מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

אפיקורוס- דעה
הגדל

בסל הקליטה של היישובים הקהילתיים, יחד עם כל הקלישאות הרגילות, יש צירוף מילים המחולל פלאות למתלבטים במעבר ליישוב קהילתי. איכות חיים, קוראים לזה, ומתכוונים לנוף, לשכנים נעימים וחביבים עד מאוד, לשלווה אקולוגית וחיים בטבע.

איכות חיים באה כניגוד לחיים בעיר הגדולה והרשעה, שבה כל האנשים מתנכרים זה לזה, אם כי הראו לי רחוב אחד בירושלים שבו אפשר להלך בשלווה בלי שתקפוץ עליך איזו מכרה מהעבר הלא כל כך ראוי לציון שלך.

כשעולים ליישוב הקהילתי שלנו, מעפילים בכביש שחוק ומגיעים לשער צהוב. עד לנקודה זו, אם מתעלמים ממי הביוב הזורמים בחופשיות ומהחייל בשער, איכות החיים אכן מתגשמת במלואה: השמש זורחת במלוא עוזה, צבאים משתובבים בחן, וחומטים משתזפים על הסלעים שבדרך.

כשממשיכים לתוך היישוב, נא לא להיבהל. זו אינה מעברה משנות החמישים, זו רק שכונה חדשה שמוקמה בידי אדריכלים מבריקים, שעיקר התמחותם הוא כיצד להציץ לשכנים בלי להיתפס.

קשה לי להשמיץ את הקרוואן שנתן לי כל כך הרבה השראה לתכנון אדריכלי, ושהגמיש את עמדותיי לגבי מיקום התנור והמקרר, אבל סוף סוף, מישהו הרי צריך להתייחס לכך שקברניטי ההתיישבות מקדשים את האדמה ובאותה נשימה דוחפים לה תשתיות וביוב זמניים, ממקמים קרוואנים אחד מול השני, והכל באמתלה של חסכון, וזה רק זמני.

איכות חיים כוללת בתוכה אקולוגיה, שהיא יחסי הגומלין שלנו עם הסביבה, למה אם כן, בשם אלוהים, במקום הכי חם בארץ בנויים הקרוואנים עם דודי חשמל? ולמה, שיואיל להסביר לי מישהו, לא חושבים על מיקום השמש כשמציבים את הקרוואנים?

אין טעם לנסות ולקבל תשובות. התשובות זהות. אנחנו משפחה אחת, כולנו אחים. (קין והבל? יעקב ועשיו? יצחק וישמעאל?) ובכלל זה זמני.

אני פונה נרגשות לקברניטי הקרוואנים, לא עושים חצי עבודה. אנא, סיימו להצמיד את הקרוואנים. למה להשאיר שני מטרים העלולים להשכין איבה בין שכנים? הצמידו אותנו, חברו את המיטות, נשתמש יחד בשירותים, נאכל על אותו שולחן. בל נשכח: בסין חי אדם על מטר מרובע, ואם סינים יכולים, אז גם אנחנו. הרבה יותר אקולוגי לגדל ירקות בגינה אחת, להוליד ילדים במיטה אחת, הדבר יחסוך משאבים ובזבוז.

אם צריך, אנחנו נתנדב בשמחה לאחות את קרעי הקרוואנים, שיד זדונית הפרידה ביניהם. אנא חברו אותנו. התחברות זה אין. התנתקות זה אאוט. גם אנחנו היינו רוציםלהשתתף במריבת השכן ולקלל את אשתו. אנא, יישובנו דל באירועים, ואנחנו מייחלים לאירועים כאלו. כמו אוויר לנשימה, כמו שמש לדוד.

בכלל גם לנו יש רעיונות מקוריים: לגדל קרוואן אחד על השני, בית של מיטת קומותיים.

וכדאי שיקויים בנו המשפט: כל היישוב כולו קרוואן צר מאוד. קרוואן צר מאוד.

נ.ב: איננו רוצים להיחשד כמלשינים, אך הבחנו שהשכנה ג.ק מגדלת שעועית על שני מטרים רבועים שלמים! במקום בו אפשר לדחוף לפחות עוד שלושה קרוואנים. מהרו ועשו מעשה לפני שתפרח השעועית ויהיה מאוחר מדי.

עבור לתוכן העמוד