מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

בית-כנסת חדש ביצהר – התשובה הציונית לנסיונות ההרס
הגדל

המציאות הביטחונית הקשה ביצהר הופגנה ערב ראש-השנה, כאשר פלשתינים תושבי הכפר חווארה הציתו בכד' אלול תשס"ו, 17.9, שטחים נרחבים של יצהר.

האש הוצתה סמוך לשכונה המזרחית של יצהר, "גבעת להבה" והתפשטה במהירות לעבר בתי הישוב.חבריכיתת הכוננות הגיעו למקום אך לא הצליחו להשתלט על האש, שהתפשטה במהירותויצאהמכלל שליטה.בית אחד נפגע מהשריפה.

רק אחרי שעות רבות הצליחו שלוש כבאיות ואנשי צוות הכוננות של הישוב להשתלט על האש, לאחר שזו כילתה עשרות דונמים של מטעי זיתים, גפנים ושקדים של הישוב. בנוסף נגרם נזק רב לתשתיות מים, חשמל, טלפון וביוב, לאחר שהאש כילתה צינורות וקווי חשמל וטלפון.

במהלך הדליקה פונו מהשכונה כעשרים משפחות על ילדיהן, לאחר שהאש התקרבה אל הבתים. לא היו נפגעים, אך כאמור נגרם נזק רב לתשתיות. נראה כי מדובר הצתה מכוונת, על רקע לאומני.

למחרת הורה שר הביטחון עמיר פרץ להערך להרס מבנים במאחזים ביניהם גם ביצהר.

יום אח"כ, בכו' אלול, כתשובה ציונית לדברי פרץ – אם כי המועד נקבע כמובן זמן רב לפני כן – נערך במקום טקס חנוכת בית כנסת הקבע.של היישוב.מאות השתתפו בטקס. המבנה הענק, 1,000 מ"ר גודלו, נבנה רק בידי פועלים יהודיים, כולם מיצהר או מישובים סמוכים.אפילו חומרי הגלם של הבניין, שהושלם בזמן שיא של פחות משנתיים, היו כולם תוצרתהארץ ולא מיובאים.
עבור לתוכן העמוד