מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

זמביש: "בממשלת שרון אין שום דבר חיובי בנושא ההתיישבות"
הגדל

- זמביש, האם המאבק למניעת עקירת יישובי הרצועה וצפון השומרון אבוד?

זמביש: "המאבק לא אבוד. גם אם חרב חדה מונחת על הצוואר, אל יתייאש האדם בפשטות. המאבק לא אבוד. כל מה שלא נותק עוד יכול להתחבר".

- למרות שבפועל לא נראה שניתן לעצור את התהליך. הממשלה החליטה, החוק אושר בכנסת, הצבא מתכונן וגם המשטרה, מינהלת ההתנתקות מכינה מקומות חלופיים, כל התוכניות מתקדמות והממשלה לא נפלה. איזה בסיס יש להישאר אופטימיים?

זמביש: "הממשלה אכן לא נפלה. עדיין לא נפלה. אבל עוד לא נגמרו המאבקים המעשיים שיביאו להקדמת הבחירו, שהעם יאמר את דברו. לא הכל בידינו, אבל כל מה שבידינו נעשה עד שנחשוב שאין בידינו דברים שניתן לעשות".

- ובינתיים מתפרסמות ידיעות כי יותר ויותר משפחות פונות למינהלת, גם ברצועה וגם בצפון השומרון.

זמביש: "בצפון השומרון אנחנו במצב לא טוב. אנשים נמצאים במצוקה לא פשוטה. אם ניקח לדוגמא את חומש, התושבים שם לא רוצים לעזוב את המקום. הם רוצים להישאר ביישובם, אבל הלחץ הפסיכולוגי שנמשך חודשים מביא אותם למצב בו הם מרגישים חובה לפנות למינהלת לבטח עצמם אם חלילה יתפנו. מבחינתם, זהו ביטוח חיים, ומי שעושה ביטוח חיים זה לא סימן שיש לו כוונות למות בקרוב".

בישראל יש היום קואליציה של השמאל

- איך אתה מחזק אנשים כאלו שרואים שהכל גמור, שמתייאשים אפילו מהמאבק?

זמביש: "הנושא לא פשוט. אני מנסה לשכנע שהמאבק הפוליטי לא הסתיים. להגיד "אין שום סיכוי" זו חכמה קטנה מאד. העבר הקרוב דווקא מעודד אותי: הקמת הממשלה הנוכחית עברה בקושי רב. בקושי רב!! היא קמה בסוף באמצעות קולות השמאל, קואליציית השמאל. נכון שעד כה ראש הממשלה הצליח בלי ממשלה, באמצעות ממשלת מיעוט מקרטעת, לשרוד. דבר בהחלט לא פשוט. האם יצליח לעבור גם את המכשולים הבאים? אני לא יכול להבטיח שזה לא יילך".

- ואם יהיה משאל עם - מי אמר שהתוצאות יהיו לטובתנו?

זמביש: "אנחנו נפעיל את כל הכוח שלרשותנו לשכנע את הציבור. זה יהיה רלוואנטי כשתתקבל החלטה על מישאל עם. זה יהיה קשה מאד, לפי המספרים הנראים כיום. אבל זה לא בלתי אפשרי".

- ואם יהיו בחירות ושרון יחזור בגדול? אז לא נוכל לטעון שאין לו מנדט.

זמביש: "אם שרון חוזר בגדול - אתה צודק. אבל אם התוכנית תוחזר להכרעת העם, בין במישאל ובין בבחירות, והבחירות תהיינה על הנושא הזה של הנסיגה החד-צדדית, שרון יצטרך להתמודד קודם כל במוסדות הליכוד. בתקשורת זה נראה כמו טיול אחר-הצהריים בשבת, אבל אני לא בטוח שזה יהיה המצב כשהנושא יגיע להכרעה אמיתית. מרבית ראשי הממשלה שהלכו לבחירות ביוזמתם תוך קיצור ימי ממשלתם, מתוך מחשבה שבבחירות הם יתמודדו וינצחו, איבדו בסופו של דבר את השלטון.

"במצב של בחירות, תהיה היערכות מחדש של כל המפה הפוליטית על כל המשתמע מכך. כך שבין הברירות כרגע, הבחירות הם פתרון לא רע למי שרוצה לעצור את המהלך".

- ראש-הממשלה נראה שאנן ושלו ולא מוטרד ממצבו. אולי הוא יודע משהו שגורם לו להיות כל כך רגוע?

זמביש: "אני לא בטוח שהוא באמת שאנן. יש לו יכולת טובה מאד לשדר שלווה, גם כשהעסקים צולעים. אין בזה חידוש".

- מועצת יש"ע קראה לציבור להגיע לגוש-קטיף אם חלילה ייכשלו כל המאמצים האחרים. חשבתם על הקשיים הפיזיים שיהיו במצב כזה. הרי יש גדר. הצבא יחסום את צירי התנועה. הצבא ינתק חשמל מים ואספקה. הם יעשו הכל שאנשים יברחו. בלי מים וחשמל אנשים לא יוכלו להישאר שם. אתם נערכים?

