מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

בנופי פרת מקווים להכפלת מספר התושבים
הגדל

לפני כשנה וחצי, בצהרי יום שישי, ח' כסלו תשס"ו, 10.12.2005, הגיעו נציגי היישוב נופי-פרת שבמזרח חבל בנימין לפגישה עם שר הביטחון דאז שאול מופז. נושא הפגישה היתה קידום תוכנית לבניה רווייה של כמאתיים יחידות דיור בשטח הצפוני של היישוב, חלקם בשיטת "בנה ביתך" וחלקם בידי קבלן. מופז התמודד באותם ימים על הנהגת תנועת הליכוד, אחרי פרישתו של אריאל שרון והקמת מפלגת "קדימה". מופז, שביקש להדגיש את מדיניותו הלאומית, בניגוד לזו של שרון, אמר לאורחיו: "אני מאשר לכם מתן תוקף".

יצאו ממנו שבעי רצון. זה מנהיג לאומי אמיתי!!

מה בדיוק עבר על מופז באותה שבת לא ברור, אבל ביום ראשון שאח"כ, כ' כסלו תשס"ו, הוא הודיע על הצטרפותו ל"קדימה" של אריאל שרון. מופז עבר לקדימה, התוכניות נשארו מאחור.

נופי פרת, יישוב מעורב של דתיים וחילוניים, עומד מיום לידתו בצילם של מהפכים פוליטיים במדינת ישראל.

ליל אור לכ"ד סיון תשנ"ב, מוצאי ה- 23 ביוני 1992, היה לילו הגדול של השמאל – הלילה בו נבחר יצחק רבין בפעם השניה לראשות הממשלה. השעה היתה 10 בלילה, כשהתפרסמו תוצאות מידגם הבחירות, והתברר באופן מוחלט שחילופי השלטון הם עובדה מוגמרת. שעתיים אח"כ התקשרו מתנועת "אמנה" לחברי "גרעין אוריה": זהו, אמרו להם, הגיעה שעת המעשה.

חודשים ארוכים המתינו חברי הגרעין, רובם רווקים ומיעוטם זוגות צעירים, לאישור הממשלה, אז ממשלת שמיר, לעלות על הקרקע במזרח בנימין. הם הכירו במסדרונות האוניברסיטה העברית בירושלים. כמחציתם הגדירו עצמם חילוניים או מסורתיים, היתר היו דתיים. כולם אידיאליסטים שרופים, שחלמו להקים יישוב מעורב באיזור ירושלים, בבנימין. ממשלת שמיר, בערוב שלטונה, לא ששה לאשר הקמת "התנחלות" חדשה. תשובת הממשלה היתה אחת: חכו אחרי הבחירות.

באותו לילה הבינו ש"אחרי הבחירות" הגיע, והוא נושא עימו תקופה חדשה להם, להתיישבות ולמדינת ישראל. עידן שהצללים רבים בו על האורות.

למחרת ב-7 בבוקר, בעוד הפרשנים מנתחים את המהפך ומנבאים את הקפאת ההתנחלויות, נראתה שיירת מכוניות נעה על שביל עפר משובש ממערב לכפר-אדומים. השיירה עצרה בפסגת גבעה צחיחה, בעלת ראש עגול וזנב מאורך, מרהיבה ביופיה אך חשופה לרוחות עזות. חברי הגרעין יצאו מהמכוניות והשקיפו על הנוף המואר באור השמש המטפסת ממזרח: ירושלים ממערב, ניכרת בשלושת מגדלי הר-הצופים, ים המלח והרי מואב ממזרח, מדבר יהודה מדרום, ומצפון נחלת בנימין. מתחתם התחתר נחל פרת, המוכר יותר בשמו הישן ואדי קלט.

לא היה להם הרבה זמן להתבונן בנוף. בתוך זמן קצר העמידו סככת בד מאולתרת שבקושי עמדה בפני הרוח. במשך היום הגיעו למקום 27 קרוואנים. כך קם "נופי פרת", היישוב האחרון של ממשלת שמיר, או אם תרצו – היישוב הראשון של ממשלת רבין השניה.

119 משפחות גרות כיום בנופי פרת – יישוב מעורב של דתיים וחילוניים. תנועת "אמנה" היתה שותפה לתהליך של הידברות בין חובשי הכיפות לגלויי הראש. למרות הקיפאון בבניה, היישוב גדל בשנתיים האחרונות ב-40 אחוז. לא מכבר הסתיים פרוייקט בניה של 20 יחידות דיור שבנתה חברת "בנייני בר-אמנה", שאוכלסו במהירות שיא.

היעד המרכזי הוא הכפיל את היישוב בתוכנית הבניה. הללו, למרבה הצער, עדיין תקועות במשרד הביטחון, חודשים רבים אחרי שמופז כבר לא שם.

השכונה הצעירה של נופי פרת, שכונת הקראוונים, היא גבעת החו"ד (חוד בספרות - 468, הגובה הטופוגרפי של המקום): 5 משפחות וכמה רווקים מתגוררים במקום.

עבור לתוכן העמוד