מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

"עינות קדם" – חוות בודדים בביקעה
הגדל

פרשת שי דרומי בנגב, בעל חוות הבודדים שנאלץ להתמודד עם פריצות וגניבות של הבדווים והסתבך בהריגה כשהגן על עצמו, העלתה לכותרות את נושא חוות הבודדים – ותרומתן לשמירה על אדמות ארץ-ישראל, על אדמות מדינת ישראל, וממילא תרומתן לביטחונה של המדינה.

על חשיבותה של חוות "עינות קדם" שמצפון ליריחו, (עליה כתבנו לראשונה לפני שנתיים, בגיליון מס' 15) אין צורך להכביר פרטים.

במבט דרומה נראים הבתים הצפוניים של יריחו, והכפר נועיימה. מצפון שוכן הכפר עוג'א. כל השטח מעוג'א לאורך קו הרכס שממזרח לחווה, כולל הכפר עוג'א, עד יריחו, הוא שטחA שבשליטת הרשות הפלשתינית. כאן החלו הנסיגות של הסכם אוסלו ביו"ש, בהסכם שנקרא בשעתו "עזה ויריחו תחילה". ברק, בשלהי כהונתו כראש ממשלה, עיבה את המסדרון שבין יריחו לעוג'א.

זו חוות בודדים על כל המשמעויות של מרחק ודרכי גישה. הוצאות הקיום במקום גבוהות וקשות. גם כאן, כמו בנגב, יש שכנים בדווים, שבט רשאיידה שהתיישב על אדמות שהיו בעבר קרקעות מדינה, שעליהן היו נטועים מטעים של ייטב.

לפלשתינים יש תוכנית אסטרטגית: להמשיך את הרצף הטריטוריאלי שלהם המחבר את יריחו לעוג'א – מזרחה, לעבר רכסי בנימין, לכיוון הכפר טייבה שממזרח לעפרה. כך יווצר רצף פלשתיני בין יריחו ורמאללה.

את הרצף הזה גודעות שתי נקודות יישוב יהודיות: עינות קדם ומבואות יריחו.

 

חינוך לתורה ועבודה כפשוטו

 

משפחת עתידיה היא המשפחה היחידה בעינות-קדם. לשטח עלו בחנוכה תשס"ה. איתם נמצאים 12 בני נוער שנאספו מכל רחבי הארץ, הצעיר בן 13 והמבוגר בן 18. כאן הם מתחנכים לתורה ועבודה כפשוטו, ללא מרכאות. קמים כל יום מוקדם אחרי שעתיים שמירה כל אחד. 5:30 תפילה. 6:30 ארוחת בוקר. 7:30 לימוד עד רבע לתשע עם רבנים שמגיעים מכוכב השחר ומירושלים.

בהמשך הם נכנסים לסדר יום של עבודה, כשכל אחד מבני הנוער אחראי על תחום מסויים. אחד אחראי על המטעים הדרומיים, אחר על המטעים הצפוניים, צעיר אחד אחראי על כל נושא האחזקה, אחד על החשמל, אחד על הטרקטורון. אחת הבחורות אחראית על הבניה. "כל אחד צובר אחריות" – אומר עומר עתידיה – "האחריות בונה אצל הצעיר מערכת של ערכים, גם של התמדה וגם של אחריות לאדמה ולארץ ישראל. הם גדלים ומתבגרים בצורה מדהימה". הנוער הוא זה שבנה את החווה: בית-הכנסת שנחנך בקיץ האחרון בעיצומה של מלחמת לבנון השניה, מטבח, חדר-אוכל, ובית המגורים שלהם. הכל הם בנו בעשר אצבעות.

ויש גם בריכת שחיה, שכבר פעלה בקיץ האחרון. 3 מטר עומקה. המים מגיעים מהמשאבה המשקה את כל החווה. מה יותר מרענן מלקפוץ מהמקפצה ישירות לתוך מים צוננים בחום הקיץ הלוהט של בקעת הירדן?

בסוף חודש ניסן מתוכננת נטיעת מטע תמרים של מאה דונם. לא מכבר ניטעו שני מטעים חדשים של זיתים, סך הכל 200 דונם. המטעים הללו מניבים פרי אחרי 4 שנים, ורק אחרי 7 שנים מחזיריםאת ההשקעה. עיקר הפרנסה מבוססת אם כן על משק החי המכיל 400 אמהות כבשים.

 

עבור לתוכן העמוד