מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

אלון מורה
הגדל

אלון מורה-להתקרב להיסטוריה

אלון מורה הוקם בט'ו בשבט תש"מ, על ידי גרעין ההתיישבות, אשר התגבש עוד לפני מלחמת יום כיפור. גרעין ההתיישבות שם לו למטרה להקים יישוב יהודי במרכז השומרון סמוך ככל האפשר לשכם. המחשבה על הקמת היישוב נולדה הן בגל הערך ההיסטורי של המקום והן בשל החשיבות האסטרטגית שלו.

לשכם, כידוע, יש ערך היסטורי רב לעם ישראל. ערך זה נובע בין היתר בשל היותה נקודת המפגש הראשונה של האומה ושל אבותיה עם ארצם. כאן זכה אברהם אבינו להבטחה הגדולה והמשמעותית ביותר שקיבל עם ישראל מהקב"הכאשר הבטיח לו ש "לזרעך אתן את הארץ הזאת". בשכם גם טמונות עצמותיו של יוסף, אותן העלה משה רבנו ממצריים.

אלון מורה הוא החיבור בין הקשר ההיסטורי של עם ישראל לאזור לבין המציאות של עם ישראל בארץ ישראל כיום - שערי היישוב פתוחים לקליטת משפחות חדשות והוא מהווה אבן דרך חשובה בהתיישבות המודרנית של עם ישראל בארץ ישראל.  

 

 

נוף הרים קסום

אלון מורה הנו הגדול מבין יישובי גב ההר והוא ממוקם

על רכס הר כביר, הצופה על נופיה המרהיבים

של רצועת החוף מצד אחד ונופיה המדבריים

של בקעת הירדן מצד שני. המיקום המרשים של היישוב והקשר המיוחד שלו להיסטוריה של עם ישראל תורמים רבות לייחודיות של המקום. 

 

 

האוכלוסייה באלון מורה – צעירה ומגוונת 

באלון מורה מתגוררות כיום כ - 220 משפחות, ותיקות וצעירות. צברים ועולים חדשים חיים זה לצד זה תוך שמירה על צביון דתי תורני. רוב בעלי המשפחות ביישוב הם בוגרי ישיבות הסדר וישיבות גבוהות.

האוכלוסיה באלון מורה מגוונת וכך גם בעלי המקצועות המתגוררים בישוב. חלק מהתושבים עובד במוסדות החינוך הפועלים ביישוב בעוד אחרים מתפרנסים כיזמים, חקלאים, סופרי סת"ם ועוד. 

 

  החינוך באלון מורה – ממעון ועד מכללה אקדמאית 

אלון מורה הוא ללא כל ספק אחד היישובים הבולטים ביותר בתחום החינוך. בזכות מערכת החינוך המשובחת מקבלים התושבים מענה משולם לכל צרכיהם. הדגש הוא אמנם על לימודי הקודש והאמונה, אך יחד עם זאת לימודי החול הם ברמה גבוהה ומקצועית ביותר.

ביישוב פועלת מערכת חינוך מסודרת החל מגיל הינקות הכוללת מעונות יום, גני ילדים, בתי ספר, מדרשה על תיכונית וכלה במכללה אקדמאית אליה נוהרים סטודנטים מכל רחבי הארץ.  

מעונות-ביישוב פועל מעון מצוין של המועצה האזורית לפעוטות עד גיל 3 , במקביל למעון זה פועלים גם גנים פרטיים לפעוטות.  

גני ילדים– באלון מורה פועלים שני גני ילדי – גן חובה וגן טרום חובה. גני הילדים פועלים בשיטת "הגן הזורם", אשר על פיה הילדים עוברים תהליכי התנסות, למידה והעשרה במגוון פינות לימוד ויצירה. 

בתי ספר- באלון מורה פועלים שני בתי ספר יסודיים:

תלמוד תורה נחלת צבי- בית ספר ממלכתי דתי לבנים אשר משנתו המרכזית דוגלת ב- "לחנך באהבה, לגדול באמונה" , בבית ספר זה מתקיים בהצלחה פרויקט מיוחד של "בנק שינון", בו התלמידים, משננים בעל פה, בזמנם החופשי משניות, פסוקים ותפילות.

בית הספר נחלת צבי לבנות- בית ספר תורניאזורי לבנות בכיתות א'-ח'. בית הספר משתתף בפרויקט ארצי שנקרא "קול ישראל למען הסביבה", אשר מטרתו היא הקמת מחסן לחומרי מחזור שישרתו את כל ישובי גב ההר.

אולפנה- בנות היישוב לומדות באולפנת "להבה" הממוקמת בקדומים. ההסעות לקדומים יוצאות מהיישוב מידי יום.

ישיבות הסדר-ביישוב ממוקמת ישיבת ההסדר הגבוהה "ברכת יוסף" בה לומדים כ- 110 תלמידים. לימודי הישיבה משלבים לימוד תורה במקביל לשירות צבאי, כאשר מרבית התלמידים משרתים ביחידות קרביות. בישיבה מיושמת תוכנית לימודים תורנית מגוונת, אותה מלמדים רבנים ותלמידי חכמים ברשות הרב אליקים לבנון שליט"א רב הישוב.

