מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

מדור "אפיקורוס"
הגדל

יצחק מליק, רחלים

 

מזל טוב! קיבלתם חצי דונם אדמה, ואתם צעד אחד לפני הגשמת חלום-צמוד-הקרקע הישראלי. רגע לפני שאתם פוצחים בבניה קבלו עשרה טיפים שיסיעו בידכם לממש את החלום בצורה המיטבית.

 1.תוציאו כמה שיותר כסף על הבית. אתם עובדים קשה, קשה מאד. עיניים פקוחות במיטה, מקלחת, שינים, מפזרים את הילדים, צולחים את הפקקים, מעבירים כרטיס, מחכים 4 וחצי שעות. מגיעים לנקודה שהיא תמונת מראה של יומכם. (היינו עוד 4.5 שעות, כרטיס, פקקים, ילדים, מקלחת, מיטה) כל זה בשביל מה? טיטולים? אוכל? סרטים? מסעדות? רצוי שתשקיעו את הכסף שלכם בערכים נצחיים יותר כמו בית. ככל שמחיר הבית שלכם יהיה גבוה יותר כך תמלא תחושת המצוי העצמי. בעזרת בנקים הנכונים תוכלו לפרוש את החוויה לעשרים וחמש או אפילו שלושים שנה.

 2.תבנו בית מפואר ככל שתוכלו.מדרגות מעץ מייפל נורווגי, אריחי טרה קוטה, וחיפוי מגרניט ספרדי אינם אופציה. הם חובה. תפקידו של בית המגורים המודרני, הוא לחלץ אנקות התפעלות וקנאה מעשרות האורחים שיזכו ללגום קפה גרגירי של עלית בסלון ביתכם. את המטרה הזו תתקשו להשיג עם מרצפות מנומשות וקירות בצבע לבן – פושט. ערך המוסף לסעיף זה הוא העמקת אופי החוויה הפיננסית אותה סקרנו בסעיף הראשון, וכן את משכה.

 3.תתכננו לבד. תהיו מעורבים כמה שיותר. בכל אחד מאתנו מסתתר איזה סנטיאגו קלטרווה קטן. כך שכולנו אולי נזכה יום אחד במכרז לתכנון אביזר ארכיטקטוני מפוקפק - כביש הגישה המרכזי לעיר בירה של מדינה ים תיכונית זו או אחרת. עד שזה יקרה, את גאונותנו הבלתי נסתרת נפגין בתכנון ביתנו הקט במידה (ראו סעיף אחרי הבא) והמשפחתי. את היצירה הארכיטקטונית עליה אתם מופקדים בוודאי תצליחו להשחיל במקום טוב ובאותה שורה עם הקפלה הסיסטינית בוותיקן ואטציון "קן הציפור" בבייגי'ן. לפחות.

 4.אל תתפשרו על כלום. הפשרה מעצם הגדרתה נועדה אך ורק לפוליטיקאים ורק לדברים הנוגעים בנכסים לאומיים שאין להם תחליף. מן הידועות הוא שבבניה של בית יש להתרחק מהפשרה כמו שמוזיאון האוריגמי בטוקיו מתרחק מאש. בן הזוג שלך מן הסתם היה מספיק אינטליגנט כדי להתחתן אתך. אך אין בדבר כדי להעיד על החוש הארכיטיקוני, ההנדסי, הפרקטי שלו. מהי מריבה קטנה לעומת הנצחת המיקום המושלם לזוג המגבים והמטאטא? מהם לילות טרוטי עיניים ודואבי גרון לעומת תכונן מיקום הנישה השמימית לארון חדר הילדים. אל תשכחו! מערכת היחסים בינכם תארך לכל היותר חמישים שנה. הבית שאתם בונים נועד לחיי נצח!

 5.תבנו עם בלוקים, וטיח. אל תתפתו לבנות בשיטות חדשות ומפוקפקות. רבים ניסו לאמץ שיטות בניה מקובלות בארצות מפגרות ונחשלות כמו ארה"ב או דנמרק. עליכם לדבוק בשיטות בניה מקובלות בארצות שהן מופת לקידמה כמו מצרים, ירדן וסודן. הבלוק, המלט, הטיח והסיד הם חומרים הנמצאים בשימוש בצד הנאור של העולם כבר יותר משלוש מאות שנה. הבניה הקלה בדיוק כמו עוד ניסיונות מודרנים פתטיים (המוליך למחצה, האינסולין, גלים אלקטרו מגנטיים) סופם לכישלון. תנו לשלוש מאות מליון אמריקאים לשלם את המחיר.

 6.תבנו בית גדול. אז יש לכם ארבעה ילדים, והחמישי בע"ה בדרך. אז נכון שלמלא גודלו של הבית תזדקקו לא יותר מעשר שנים. אל תזלזלו בהוצאות התאורה, החימום, הקירור, התחזוקה, הביטוח, הארנונה, השיפוץ, והסיוד להם תזדקו במהלך השנים לביתכם הריק למחצה. מי כמוכם יודע כמה טוב להוציא מיטב כספכם על הדברים החשובים באמת. (חדר ילדים שהפך משכן למגהץ, או חדר עבודה המאכסן שולחן פינג פונג)

 7.תבננו גג משופע. אפקט ההתחממות הגלובלי עלול בכל רגע להתהפך עלינו לטובה ולחולל סופות שלגים בפאתי השפלה וגם במורדות הנגב. הגג המשפע ימנע מהשלגים לגרום לגג לקרוס תחתיו. שיטה שנוסתה בהצלחה באזורים גיאוגרפים עם נתוני אקלים זהים למקום מגוריכם, כמו באלפים השוויצרים, או בהרי הרוקי הקנדים.

 8.אל תוותרו על צבע אדום לרעפים. היזכרו נא ברושם האסטטי בל היימחה שנחרט בלבכם עת טיילתם בג'ילבון וראיתם כתובת קיר שחורה בגופן נאדרטלי-ישראלי האומר "היינו פה". את הרושם הזה תוכלו ליצור על ידי בחירה בצבע אדום עז לרעפים שיעטרו את הגג המשופע של ביתכם. להעצמת האפקט ניתן לצייד את גג הבית בנורות קסנון מהבהבות, קונפטי צבעוני שיתבדר ברוח או מצנח רחיפה מפוספס בצבעי פסטל רתום בחוזקה לדוד השמש.

 9.תבנו את הבית במפלסים.חצי דונם הוא מעט מאוד שטח אדמה. הישראלי הממוצע שגר בדירת ארבעה חדרים בבנין בן חמש קומות. עוד לא השכיל להבין זאת. כדי להתמודד עם הבעיה בנו את ביתכם במפלסים. רצוי שלושה לפחות. הדבר ישאיר לקוצים, ליבליות, לדרדרים ולעקרבים שבחצר ביתכם מרחב מחיה מכובד. הערך המוסף זה החיסכון הכספי הטמון באי רכישת הליכון או מנוי לחדר כושר. מדרגות בתוך הבית יעזרו לילדיכם לפתוח את הראש. ולעת זיקנה הדבר יעורר אתכם לחשוב מחדש על הנחיצות לרדת לסלון, לעלות לחדר הכיסה, או לטפס למטבח. דבר שיעשיר את הפן האינטלקטואלי בחייכם.

 10.אל תקשיבו לעצות של אחרים. תעשו מה שטוב לכם. ותתחדשו!

(הכותב הוא תושב רחלים המתגורר בבית דו קומתי מבלוקים עם גג משופע בצבע אדום(

 

עבור לתוכן העמוד