מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

קהילת נצרים - באריאל
הגדל

20 משפחות מעקורי נצרים, עברו באמצע חודש אייר לאתר קרוואנים באריאל שהקימו עבורם תנועת ההתיישבות "אמנה" והחטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית. אליהם הצטרפו 3 משפחות מיישובים אחרים.

מינהלת העקירה לא סייעה למשפחות אלו כלל. למרות שהן מונות מעל 20 משפחות של עקורים, המספר המינימלי הנדרש לקבל הכרה כקהילה עצמאית, לא הכירה בהם מינהלת העקירה כקהילה עצמאית.

3 המשפחות הראשונות - אודי ורותי פוגל, אריאל וליאת אטינגר, חנניה ויעלה גרוסמן - נכנסו לקראוונים עוד לפני חג פסח. בל"ג בעומר עברו אחרוני המשפחות. השלטים עם שמות המשפחה שהובאו מנצרים הוצבו בכניסות לקראוונים. כאן גרים עמירם וטלי אלבה – עמירם מלמד בתלמוד תורה בנצרים שביבול, רמי ומירב שריד, אריק ויעל יפת, רענן ונורית ביגון, אילת אורלינסקי, אריאל וליאת אטינגר. אורנית והרב יובל חסיד, ראש הכולל הפועל באריאל, ועוד ועוד. למשפחות מנצרים הצטרפו שתי משפחות מעקורי חבל עזה: יובל ואביגיל דביר שהיו ביישוב שליו, ויצחק ורבקה צימרמן שגרו בקטיף. משפחה נוספת, רותם וליאת נוימן הגיעו מגבעת הראל.

פירוש השם "נצרים", בלשון רבים, קיבל פירוש חדש, כואב, כשהקהילה התפצלה: חלקם במושב ביבול בנגב, וקבוצה קטנה יותר בקהילת "נצר אריאל". הרב ציון טוויל הוא רב של קהילה שחבריה מרוחקים זה מזה כ-200 ק"מ.

בקיץ עתידות להצטרף 4 משפחות נוספות שהיו בנצרים. 30 משפחות נוספות מרחבי הארץ כבר הביעו נכונות להצטרף בעתיד לקהילה. משפחות צעירות וגם בוגרות, משפחות של סטודנטים מהשפלה, חיפה, רעננה, עלי ובית-אל. אנשים מתעניינים. הבעיה: אין קרוואנים פנויים והמשפחות תשכורנה דירות בעיר.

במקום פועל מעון באחד הקראוונים, ומעון נוסף בדירת מגורים. גן הילדים נמצא במבנה באריאל, לא רחוק מבנין העיריה. הילדים מגיעים מדי יום בהסעה שמארגנת עיריית אריאל. תלמידי בית-הספר לומדים בפדואל (בנות) ובעלי (בנים).

זו התחנה הרביעית של קבוצה זו מעקורי נצרים, שאת מסע התלאות שלהם החלו באריאל. ביום העקירה הם הגיעו לקראוונים במכללת יו"ש באריאל. כעבור מספר שבועות היישוב התפצל. חלק מהמשפחות עברו למושב יבול בגבול מצרים, ומיעוטם לקרני-שומרון, שם המתינו להשלמת אתר הקראוונים באריאל בתנאי צפיפות קשים ביותר. חיו בחדרים זעירים בתת תנאים. עם זאת הם מלאים הכרת תודה לישיבה שאירחה אותם למופת. בתקופה הזו, שנמשכה כחצי שנה, קיבלו את מלוא העזרה מתושבי קרני שומרון, מראש המועצה המקומית קרני-שומרון הרצל בן-ארי, ראש הישיבה התיכונית הרב זאב קרוב, מנהל הישיבה התיכונית פלטיאל לנדאו. חיה שכנר מיקיר, הרב קרוב ופלטיאל לנדאו יזמו את המעבר לקרני-שומרון עד שתושלם בניית השכונה באריאל.

בית הכנסת פועל עדיין בסככה. התושבים ממתינים למבנה שיגיע בע"ה, כמו כל דבר שמגיע בסוף, רק תמיד באיחור. מקווים שבתוך חודשיים יתפללו תחת קורת גג זמנית.

התוכנית לעתיד היא לבנות את שכונת הקבע שלהם באריאל. הם מקווים שהקהילה שלהם תשמש אבן שואבת למשפחות נוספות מאיזור המרכז, סטודנטים, זוגות צעירים ובוגרי ישיבות הסדר, לפרוץ מהמסגרת הקהילתית ולהביא אוכלוסיה חדשה בהיקף גדול. "כרגע זהו צעד קטן וראשוני" – אומר תושב המקום יצחק ווזאנה – "בהדרגה נעבור מהפך מנטלי מיישוב קטן לחיים בעיר. זה לא קורה ביום אחד. זהו תהליך שנבנה אט אט. זה לא פשוט. מחד גידלנו דבר יפה בנצרים ואנו רוצים לשמור עליו. נכון שהוא לא קיים כמו שהיה שם. חלק מהמשפחות עברו למקום אחר. אין מהפכות בין לילה. אנחנו רואים את עצמנו כגרעין צומח. בע"ה נבנה דבר גדול". עיריית אריאל עזרה ככל יכולתה. התושבים הוותיקים של אריאל קיבלו אותם במאור פנים.

העקירה, מסתבר, היא אירוע מתמשך. כשפתחו את המכולות, גילו כמו שאר העקורים שהרהיטים לא ממש מתאימים לקראוונים, וארונות המטבח שהיו בבית התאימו לבית של שתי קומות, אבל לא לקראוון קטן. לפחות, הם מתנחמים, רוב התושבים מצאו עבודה.

"אנו בקשר עם הקהילות בעיר" – אומר ווזאנה – "לאט לאט לומדים להכיר. היתה סעודת מלווה מלכה משותפת. מכירים את בתי הכנסת. יש אנשים שבאים לבקר. יש אנשים שבאים לעזור". בהצלחה!!

עבור לתוכן העמוד