מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

הר גריזים - היכן?

הר גריזים - היכן? (הגדל)

בספר יהושע נכתב: "אָז יִבְנֶה יְהוֹשֻׁעַ מִזְבֵּחַ, לַיהוָה אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל, בְּהַר, עֵיבָל. כַּאֲשֶׁר צִוָּה מֹשֶׁה עֶבֶד-יְהוָה אֶת-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, כַּכָּתוּב בְּסֵפֶר תּוֹרַת מֹשֶׁה--מִזְבַּח אֲבָנִים שְׁלֵמוֹת, אֲשֶׁר לֹא-הֵנִיף עֲלֵיהֶן בַּרְזֶל; וַיַּעֲלוּ עָלָיו עֹלוֹת לַיהוָה, וַיִּזְבְּחוּ שְׁלָמִים. וַיִּכְתָּב-שָׁם, עַל-הָאֲבָנִים--אֵת, מִשְׁנֵה תּוֹרַת מֹשֶׁה, אֲשֶׁר כָּתַב, לִפְנֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל. וְכָל-יִשְׂרָאֵל וּזְקֵנָיו וְשֹׁטְרִים וְשֹׁפְטָיו עֹמְדִים מִזֶּה וּמִזֶּה לָאָרוֹן נֶגֶד הַכֹּהֲנִים הַלְוִיִּם נֹשְׂאֵי אֲרוֹן בְּרִית-יְהוָה, כַּגֵּר כָּאֶזְרָח--חֶצְיוֹ אֶל-מוּל הַר-גְּרִזִים, וְהַחֶצְיוֹ אֶל-מוּל הַר-עֵיבָל". (יהושע ח', ל')

בפסוקים אלו מתאר הכתוב את מהלך הטקס בסביבות שכם: בניית מזבח מאבנים שלמות והכתיבה עליו של כל דברי התורה, אחריו מעמד הברכה והקללה כאשר ארון הברית, הכוהנים והלווים במרכז השוטרים וזקני ישראל וכל העם משני צידי הארון על הר גריזים והר עיבל. ולבסוף קריאת דברי הברכה והקללה לכל ישראל. טקס אחד ארוך.

הארכיאולוג אדם זרטל מקיבוץ עין שמר זיהה בשלוחה הצפון מזרחית של הר עיבל, בשני שליש גובה ההר, מזבח עתיק גדול מימדים התואם את התיאור בציווי בספר דברים כ"ז א'-ח'. המזבח בנוי מאבנים שלמות ולא מסותתות. העליה למזבח מתבצעת בכבש ולא במדרגות כפי שמצווה בתורה. ניתוח שרידי בעלי החיים סביב המזבח מצביע על בעלי חיים כשרים לאכילה ומרביתם גם לקורבן. ישנם יוצאים מן הכלל כמו קיפוד וארנבת שכנראה נקלעו לאתר במקרה, והמבנה דומה בצורתו הכללית למזבח העולה כולל חומה היקפית המזכירה את ה"סובב". על פי זיהויו, זהו המזבח המוזכר בספר יהושע אשר בנו בני ישראל כשנכנסו לארץ.

 

אלון מורה – על הר גריזים?

 

בהנחה שהזיהוי ודאי, ומעטים הם החולקים על זיהוי זה (למעט מכחישי התנ"ך הקלאסיים, הפוסלים כמעט כל אירוע המתואר בתנ"ך), מקשה הרב יואל בן נון קושיא על מיקומו של הר גריזים.

