מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

מיגרון יועתק לאדם?
הגדל

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ושר הביטחון, אהוד ברק, החליטו בו' בחשוון, 4.11.2008, כי אתר הקבע ליישוב מיגרון ייבנה מזרחית ליישוב אדם, בתוך שטח השיפוט של היישוב.

מדובר בעיגון ההישג של מועצת יש"ע בהסכם הפשרה שהושג עם משרד הביטחון. כזכור, ההחלטה על הקמת אתר הקבע של היישוב במקום חדש התקבלה לאחר משא-ומתן בין משרד הביטחון למועצת יש"ע בחודשים האחרונים. על פי הסכם הפשרה שהתקבל, יוסכם על מקום לבניית יישוב הקבע של מגרון בסמיכות לאתר הנוכחי. לאחר מכן יקודמו תהליכי התכנון עד השלמתם. בשלב הבא יפותח השטח המיועד לבניה על ידי משרד החינוך והשיכון, ולאחר מכן ייבנו הבתים ביישוב הקבע – על פי תכנית מפורטת מאושרת - עד לאיכלוסם. בכל מקרה, גם לאחר השלמת התהליך, האתר הזמני יישאר בשליטה ישראלית, אך לא כיישוב אזרחי.

חשוב לציין כי במסגרת המהלך כל עוד לא יושלמו כל השלבים האמורים, אישורי התכנון, הפיתוח ובניית הבתים, נשאר האתר הנוכחי במיגרון כל כנו. בזמן הזה ייעשו מאמצים לרכישת הקרקע באיזור האתר הזמני של מיגרון, ובפועל על ידי כך ייתכן שנוכל לשמור את חזקתנו באתר הנוכחי.

 

ההטעיה של שרון

 

עורכת הדין טליה ששון, מחברת הדו"ח הכוזב והמסולף על המאחזים, טענה בראיון ל"קול ישראל" ב-15 באוגוסט, שמיגרון הוא מאחז שכל קיומו ברמאות (הציטוט מהזיכרון). היא חזרה שוב ושוב על הביטוי "רמאות" בהתייחסה למיגרון.

הטעיה וחוסר עמידה בסיכומים אכן ליוו את מיגרון בשנים האחרונות. בראש וראשונה היתה זו אופן פעולתו של ראש הממשלה הקודם אריאל שרון. הוא היה זה שעודד ודחף את המתיישבים ואת נושאי התפקידים בממשלתו להקים את היישוב. בחודש יוני 2003, מיד אחרי שממשלת שרון אימצה את "מפת הדרכים" כולל התחייבות לפינוי מאחזים, הבטיח שרון למועצת יש"ע – ואח"כ גם חזר על כך בפומבי – כי המאחזים יסווגו לשלוש קטגוריות: מאחזים ביטחוניים-אסטרטגיים בהם לא נוגעים בשום מצב, "מאחזים מיתגריים" (מלשון התגרות) כלשונו שכולם יפונו, ומאחזים שאינם כאלו ואינם כאלו, לגבי כל אחד מהם תתקבל ההחלטה בעתיד, על פי התקדמות התהליך המדיני.

בראש רשימת הקטגוריה הראשונה, מאחזים ביטחוניים-אסטרטגיים בהם לא נוגעים בשום מצב, "אפילו לא בהסכם קבע" - כפי שהבטיח שרון למועצת יש"ע – היו ברוכין במערב השומרון, ומיגרון. שרון הבין היטב מה שהבין כל מי שביקר במקום, גם אם לא היה אלוף במילואים: אם הנקודה לא תיתפס מיד באחיזה יהודית, הפלשתינים ישתלטו עליה וישראל תפסיד נקודת שליטה אסרטגית ראשונה במעלה באיזור בנימין. זה לא הפריע לו להכריז בדצמבר 2003, במקביל להכרזתו על כוונתו להתנתק מהפלשתינים ברצועה, על הכוונה לפנות את מיגרון ממקומה.

עבור לתוכן העמוד