 

תיכון תורני-ביישוב פועל תיכון "אל- ארצי", המהווה מסגרת חינוכית לכ- 90 נערים עולים חדשים ממדינות חבר העמים, מכל רחבי הארץ. נערים אלה נפלטו מכל מערכות החינוך עקב קשיי שפה והבדלי מנטאליות אך בית הספר התיכון "אל ארצי" מאפשר להם הזדמנות נוספת להיקלט בישראל באופן טוב ואיכותי. בית הספר מתמקד בהקניית השכלה כללית לתלמידים והכנתם לבחינות הבגרות תוך שילוב של לימודים תורניים להכרת תורת ישראל, מורשת העם וערכיו. בנוסף נהנים התלמידים מפעילות חברתית ותורנית מגוונת המוסיפה אף היא להעשרת החוויה הישראלית והיהודית של העולים החדשים. בתום הלימודים מקבלים התלמידים תעודת בגרות מלאה והם מתגייסים לצה"ל כישראלים לכל דבר .

מכללה אקדמאית- ביישובפועלת מכללת אלון מורה לבנות. מכלה זו הוקמהמתוך רצון לייסד גוף חינוכי ערכי שיהווה דגם למערכת החינוך בכל הארץ. במכללה מוענק יחס אישי לכל תלמידה ותלמידה. תוכנית הלימודים של המכללה משלבת מסלול אקדמי ברמה הגבוהה ביותר יחד עם תוכנית רוחנית מקיפה ומעמיקה בנושאי יהדות, אהבת הארץ וידיעת הארץ. בנוסף שמים במכללת אלון מורה גם דגש על הכנת הבנות לתפקוד בחיי הזוגיות והמשפחה.הלימוד במכללה משלב פעילות והווי חברתי, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ופעילות הדרכה שלהתלמידות עם "נוער מצוקה" מכל הארץ. 

 יישוב שכל כולו קהילה ותרבות 

התרבות היא חלק בלתי נפרד מההווי של אלון מורה. חיי הקהילה והתרבות ביישוב הם מגוונים וענפים ביותר.הילדים והנוער נהנים ממגוון רחב של חוגי העשרה וניכר מאד ששכבת הנוער של היישוב היא מגובשת ושותפה מלאה בחיי הקהילה.  

אלון מורה מציעה לתושביה איכות חיים ומגוון שירותים המאפשרים להם נוחות מירבית בחיי היום יום:

 

חוגים לילדים ולנוער:ביישוב מתקיימים חוגי העשרה רבים במגוון תחומים: ריקוד, אמנות, ספורט, חוגים תורניים ועוד.

 

 

 

 

שיעורי תורה :לגברים, מידי ערב מתקיים ביישוב שיעור של רב היישוב לגברים ולנשים. כמו כן מתקיימים ביישוב שיעורים בבתי הכנסיות במשך השבוע ובשבתות. 

מכון לחלקת השדה: באלון מורה פועל המכון לחלקת השדה העוסק בחינוך בלתי פורמאלי. לאוהבי הטיולים מציע המכון טיולים מודרכים באזור השומרון ובכל רחבי הארץ תוך שימת דגש על מפגש עם המקורות והערכים התורניים והישראליים.  

בית חבד:בישוב פועל ביתחב"ד שבראשו עומד הרב יהודה רובין. בית חב"ד של אלון מורה משמש כמרכז התורני האזורי של ישובי גב ההר. כבכלבית חב"ד, גם באלון מורה מתקיימת פעילות תורנית ענפה למבוגרים ולילדים, בשבתות ולקראתהחגים. מדי שנה מתקיים ביישוב אירוע גדול ובו מתארחת באלון מורה קבוצה גדולה של אנשי חב"ד מכל רחבי הארץ. 

אולם ספורט:ביישוב פועל אולם ספורט לרווחת התושבים. 

בריכה:בחודשי הקיץ עומדת לרשות התושבים בריכת שחיה נפרדת לגברים ולנשים. 

ספרייה:לאחרונה נחנכה באלון מורה ספריה איכותית ובה מתקיימים גם שיעורים וחוגים לתושבי היישוב. 

בית כנסת:לרשות התושבים ביישוב עומדים חמישה בתי כנסת. 

מרפאה:באלון מורה פועלות מרפאות של קופת חולים כללית, לאומית ומכבי. בנוסף פועלת גם מרפאת שיניים. 

מקווה:ביישוב פועל מקווה לנשים, לגברים ולנטילת כלים. 

מועדון קשישים:התושבים הותיקים של היישוב נהנים מהפעילות של מועדון הקשישים בו מתקיימות פעילויות העשרה, לימוד ויצירה. 

  

איך מגיעים?

התחבורה הציבורית ליישוב וממנו נוחה ביותר. את היישוב פוקדים במהלך היום מספר אוטובוסים מירושלים ומאריאל, ופעם אחת ביום מיוצא גם אוטובוס לת"א.

ניתן להגיע ליישוב דרך כביש 60 מצומת תפוח דרך מחנה חורון.

זמן הנסיעה מאלון מורה לירושלים הוא כ- 60 דקות.

לראש העין כ- 45 דקות

לאריאל כ-30 דקות.

תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. 
אין ת"ת יש ביה"ס
משה זוכמיר (26/06/2014 11:08:02)
עבור לתוכן העמוד