מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

"מתחשבים בסביבה" ברותם

ברותם, יישוב סביבתי מעורב (דתיים-חילוניים), עוסקים חלק מהתושבים ברפואה טבעית - פנינה של טבעיות בצפון ביקעת הירדן

המראה של רותם בבקעת הירדן אינו שונה מכל יישוב אחר, קיבוץ מושב או היאחזות נח"ל בבקעה. אותן אשקוביות קטנות. אותם דשאים טריים. ובכל זאת רותם הוא משהו מיוחד: יישוב קהילתי דתי-חילוני, המבוסס על שיתוף ערכי תוך שמירה על ערכי הטבע והסביבה.

10 משפחות (ומספר רווקים) גרים כיום ברותם, ולהם 23 ילדים, ועוד ארבעה בדרך. הכי גדולים בני 13. היישוב עלה על הקרקע לפני כשלוש שנים וחצי, בספטמבר 2001, בידי קבוצת צעירים שחיפשה זמן רב אפשרות להקים יישוב אקולוגי. לפני כן היתה במקום היאחזות נח"ל חרדי, נח"ל רותם. כעזבו חיילי הנח"ל החליטה המועצה האזורית בקעת הירדן ליישב את המקום. התושבים נאספו מכל קצוות הארץ. יותם דלייט הגיע מכפר אדומים לפני חצי שנה. רננה אילן הגיעה מירוחם.

מאילת לטיפול ברותם

כמה וכמה מאפיינים מייחדים את המקום, ובראשם - פרנסת התושבים. ברותם התרכזו אנשים העוסקים בנושא הטבעי, ובעיקר ברפואה טבעית. לחלקם קליניקות במקום. אורית אשוואל היא נטרופתית - מכינה מרקחות וקרמים ומייצרת תה על בסיס טבעי. שקמה אשל - רפלקסולוגית, עושה עיסוי רקמות עמוק, ואיזון גוף-נפש. יש לה קליניקה במקום, והיא גם עובדת בשדמות מחולה. ערן אוגול הוא יועץ לרפואה טבעית, היודע לאבחן מחלות על פי צבעי ההילה של האדם. זה בכלל לא מסובך, לדעתו. לכל אחד יש צבע הילה שונה, וכל אחד יכול לראות זאת לו רק ילמד איך. "לאדם עצבני יש צבע אחר מאדם רגוע" - הוא מסביר בטבעיות, אותה טבעיות המאפיינת את היישוב כולו. שבע שנים הוא במקצוע, ומגיעים אליו מטופלים מכל הארץ: מאילת, מגדרה, מחיפה, מראש-פינה, מצפת. זה נשמע מגוחך, אבל יש מישהו באילת שכשיש לו מיחושים, הוא נוסע לריפוי ברותם. לריקי אוגול, רכזת הקהילה והקליטה, יש קליניקה של קוסמטיקה. המטופלים באים אליה, אבל כשאנשים מהביקעה צריכים טיפולים היא מעמיסה את הרכב שלה עם כל הציוד והמיטה, ועוברת בשעות הערב ביישובים. ביישוב כולם מטפלים אחד בשני. הם לא צריכים לנסוע רחוק.

יש גם אנשים שעובדים בעבודות רגילות: אילן פסל, גיא צייר, ויש מוזיקאי. לגברוש יש נגריה אמנותית. הוא מוכר את המוצרים שלו בנחלת בנימין. שלמה אילן הוא מנהל בית-ספר בשדה-אליהו שלמה אילן. יורם שפר הוא מפיק סרטים. כמעט בכל יום הוא נוסע למרכז הארץ וחוזר בערב.

"ואהבת לרעך כמוך" כפשוטו

היישוב מוגדר כחילוני-דתי. הוא יישוב מעורב לא רק בין המשפחות, אלא גם בתוך המשפחות. התקנון מאפשר לכל אחד לחיות את חייו ללא הפרעה, ובלי להפריע לשכנו. "ואהבת לרעך כמוך" כפשוטו. "האנשים כאן צריכים להיות מיוחדים: מוכנים ליישוב דתיים מעורבים, שומרים על הצביון שלהם" - אומרת ריקי אוגול - "ובעיקר יש סובלנות. אם משפחה חילונית שכחה להחנות את הרכב לפני שבת מחוץ ליישוב, לא ימנעו ממנה לנסוע בשבת. זו משמעות הסובלנות. בחינוך הילדים אני עושה את הדבר הכי נכון".

לא "אקולוגי" אלא "סביבתי"

את השם "יישוב אקולוגי" הם פחות אוהבים. מעדיפים את הכינוי "סביבתיים" ".אקולוגיה בעיני זו צניעות מול הטבע" - אומר תושב המקום יותם דלייט - "אנחנו לא עושים מבחני אקולוגיה לאנשים". בקיץ האחרון נקלט זוג שאמר: "אקולוגי זה לא הקטע שלנו. מוצא חן בעינינו היישוב המעורב, ורותם מוצא חן בעינינו". המשפחה התקבלה כמובן, ואחרי חודש האשה התחילה מעצמה להפריד זבל.

"מתחשבים בסביבה" - אומרת ריקי אוגול - "יש כאן הרבה אנשים עם הרבה דעות. יש לנו רצון ללמוד, ויש גינות פרטיות. גינות ירקות ועוד. ויש מי שמפריד מים ומשקה את הגינה. אנו לומדים את הנושא. כשנגיע לבניית הקבע, הבניה תהיה מבוץ או מאבנים, או חומרים ממוחזרים. כללים לבניה פשוטים: גובה בית אחיד, כך גם צבע גג, שישתלב עם הסביבה. חלומות יש. אנו מאמינים שחלומות ניתן להגשים".

"סביבתי" אומר שאסור לרסס נגד העשביה. ונכון שלא לסלול כביש אספלט. ופעם אחת כשהמועצה האזורית ריססה בעורמה את הגדר, נשלחו מרותם מכתבים נזעמים.

הסביבתיות גובה מהם מחיר כלכלי, שהם משלמים ברצון.בין רותם לשדמות מחולה יש מרבצי גבס ברמה גבוהה. מספר יזמים רצו להקים שם מחצבה. מתיישבי רותם הוביל את המאבק נגד המחצבה, למרות שידעו כי מחצבה כזו יכולה להכניס הרבה כסף ליישובים. היישוב התנגד גם להקמת אנטנה סלולרית, מתוך נכונות לשלם מחיר ברמת קליטת מכשירי הפלאפון שבכיסם. בכל המקרים האלו, הידידות לסביבה ניצחה.

"רותם" - כותב הבוטנאי פרופ' אבי שמידע - "הינו צמח החי בתנאי מדבר. אין לו יומרות להיות צאלון גלום ומעוצב. הוא חי בצניעות, אך בתאוות חיים שאין דומה לה. הוא יונק מהקרקע ומהאוויר כל חלקת חיים אפשרית: מהאדמה לוקח את העוצמה, ומהרוח שואב את הידע". פרופסור שמידע התכוון לצמח. הוא הגדיר כמעט במדוייק גם את היישוב.

עבור לתוכן העמוד