מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

איתמר
הגדל

איתמר- פנינת השומרון / צילום : מנחם ברודי

איתמר הוא יישוב קהילתי, חקלאי, תורני, המצטיין בעיקר בחקלאות אורגנית ובעבודה עברית. היישוב איתמר שוכן על גבעה הנישאת לגובה של כ- 800 מטרים, במרכז השומרון בואכה בקעת הירדן, וצופה אל נופי גבעות השומרון והשטחים החקלאיים. היישוב הוקם בשנת 1984 על ידי גרעין משפחות מ"מכון מאיר" מתוך רצון להגשים ולקיים בפועל את מה שלמדו בנושא גאולת העם וישראל. מקורו של שם הישוב "איתמר" מן המקרא - על שם איתמר בן אהרון הכהן. על פי המסורת מצוי קברו בכפר הסמוך - "עוורתא".
היישוב איתמר משתרע על שטח של אלפי דונמים, מה שמאפשר קליטה של תושבים רבים נוספים.

האוכלוסייה באיתמר – מכל רחבי תבל

באיתמר מתגוררות כיום כ - 100 משפחות של ישראלים ועולים חדשים מכל התפוצות. המרקם האנושי של היישוב שומר לאורך השנים על צביונו התורני לאומי.

ביישוב מתגוררים בעלי מקצועות מגוונים ביותר - אנשי חינוך, חקלאים, רבנים, קבלנים,אנשי עסקים, אנשי מחשבים וכו'.

 

חינוך- דגש על אהבת הארץ והאדמה

באיתמר פועלת מערכת חינוך מסודרת החל מגיל הינקות. מערכת החינוך כוללת מעונות יום לילדי ובתי ספר יסודיים. במערכת החינוך הפועלת באיתמר שמים דגש מרכזי על חינוך הילדים לאהבת הארץ, האדמה והטבע.

מעונות היום מנוהלים על ידי תושבות היישוב ובהם מטולים התינוקות כבר מהגיל הרך של שלושה חודשים. הפעילות של מעונות היום מאפשרת לאמהות המתגוררות בישוב לשוב למעגל העבודה כבר עם סיום חופשת הלידה.

מעונות-בישוב פועל פעוטון איכותי ומושקע המחולק לקבוצות גיל ובו נקלטים עד כ – 50 פעוטות. חשוב לציין שהפעוטון מנוהל ע"י תושבות הישוב המכירות את הילדים באופן אישי ומעניקות להם יחס חם ואוהב במיוחד.

גני ילדים- באיתמר פועלים שני גני ילדים המנוהלים על ידי גננות וסייעות מהיישוב. אחד הגנים מאפשר מסגרת מעורבת לבנים ולבנות ואילו השני מקיים מסגרת נפרדת. בגנים אלו זוכים להתחנך ילדי היישוב מגיל 3 ועד לכניסתם לבית הספר הממוקם אף הוא ביישוב.

בתי ספר-באיתמר פועלים שני בתי ספר: תלמוד תורה אזורי לבנים בו לומדים כ- 70 תלמידים בכיתות א'-ח' ובית ספר באר מרים-בית ספר אזורי לבנות בו לומדות כ- 80 בנות בכיתות א'-ח'.

אולפנה- בנות היישוב לומדות באולפנת "להבה" שבקדומים.

ישיבה תיכונית-רוב בני היישוב לומדים בישיבת "חיצים" של הרב יעקוב אידלס. הלימוד בישיבה הוא בתנאים של פנימיה. חשוב לציין שישיבה זו מושכת אליה תלמידים מכל רחבי הארץ.

ישיבה גבוהה:ביישוב פועלת הישיבה הגבוהה למבוגרים של הרב רונסקי בהנהלתו של אברהם כהן.

חיי קהילה ותרבות

התרבות היא חלק בלתי נפרד מהווי הישוב וכתוצאה מכך חיי הקהילה באיתמר ענפים ביותר. עבור הילדים והנוער מתקיימים חוגי העשרה רבים במגוון רחב של תחומים כאשר גם המבוגרים זוכים להרצאות בנושאים מגוונים, ולחוגי העשרה.

חוגים לילדים ולנוער:ביישוב מתקיימים חוגי העשרה רבים במגוון תחומים: נגרות, אומנות, קרמיקה, בעלי חיים ונגינה .

חוגים למבוגרים: אומנות, ויטראז' מקהלה ודרמה.

תנועת נוער:ביישוב מוצעת לבני הנוער פעילות ענפה המאורגנת על ידי תשבי היישוב.

אולם ספורט:ביישוב יש מגרשי כדורסל וכדורגל וכן אודיטוריום השייך לאולפנא ומשמש לעיתים גם לכנסים המתקיימים ביישוב.

בריכה:בחודשי הקיץ עומדת לרשות התושבים בריכת שחיה, נפרדת, באלון מורה.

ספרייה:הספרייה ביישוב עשירה ומגוונת ומכילה גם ספריית סרטי DVD.

בית מדרש לנשים: בו נערכים שיעורים קבועים במשך השבוע וגם בשבתות. השיעורים הם בהנחיית רבנים מהיישוב כאשר ניתנות גם סדנאות עם מרצים מחוץ ליישוב.

כולל ערב לגברים: בכל ערב מתקיימים שיעורים קבועים עם רב היישוב, הרב נתן חי. כמו כן ניתנים שיעורים עם רבנים נוספים כאשר בנוסף מתקיים לימוד של הדף יומי.

נוחות בחיי היום יום

היישוב מציע מגוון רחב של שירותים המעניקים לתושבים נוחות מרבית בחיי היום יום:

בית כנסת:לרשות התושבים פועלים ארבעה בתי כנסת.

מקווה:לנשים ולגברים ולנטילת כלים.

מרפאה: ביישוב מרפאה של קופת חולים לאומית הפתוחה לרשות התושבים ארבע פעמים בשבוע.

מכולת:לנוחיות התושבים פועלת ביישוב מכולת.

איך מגיעים?

היישוב איתמר ממוקם 5 ק"מ דרומית מזרחית לשכם. הגישה ליישוב היא דרך כביש ירושלים שכם עד צומת ברכה. צומת ברכה יש לנסוע דרך עוקף שכם- מזרח עד צומת איתמר.

זמן הנסיעה מאיתמר לירושלים הוא כ- 60 דקות

מאיתמר לתל אביב כ-50 דקות.

ומאיתמר לאריאל כ- 20 דקות בלבד.

התחבורה ליישוב וממנו נוחה ביותר כאשר כל 90 דקות מגיע ליישוב אוטובוס מאריאל. 

עבור לתוכן העמוד