מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

"עינות קדם" - החווה החקלאית של ייטב

בחודש אייר תשל"ז, מאי 1977, הזדעזעה מדינת ישראל נוכח האסון האווירי הכבד ביותר בתולדות התעופה הישראלית עד אז: מסוק יסעור של חיל-האוויר ובו 54 לוחמים ואנשי צוות התרסק במהלך אימון בבקעת-הירדן, מדרום לקיבוץ ייטב. איש לא ניצל מהתאונה הנוראה.

לימים הוקמה במקום ההתרסקות אנדרטה, המציינת את מקום האסון.

לפני כשנה הקים קיבוץ ייטב, בעזרת תנועת "אמנה", חווה חקלאית בשטחי הקיבוץ הסמוכים לאנדרטה, בבקעת ייטב - חוות "עינות קדם" שמה.

ברקע המעשה היה פירוק חלק גדול מהבסיסים הגדולים של צה"ל בבקעת הירדן, בשלהי שנת 2003. הפינוי העיקרי התבצע בדרום הביקעה, באיזור היישובים ייט"ב ונערן, שם פורק מחנה השיריון עשת, ואחריו בסיס צורי. כתוצאה מכך החלו הפלשתינים להשתלט על שטחי הבסיסים ועל שטחי אימונים באיזור נחל העוג'א, לגנוב ציוד שנשאר בשטח. באיזור עוג'א הקימו הפלשתינים מבנים, פחונים ואוהלים, מנחל ייט"ב ועד גבול יריחו, כשהם יוצרים התיישבות פלשתינית חדשה. התשובה של מתיישבי הבקעה היתה שמירה קפדנית יותר על אדמות המדינה באיזור.

נעמה ועומר עתידיה, עובדי החווה, התחתנו לפני כחצי שנה. נעמה, רמת-גנית במקורה, גדלה בבית דתי ואחרי תקופת חילוניות חזרה בתשובה. את עומר, בעל תשובה ממושב עין-יהב, הכירה כאן. את החופה העמידו כאן בחווה, מתחת לכיפת השמים של בקעת הירדן. עומר הגיע למקום אחרי ששימש כסייר קרקעות בגוש-עציון. עוזרים להם שלושה בני נוער.

עומר ונעמה גרים בטווח הליכה מכאן, בשכונת הקראוונים של ייטב, אבל בעונות החקלאיות הבוערות, כמו אבותינו בימי התנ"ך, כמו החקלאים הערבים בסביבה, הם יוצאים ל"מזרעה" - מגורים זמניים באוהל בשטח. במזג האוויר החמים של הבקעה המגורים באוהל הם סוג של חוויה - וגם בימים הגשומים שהיו כאן בחורף האחרון, שסחפו את דרך הגישה לחווה. כעת הם מגדלים 900 דונם תלתן, 800 דונם שעורה, כמה עשרות דונם חיטה, ובימים אלו השלימו זריעת תירס ואבטיח. בטו' בשבט האחרון נטעו 400 עצים. בנוסף הם מגדלים עדר של 200 כבשי מרינו לבשר.

החווה נמצאת על שטחי אדמות מדינה המוקצות לחטיבה להתיישבות. חלק מהשטחים עובדו בעבר בידי הקיבוצים ייטב ונערן, שמסיבות כלכליות וחברתיות, והתנכלויות קשות של הערבים, הפסיקו לעבד את השטח, את הכרם והפרדס שהיו כאן. הבדווים השתלטו על השטחים הללו, על אדמות המדינה. עומר ונעמה גאלו את השטחים הללו, פשוטו כמשמעו.

הבעיה העיקרית היא הכסף, וחיי היום יום הלא פשוטים היקרים: גרנטור, מים, מחיה. את תשתיות המים והחשמל בנה עומר במו ידיו. החטיבה להתיישבות סייעה בנושא עדר הכבשים. "אמנה" סייעה בתשתיות, במבנים ובקשרים עם השלטונות. אדמת הביקעה תרמה את חלקה בהתמסרותה להפוך את צבעה - מצהוב לירוק.
עבור לתוכן העמוד