מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

אביגיל
הגדל

הישוב אביגיל הוקם בשנת תשס"א, ע"י מספר חיילים עם שחרורם מצה"ל. בתיאום עם המועצה נקבע המיקום על גבעה הצופה אל עיקול הכביש שבין סוסיא למעון, מול מעון המקראית והתלמודית. המטרה הייתה להשלים את רצף יישובי הרכס המזרחי, להתיישב על נקודה השולטת על הכביש ולהוות מענה הולם לפיגועי הטרור, שהיו באותה עת בשיאם.

מעט אחרי העלייה לקרקע הוגשה עתירה כנגד הקמת היישוב החדש, והוצא צו ביניים המורה על הפסקת העבודות. במשך שנתיים וחצי נאלצו חברי היישוב להסתפק במה שהספיקו להעלות לגבעה עד הוצאת הצו: אוהל, אוטובוס ישן ומקולקל , מגדל מים , בית כנסת וגנרטור מפוקפק. בזמן שצו הביניים היה בתוקף קשה היה לקלוט משפחות, וחיו במצפה רק שישה רווקים ורווקה. על אף הקשיים תושבי הישוב דבקו במקום כיוון שראו את חשיבות ההתיישבות בנקודה זו. ב"ה פיגועי טרור אל ציר התנועה פסקו ואכן אביגיל היוותה חוליה משמעותית בשרשרת הישובים.

לאחר פסיקת בג"ץ שביטלה את ההקפאה, וקבעה כי אדמות הישוב הן אדמות מדינה , החל תהליך קליטה, וכיום חיות ביישוב עשרים משפחות, להן כשלושים ילדים. ביישוב מופעלים מספר עסקים , קיימים מבני קבע מקווה, גן ילדים , פעוטון וקהילה תוססת וצומחת המהווה מנוף לקליטה ולאירוח בישוב.

כישוב צומח ישנם עוד אתגרים רבים המאפיינים ישוב בהקמה – בניית בית-כנסת חדש, בניית גן ילדים , מעבר לבתי קבע וביסוס תשתיות הישוב.

הישוב אביגיל מהווה בית שָׁלֵו עם נוף יפהפה, המשקיף אל מעון הקדומה ועל הרי חברון, ומאפשר בחלוציותו את חידוש פני ההר.

שמו של היישוב: "מצפה אביגיל", נקרא על שם אביגיל אשת נבל הכרמלי, אשר חייתה במקום. אביגיל , על פי חז"ל , הייתה אחת משבע נביאות שקמו לישראל. ואף אחת מהנשים היפות בעולם. אביגיל הצליחה בחוכמתה להציל את נבל בעלה ואת כל ביתה ממיתה ולאחר מות נבל בעלה , הייתה לאחת מנשות דוד.

תכונותיה המיוחדות של אביגיל – תבונתה , ראייתה לטווח הרחוק , סבלנותה ורדיפת השלום שלה מהווים את התכונות בהם מקווים תושבי הישוב לדבוק.

הישוב עדיין גדל ומתפתח וקולט משפחות נוספות המעוניינות להצטרף לעשייה במקום.

 

 

עבור לתוכן העמוד