העומד על ההר המזוהה עם הר גריזים, מדרום להר עיבל לא יוכל לראות בשום אופן ובשום זוית את המזבח על הר עיבל.  סביר להניח שאם נבנה המזבח בהר עיבל כחלק מהמעמד בין גריזים לעיבל, היה צריך המזבח גם להראות גם לעומדים על הר עיבל וגם על הר גריזים. על כן ישנה בעיה עם זיהויו של הר גריזים מדרום להר עיבל. הרב יואל בן נון טוען שבכדי לתרץ את הקושיא יש לטעון שכיוון שהמזבח פונה לצפון מזרח ונראה בבירור לעומדים בפסגת הר כביר, ולכן יש לזהות את הר כביר, זה שעליו שוכן היישוב אלון-מורה כהר גריזים, ולא את ההר שעליו שוכן היישוב הר ברכה. לדעת הרב יואל בן נון מדובר בטעות מכוונת של השומרונים שרצו לקרוא תיגר על הר גריזים של היהודים. דעה זו מובאת גם כן בספרו של זרטל "עם נולד".

 

אין צורך 'להעתיק' את ההר

 

אולם ישנם חוקרים כמו ז'אבו ארליך, אשר מחזקים בקביעה ה'רגילה' כי הר גריזים הוא מדרום לשכם בזיהויו המקורי. לדעתם בניתוח נכון של הפסוקים לא מתעוררת כלל קושיא בגלל מיקומו של המזבח בהר עיבל ואין צורך ל'העתיק' את הר גריזים להר כביר.  

ניתוח הפרשיה בספר יהושע, שם מופיע הביצוע של בניית המזבח בהר עיבל ומעמד הברכה והקללה בגריזים ועיבל מעלה עובדה מעניינת.  שלוש פעמים חוזר על עצמו העניין שהמצוות נעשו בהתאמה מושלמת לציווי. "ככתוב בספר תורת משה...", "כאשר ציווה משה עבד ד...'", "ככל הכתוב בספר התורה"...

אם חוזרים אל הציווי במקור מגלים ששלוש פעמים מופיע הציווי על מעמד הברכה והקללה ובנית המזבח. פעמיים בפרשת כי תבוא ופעם אחת בפרשת ראה. האם זה מיקרי?

בפרשת ראה מופיע ציווי כללי "ונתת את הברכה על הר גריזים ואת הקללה על הר עיבל"

בפרשת כי תבוא מופיע הצורך לבנות מזבח אבנים שלמות בהר עיבל ולהעלות עליו עולות. המקור השלישי מופיע שלושה פסוקים אחר כך אך נפרד ממנו לחלוטין. בו כתוב על חלוקת השבטים מי עומד על איזה הר וכן פירוט הברכות והקללות אותן צריך לומר, לא מופיע בו הציווי לבנות מזבח בהר עיבל.

אם נסכם את המקורות בתורה נגלה כי שני מקורות עוסקים במעמד הברכה והקללה בהר גריזים והר עיבל, במעמד כל ישראל, ללא קשר לבניית המזבח בהר עיבל. המקור הנוסף עוסק במצווה לבנות מזבח אבנים בהר עיבל וכל החוקים הקשורים אליו ללא קשר למעמד הברכה והקללה, יתרה מכך במקור זה לא מוזכר שמו של הר גריזים.  

בתחילת הקטע ביהושע העוסק בבניית המזבח על הר עיבל מופיע פעם אחת ההפניה אל התורה ("ככתוב בספר תורת משה") ובמעמד הברכה והקללה פעמיים ("כאשר ציווה משה עבד ה'...", "ככל הכתוב בספר התורה..").

על כן אותם חוקרים טוענים ישנם שנח ציווים שונים. המזבח בהר עיבל, והברכה והקללה בגריזים ועיבל.

הציווי השני של הר עיבל ניתן ללא קשר למעמד הברכה והקללה וללא קשר להר גריזים!

הר עיבל הוא השחקן היחידי בו וקיום הציווי אינו צריך להתבצע בהכרח בזמן מעמד הברכה והקללה, לכן אין צורך שהמזבח ייראה מהר גריזים! יוצא אפוא שאין קושיא על מיקומו של הר גריזים ועל כן אין צורך לתרץ שהר כביר הוא הר גריזים.

 

נפתח האתר הארכיאולוגי על הר גריזים

 

הר גריזים הינו ללא ספק אחד המקומות היפים במרחב השומרון, פרקי היסטוריה רבים פזורים בהר והסובב אותו. דרך ביקור בהר גריזים ניתן ללמוד על גיאוגרפיית המרחב וההיסטוריה המשתלבת בה בצורה מרהיבה ומרתקת.

