מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

30 בוגרים סיימו את הקורס השלישי למנהלי יישובים

30 בוגרים סיימו את הקורס השלישי למנהלי יישובים (הגדל)

30 גברים ונשים, רובם מיישובי יו"ש אך גם מחוץ ליו"ש, סיימו בי"ד בתמוז, 4 ביולי, את קורס מנהלי היישובים השלישי שנערך ביוזמת  ובמימון 'אמנה'.

מבין משתתפי הקורס, שני שליש היו מזכירים מכהנים, צעירים, המכהנים בתפקידם פחות משנתיים, ועוד שליש כ'עתודה', כאלו שאינם מנהלי יישובים אבל מעוניינים לעסוק בתפקיד בעתיד.  

ניסיון העבר מלמד שבוגרי הקורסים השתלבו בהמשך כמזכירי יישובים, גם יישובים מובילים וגדולים. 

הקורס כלל 14 מפגשים של יום שלם, בהם למדו המשתתפים את כל הקשור לניהול היישוב בצדדים הכלכליים, החברתיים, ובמיוחד המשפטיים, בכל הקשור לחוק ולמצב ביהודה ושומרון, שלא תמיד זהה    ל יישוב מחוץ ליו"ש. על מנהל יישוב ביו"ש לדעת מהי החטיבה להתיישבות, ומה המצב הסטוטורי  והמשפטי  השונה. בנוסף עסקו המשתתפים במיומנויות אישיות: איך לנהל זמן, איך לנהל ישיבות, מנהיגות, ניהול משא ומתן. תחום נוסף היה לימוד מקצועי של תפקיד המזכיר: ניהול תקציב. בניית תכנית עסקית,  קידום  הכנת תב"ע וכד'.

בין המרצים היו גם אנשי 'אמנה'. גזבר 'אמנה' משה יוגב הירצה על נושא תקציב מנקודת מבטו של גזבר. רכז הקרקעות של 'אמנה' חנניה נחליאל העביר קורס בנושא קרקעות ביו"ש.

הקורס נקרא בכוונה 'קורס מנהלי יישובים' ולא 'מזכירי יישובים', כיוון שמזמן הגענו למסקנה שמזכיר יישוב הוא יותר ממזכיר. מדובר בתפקיד ניהולי גדול מאד. כל מזכיר כזה  הוא מעין ראש מועצה ביישוב שלו, מבחינת הנושאים שהוא נדרש לטפל בהם.

הקורס נבנה בשיתוף המרכז להשתלמויות של אוניברסיטת בר-אילן, ובשיתוף 'מפעם מעלה אדומים'. 'מפעם' הוא גוף ההדרכה של משרד הפנים לכל הארץ. מפעם מעלה אדומים מתעסק בעיקר ביישובי יו"ש.

בסוף הקורס קיבל כל בוגר תעודת סיום חתומה על ידי אוניברסיטת בר-אילן, מפעם ו'אמנה'. את התעודות העניק לבוגרים מזכ"ל 'אמנה' זמביש.

אחד הדברים החשובים בקורס, מעבר לחומר הנלמד, הוא הקשרים הנוצרים בין מזכירים שונים מיישובים שונים. חלק מרכזי בקורס הוא הלימוד המעשי אחד מהשני בהפסקות בקורס. זה החלק הלא רשמי של הקורס, בהם לומדים המשתתפים אחד מהשני היבטים מעשיים לפתרונות בעיות באיזורים שלהם. המגעים הללו חיוניים עבורם לאין ערוך להמשך העבודה. בקורס הזה הוקם מעין 'פורום מזכירים' שבהם הם חולקים את ניסיונם איש מרעהו.

 במהלך  הקורס מתחלקים הבוגרים לזוגות. כל זוג מחוייב להגיש עבודת גמר, הכנת פרוייקט בתחום עבודתו כמזכיר, כשהוא מציג אותו בכלים שלמד בקורס, בוחן אותו לאור העקרונות והמודלים שנלמדו בקורס, ונעזר בכלים אלו לשכלל את הפרוייקט ולהביאו לסיום מוצלח. בטקס הסיום הוצגו מספר פרויקטים שנעשו ביישובים שונים.

אלו שעדיין לא עובדים כמזכירי יישוב, משובצים לעבודת הגמר עם מזכירים מכהנים. פעמים רבות דווקא אלו שאינם מזכירי יישובים, נותנים בעבודת הגמר את נקודת מבטו של הסטודנט שאינו מזכיר. וזה תורם למזכיר היישוב להבין את הנושא מנקודת מבט אקדמית בלבד, ללא מעורבותו האישית כמזכיר יישוב. זה עוזר לו להתרומם מהנגיעה האישית שלו כמזכיר, לראות את הנושא במבט כולל 

 יצויין כי רמת השביעות רצון מהקורס היתה גבוהה מאד. ב'אמנה'  נעזרים במשובים הללו כדי להשתכלל ולהסיק מסקנות מקורס לקורס. על מידת שביעות הרצון תעיד העובדה שבעקבות הקורס מתוכננות למשתתפים עוד שתי הרצאות שביקשו בעצמם, בעיקר בניהול מו"מ ובניהול שיחות קשות שמזכירים נאלצים לקיים מתוקף תפקידם.

עלות הקורס למשתתף עמדה על 4000 ₪. 'אמנה' סיבסדה את העלות לכל משתתף בחמישים אחוזים.

דרג את הכתבהדירוג כתבה 30 בוגרים סיימו את הקורס השלישי למנהלי יישובים: 3 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
עבור לתוכן העמוד