודה ושומרון, נכון ליומה האחרון של שנת 2008, על פי נתוני משרד הפנים. בדיוק שנה לפני-כן, ב-31 בדצמבר 2007, היה מספר תושבי יו"ש היהודים 282,715. 15 אלף יהודים נוספו ליו"ש בשנת 2008, השנה האחרונה של ממשלת אולמרט.

כשנכנס אולמרט לראשונה ללשכת ראש-הממשלה, בינואר 2006 (כששרון קיבל את האירוע המוחי השני) גרו ביו"ש קצת מעל 250 אלף יהודים (על פי נתוני המינהל האזרחי, ב-31 בדצמבר 2005 היו מספר תושבי יו"ש 253,137). אולמרט מפנה את לשכתו כשביו"ש חיים קרוב ל-300 אלף יהודים. גידול של 45 אלף יהודים ביו"ש בתוך 3 שנים – לא היה גידול משמעותי כזה ב-40 השנים האחרונות. ממשלת אולמרט עוד תירשם בהיסטוריה כמיישבת הגדולה של ההתיישבות.

ועוד עובדה מעניינת על אולמרט: 9 אנשים כיהנו כראשי ממשלה בישראל ב-34 השנים האחרונות, מאז מלחמת יום-הכיפורים. רק אצל שניים מהם לא היתה לכל תקופת כהונתם נסיגה ולו של ס"מ מארץ-ישראל. הראשון הוא יצחק שמיר. לא מפתיע לגבי מנהיג שדגל באידיאולוגיה איתנה של נאמנות לארץ-ישראל. השני, למרבה ההפתעה, הוא אהוד אולמרט. אהוד אולמרט יסיים בקרוב 3 שנות כהונה, שבמהלכן לא התבצע הליך כלשהוא של נסיגה בארץ-ישראל.

וזה דווקא מפתיע, כי אולמרט, להזכיר, עלה לשלטון על בסיס תפיסת ה"התכנסות" – נסיגה חד-צדדית עמוקה ביהודה ושומרון כמעט לקו-הירוק, למעט גושי ההתיישבות.

שהקורא לא יטעה: אולמרט רחוק מלקבל את אות יקיר ההתנחלויות. ממשלת אולמרט פגעה בהתפתחות היישובים ככל אשר יכלה. ראש הממשלה היוצא הורה להעביר לאישורו האישי כל תכנית לקידום התיישבות יהודית באזוריהודה ושומרון.איש לא הישלה את עצמושראש הממשלה יתאמץ לפנות מזמנו העמוס כדי לאשר פרטנית כל בית חדש, מועדון נוער או הרחבת גנון חדש ביישובי יו"ש. המשמעות היתה ברורה: אולמרט מצא את הדרך הבירוקרטית החוקית לייבש את יישובי יהודה ושומרון.

שר הביטחון אהוד ברק, מצידו, אישר תוכניות מעטות של שכונות ביישובים, מעט מכל קודמיו בתפקיד. בעקבות בג"ץ שהוגש ע"י שלום-עכשיו בנושא היישוב מיגרון, התמקד משרד הביטחון בניסיון להביא לפינויו. בג"ץ התבקש על ידי גורמי שמאל לצוות על הריסת היישוב. מועצת יש"ע הצליחה להגיע להבנה עם מערכת הביטחון, שהיישוב יועתק ממקומו בהסכמה – לאחר שיישוב הקבע החלופי יעמוד על מקומו, עם כל האישורים הממשלתיים. מתנגדי ההסכם טענו שמועצת יש"ע הסכימה כאן על פינוי יישוב מארץ-ישראל. למעשה, ממשלת ישראל הסכימה בניגוד למדיניותה ולהצהרותיה, על הקמת יישוב חדש בחבל בנימין.

כאמור, למרות מהלכי ההקפאה וההתנכלות, ההתיישבות המשיכה לצמוח ולגדול גם השנה. בתים חדשים נבנו בהיקפים גדולים, ובמקומות בהם לא ניתן לבנות בתים נבנו קרוואנים, בשטח. רבים רבים התדפקו על דלתות היישובים, ומשפחות חדשות רבות הגיעו ליהודה ושומרון, גם בלי כל מיני הטבות כלכליות. למרבה הצער, ההיצע לא עומד בדרישות הביקוש, ויישובים רבים נאלצים לדחות את הפונים אליהם מחמת מחסור בבתי מגורים.

בימים אלו חוגגים מתיישבי יו"ש 30 שנה למועצת יש"ע, 30 שנה להקמת תנועת "אמנה" – תנועת ההתיישבות של גוש-אמונים, הגוף שחולל את מפעל ההתיישבות, ו... 30 ריבוא יהודים ביהודה ושומרון.

מסתבר שהפסוק "וכאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ" שוב מוכח כאקטואלי מאין כמוהו.

עבור לתוכן העמוד