לקראת שנת 2000, כחלק מהצפי לביקורם של מיליוני צליינים הוסדר האתר הארכיאולוגי בהר גריזים. חנוכת האתר הייתה אמורה להתבצע בסוכות שלפני ינואר 2000. אך באוקטובר פרצה מלחמת אוסלו, המכונה 'אינתיפאדת אל אקצה' והאתר לא נחנך מעולם. כניסה אל האתר הייתה בתיאום מראש וכמעט שלא התאפשרה.

בימים האחרונים בניצוחו של מנהל מרחב שומרון ברשות הטבע והגנים, מר מוטי שפי, נפתח האתר הלאומי לראשונה מזה שנים רבות

בחודשים האחרונים עבדו במרץ ברשות הטבע והגנים מחוז יהודה ושומרון על פיתוח והסדרת אתר הר גריזים.

לטובת קהל המבקרים והמטיילים. בימים אלה נפתח האתר ובו שיפורים רבים בתחום התשתית והבטיחות לקהל המבקרים באתר היסטורי חשוב זה.

בט"ו בתמוז, 5 ביולי, נחנך האתר במעמד השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן (ליכוד), ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה, מנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין וראש המנהל האזרחי תא"ל מוטי אלמוז.

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן אמר בטקס: "בשעה שהפלשתינאים מובילים מסע בינלאומי שיקרי לניתוק כל קשר וזיקה בינינו לארץ ישראל, פתיחת אתרים כמו הר גריזים תסייע לנו להוכיח לעולם שמסע ההשמצה הפלסטיני הוא שקרי וכי לא ניתן לנתק את הקשר ההיסטורי של העם היהודי לארצו. התשובה שלנו היא בנוכחותנו ובפיתוח. זה לא האתר האחרון שנפתח ביו״ש. נגבש תוכנית ברורה של פיתוח אתרי טבע ומורשת יהודית ברחבי יהודה ושומרון שמדגישה את הקשר ההיסטורי של עם ישראל לארצו. נעשה את זה בלי להתבייש ובלי לגמגם. אני מאמין שלמקומות כל כך יפים עם היסטוריה של אלפי שנים ניתן להביא המוני מבקרים שיבינו את הקשר שלנו לעם ישראל".

ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה, אמר בהתרגשות: "זהו יום היסטורי קודם כל לקהילה השומרונית, וגם להתיישבות בשומרון ולמדינת ישראל כולה. אחרי כל כך הרבה שנים המקום הזה נפתח לקהל הרחב, ואני בטוח שאלפים רבים יבואו לבקר במקום הזה כי הוא מסמל את ההיסטוריה של העם היהודי כולו. זהו יום היסטורי ומרגש, שתים עשרה שנה חיכה המקום, ארבע שנים של עבודה רציפה, ותודה לאל שאנו זוכים לחנוך היום את האתר החשוב הזה, שיהיה לאבן שואבת לתיירות מכל העולם למדינת ישראל. אני רוצה להודות לשר. ההחלטה הטובה ביותר שקיבל היתה למנות לראשות רט"ג את שאול גולדשטיין".

מנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין אמר: "הטקס הזה הוא קודם כל בזכות חיילי צה"ל ששומרים עלינו יומם וליל וכל הטקס הזה התקיים רק בזכות זה שהם שומרים עלינו ושבטוח כאן. כמו שהשר אמר, אנו מחוייבים לפיתוח כל האתרים בכל רחבי הארץ. השר דוחף אותי לכיוון הזה ויחד עם ראש המועצה האזורית שומרון אנו פועלים ומקדמים את האתר באזור כאן.
דרג את הכתבהדירוג כתבה הר גריזים - היכן?: 3 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
6 מדרגים
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. פאגאני (6/01/2014 10:20:30)
עבור לתוכן העמוד