מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

מדור לטייל ביו"ש – ליד הבית
הגדל

בי"ס שדה עפרה

את הטיול שלנו נעשה היום באפיקו המרכזי של נחל מכמש או בשמו הערבי 'ואדי צ'וואנית'. נחנה את הרכב בישוב אדם. היישוב הינו ישוב קהילתי-חילוני, שהוקם בתחילת שנות השמונים על-ידי קבוצת משפחות משכונות שונות בירושלים, מתוך שילוב של אידיאולוגיה ומודעות פוליטית. לגרעין המתגבש קראו "אדם" על שמו של סגן הרמטכ"ל תת אלוף יקותיאל אדם ז"ל, שנהרג ביוני 1982 בלבנון. שנים ארוכות ולא קלות עברו עד שבשנת 1984 הוצבו במקום 20 קרוואנים, והתקיים טקס עלייה על הקרקע. באופן רשמי קיבל הישוב את השם "גבע בנימין", כשמה של עיר הכוהנים בנחלת שבט בנימין בתקופת השופטים, אך תושבי הישוב ממשיכים לקרוא לו בשם "אדם". ביישוב גרות 800 משפחות, והוא מושך אליו רבים בשל התנאים הנוחים שהוא מציע, מבחינת הקרבה לירושלים. היישוב מורכב מאוכלוסייה חילונית, מסורתית ודתית. ניסע ישר ונחנה את הרכב ליד שער הישוב. נלך על שביל הביטחון של הישוב עד השער המזרחי, נעבור אותו עד שנפגוש סימון שחור. מכאן נרד לנחל מכמש.

התנ"ך הפך לספר הדרכה צבאי

נחל מכמש ייזכר בהיסטוריה היהודית בגלל שני קרבות דומים ביותר שהתרחשו בו בהפרש של 3000 שנה! הקרב הראשון הוא הקרב של יונתן בן שאול אשר הכה את נציב פלשתים אשר במיכמש כמו שמסופר בספר שמואל א' פרק יד'. יונתן ונערו ומעטים ממחנה ישראל נמצאים בגבע בנימין המזוהה כיום עם הכפר ג'בע, הנחל העמוק מצפון להם, ומולם במכמש נמצאים הפלשתים. מכמש המקראית מזוהה היום עם הכפר מוחמס מצפון לנחל. בין לבין קירות סלע אדירים וקשים למעבר ושני שיני סלע "שם האחד בוצץ ושם השני סנה" (שמו"א יד' ו') יונתן בחשכת הליל תוקף את השומרים ומכניע את המחנה עד שהפך המחנה ל"חרדת אלוהים" (פסוק טז'). 3000 שנה מאוחר יותר בפברואר 1918 תיכנן הצבא הבריטי לכבוש את יריחו ולהדוף את הטורקים מהארץ. במסגרת התוכנית הם נעו צפונה וחנו בכפר קטן בשם ג'בע והטורקים חנו בכפר בשם מוחמס (נשמע מוכר לא..) מפקד הבריגדה קולונל אוליבר ספולדינג תכנן מתקפה חזיתית בשילוב ארטילריה ומכונות ירייה. אך בלילה שלפני המתקפה ישב המפקד והשמות הללו מוחמס וג'בע צלצלו לו מוכר.. הוא פתח את התנ"ך ולאור הנר קרא את הפרקים המדברים במלחמת יונתן בנציב פלשתים אשר במכמש ובו במקום החליט לשנות את ההתקפה. במקום לשלוח את כל הבריגדה שלח לשם פלוגת סיור אשר כמו יונתן ונערו טיפסו את הנחל והפתיעו את הטורקים בעודם ישנים.

המעיין בין הסלעים

נרד לנחל המצוקי בזהירות ונלך מזרחה, לאחר כק"מ וחצי נגיע לאזור של עשביה ירוקה ואנו מבינים כי צריך להיות שם מקור מים. חפשו בין הסלעים את המעיין 'עין צ'וואנית' – הוא שם! נמשיך בהליכה ונרד לנחל, למטה כבר נפגוש את הצמחיה המדברית – שיחי רותם, ערער מחד גיסא וצומח הררי כמו קידה שעירה ואחירותם מאידך גיסא. הסיבה לכך היאש האזור שאנו מטיילים בו נמצא בדיוק קו המעבר בין ההר הגבוה והגשום למדבר הצחיח. לאחר כשעה וחצי של הליכה נגיע לחיבור של נחל מכמש עם נחל פרת ומיד אח"כ לכביש אלון, מומלץ מאד להמשיך עוד כחצי קילומטר ולהגיע לעין מבוע. מעיין פועם אשר מימיו מפכים במשך כל ימות השנה, ניתן לנוח בצל העצים ולהשתכשך במים. בזמן הזה אחד הנהגים יחזור לאדם ע"מ להביא את הרכב החונה. טיול מהנה!

 הטיול מצריך תיאום עם פיקוד מרכז

עבור לתוכן העמוד