זמביש: "יש צוות שמכין את הנושא ברמה הלוגיסטית, בלי לפרט יותר מדי".

- ממשלת שרון כיום, מבחינת היחס להתיישבות, יש בה עוד איזושהי נקודת אור ביחס להתיישבות?

זמביש: "לצערי, אם יש נקודת אור כזו, קשה מאד למצוא אותה. אני לא מבחין בה. להזכירך, ממשלת שרון הפסיקה את ההנחות במס להתיישבות ביש"ע, דבר שלא עשתה אף ממשלה אחרת, והיא הפסיקה את המענקים לבניה ואת כל ההטבות. וגם אישורי בניה לא ניתנים. במקומות יוצאים מהכלל יש אישורי בניה מדי פעם. המינהל האזרחי מעכב הבאת קראוונים חדשים. גם במקומות שבהם כל הליכי התכנון הסתיימו עד הסוף, לוקח הרבה זמן, הרבה מאד זמן, עד שמקבלים אישורים להעביר קראוונים למבני ציבור. הסירבול איננו רק טכני, יותר מזה".

- יש בזה אלמנט של רשעות?

זמביש: "בוא נגדיר זאת ככוונות לא טובות. כוונות לא טובות של חלק מהאנשים כלפי ההתיישבות, שאינן מזרזות אלא מעכבות".

- שרון מבטיח שהוא ישמור על גושי התיישבות. יש לכך ביטוי מעשי?

זמביש: "בשנה האחרונה שמענו משרון אמירות שנטו יותר לאמירות השמאל בשלושים השנים האחרונות. בפועל, במעלה אדומים יש המשך בניה, בלי תנופה גדולה. המשך פיתוח ולא יותר. בגוש עציון לצערי הרב אני לא רואה תוכניות חדשות ותנופה חדשה. אריאל נמצאת בתוך גושי ההתיישבות? לא ברור. לא ברור לי מהם גושי ההתיישבות. אני בוחן את הדברים במעשים. הממשלה הזאת, לצערי הרב, התחייבה לאמריקנים שהיא לא מקצה שטח חדש להתיישבות, שהיא לא מרחיבה יישובים, וזה נכון לגבי כל היישובים, ולא נותנת סיוע לבניה בהתיישבות. זה מה שהיא עשתה".

הממשלות רצו בהגדלת ההתיישבות

- עורכת הדין טליה ששון הגישה דו"ח הבוחן את חוקיות המאחזים. איך אתה רואה את הגילויים של הדו"ח?

זמביש: "אין שום דבר חדש בדו"ח הזה מבחינת עובדות. כל הדברים שנכתבו כבר נאמרו ונכתבו במשך שנים. המפעל הגדול הזה של הרחבת ההתיישבות במהלך השנים האחרונות, ובעיקר במלחמה האחרונה, לא היה יכול לקום בלי תמיכה מאסיבית של ממשלת ישראל שראתה בו צורך, וידעה לתת לו גיבוי, גם תמיכה פוליטית וגם תמיכה כלכלית מעשית. וזה נעשה במשך כל הזמן. אני מדבר על ממשלת נתניהו, וממשלת שרון הראשונה, בהם נעשה עיקר המפעל הזה. ממשלת ברק לא רצתה בכך, ולכן בתקופת ממשלת ברק, עד קרוב לסופה, באמת היה קשה להקים מאחזים.

"אבל גם בהסכם המאחזים הראשון עם ברק היו הישגים מבחינת ההכשר של נקודות קודמות. מעבר לזה, בימי ברק, לא התקדמנו בנושא המאחזים. ממשלת שרון הראשונה, בניגוד לשניה, רצתה בנושא. אני יכול לומר אפילו שהיא ראתה בכך תגובה למלחמה. הערבים פתחו במלחמה, הם ישלמו מחיר, והמחיר הוא הרחבת היישובים - זו היתה השקפת ממשלת שרון הראשונה".

- שר הביטחון דאז טען שהדברים נעשו בניגוד לדעתו.

זמביש: "יכול להיות שבאמת שר הביטחון דאז לא רצה בכך, אבל את מדיניות ממשלת ישראל קובע ראש הממשלה, במיוחד כשראש הממשלה הוא אריאל שרון. וכשהוא רצה בכך, המפעל התקדם. וכששרון החליט שהוא לא רוצה בכך, השתנתה המדיניות. ממשלת שרון הראשונה היתה שונה בתכלית בנושא המאחזים מממשלת שרון השניה.

"יש כאן דבר מוזר מאד: מי ששינה את טעמו, יכול להגיד "שיניתי את דעותי אני לא רוצה את זה יותר, אני רוצה משהו אחר", ולשנות את ההוראות. זה לוקח זמן - אבל השינוי מתבצע. אבל הוא לא יכול לשנות את כללי המשחק, ואז לומר "תפסתי אתכם, גיליתי אתכם". מה גילית? תגיד ששינית את דעתך, זה היה מתקבל הרבה יותר נורמאלי.

"לכן, כל הגילוי הזה הוא דבר מגוחך. טליה ששון לא גילתה שום דבר. הדברים הללו גלויים לציבור מזה זמן. וכשהחליט היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין, לפני שנה וחצי, בעקבות שינוי מדיניות הממשלה, לעצור את ההשקעות במאחזים, הדברים נעשו. טליה ששון נכנסה לתהליך שהיה בעיצומו, שחוזק על ידי מזוז. היא באה אחרי זה, היא תיעדה, אספה מסמכים. אין שום חידוש בענין הזה.

"היום עומד על הפרק פירוק כל המאחזים שהוקמו אחרי 21 במרס 2001. לחמישה כבר הוצאו צווי תיחום: גבעת אסף, רמת גלעד, גבעת הרואה, מעלה רחבעם, נגוהות מערב. כרגע ארה"ב הניחה לנו כי כולם עסוקים בהתנתקות מחבל עזה ומצפון השומרון. כרגע האמריקנים לא לוחצים עד לסתו הקרוב".

- האם עצם המינוי של טליה ששון לתפקיד אינו מוזר? אנחנו יודעים שבעבר לא שררו יחסים חמים במיוחד בין ראש הממשלה והגברת ששון.

זמביש: "יש עוד כמה דברים מוזרים שעשה ראש הממשלה".

שרון הוא חידה גדולה

- אתה יכול להסביר את המהפך של שרון, בעיקר לגבי חבל עזה? מה שבר אותו?

זמביש: "אני לא יודע לומר. אין לי הסבר לענין. שרון מעולם לא היה איש גוש-אמונים שגדל על תורת הרב קוק. זה היה ברור לכל מי שעבד לידו ושמע אותו גם מקרוב וגם מרחוק. היתה לו תוכנית שהוא הציג מדי פעם באופן מעורפל בציבור, ומי שהקשיב טוב ידע שהוא מדבר על פשרה, על הסדר ביניים ארוך טווח, וגם הציג עקרונות על מפות. אבל חלק מהעקרונות שהוא עמד עליהם, היו שלא מנהלים מו"מ תחת אש, ומקל וחומר לא מוותרים תוך כדי קרב".

- אבל גם במפות שהוא הציג הוא מעולם לא דיבר על עקירת יישובים. הוא תמיד טען שההתיישבות הוקמה על פי צרכי ביטחון.

זמביש: "זה היה בתקופות מאוחרות יותר. מאוחר יותר הוא טען שההתיישבות תעצב את המפה, ויש אזורי ביטחון חשובים, ויש שטחים חיוניים, וזו גם ארצנו. זה שלנו. ומקומות שלא יישבנו זה בגלל שלא הספקנו, לא בגלל שלא רצינו".

- בדברים שלך אתה יכול לתת תחמושת לאלו שטוענים "שרון לא רימה". הנה גם אתה אומר ששרון תמיד דיבר על מפות מסויימות, ולא הקשיבו לו.

זמביש: "העובדות חד משמעיות: שרון, בצורה ברורה, אמר לפני הבחירות "לא תהיה נסיגה חד-צדדית". זה היה הנושא שעמד על הפרק בעימות בינו לבין מצנע. ושרון ניצח את מצנע 19:38. תוצאה מדהימה. הוא ניצח את מצנע בנוק אאוט בדיוק בענין הזה, של לא להיות פראייר, לא לסגת תחת אש. ואז שרון לקח את המשנה של מצנע והפך אותה לתוכנית פעולה שלו.

"זו חידה גדולה מה קרה לשרון, אבל מי שאומר שאפשר היה להבין ששרון יילך בכיוון הזה לא אומר אמת. שרון בבירור אמר דברים הפוכים".

- לא היו סימנים מוקדמים?

זמביש: "היו סימנים, אבל זה אחרי ההתחייבות על פינוי המאחזים, הכניעה בנושא מפת הדרכים ובנושא הגדר. והיתה ההתחייבות לאמריקנים על הקפאת גידול היישובים, מכתב ההתחייבות המפורסם של וייסגלס. כל זה קרה במחצית הראשונה של הקדנציה הזאת. התוכנית הקרויה "תוכנית ההתנתקות" באה על גב כל הקריסה הזאת, שקרתה מאז הקמת הממשלה השניה של שרון, שהיא באופן מובהק שונה בדרכה מהממשלה הראשונה שלו".

- ובאופן מפתיע, היא היתה יותר ימנית מהממשלה הראשונה בהרכב שלה...

זמביש: "אמרתי לך שמי שקובע את המדיניות בממשלה זה רק ראש-הממשלה. לא השרים. השרים שומעים מהכתבים מה הוחלט ומה יהיה".

- אז יש סיכוי לעצור את הנסיגה מהרצועה?

זמביש: "יש סיכוי לאהבה. אני בע"ה מקווה שגוש קטיף יישאר הרבה שנים. אני מאמין בחוק החשמ"ן - "חוק שימור מסירות הנפש". שום דבר ממסירות הנפש של עם ישראל לא הולך לאיבוד, בוודאי לא בנושא ההתיישבות".
עבור לתוכן העמוד