מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

בחזרה לתפיסה הביטחונית הנצחית
הגדל

ביומה הראשון של הפעילות הקרקעית של מבצע "עופרת יצוקה", הגיעו כוחות שיריון של צה"ל לחורבות היישוב נצרים, כדי לכתר את העיר עזה מדרום. אותה שעה הגיעו כוחות מחטיבת הצנחנים לחורבות היישובים אלי-סיני ניסנית ודוגית, כדי לתפוס את מרחבי שיגור הרקטות שמוקמו בחורבות יישובים אלו.

אלמלא היה זה כה טראגי, אפשר היה להתפוצץ – אבל מצחוק. 3 וחצי שנים אחרי שמדינת ישראל החריבה את נצרים כי "ההתנתקות תשפר את מצבנו הביטחוני" חזרו כוחות צה"ל לחורבות נצרים, כדי לשפר באמת את מצבנו הביטחוני. האיזור שנבחר לביתור הרצועה בשלב הראשון – ציר קרני-נצרים – תואם במדוייק את תפיסת הביטחון שהגה אריאל שרון כבר בשנת 1971, ואשר על פיה יזם שרון את הקמת נצרים: תפיסת האצבעות, הדוגלת באצבעות של נוכחות יהודית בתוך חבל עזה כדי לשבור את הרצף הערבי של הרצועה. רק בדרך הזו, גרס שרון, אפשר יהיה לשלוט בכל חבל עזה, וממילא לשמור על שקט ביטחוני בכל איזור הנגב. נצרים קמה בשנת 1972 כהיאחזות צבאית, כדי לממש את התפיסה הביטחונית הזו. התפיסה לא השתנתה גם כשנצרים, ככל יישובי גוש-קטיף, הפכו ליישובים אזרחיים.

כך גם מרחב היישובים אלי-סיני ניסנית ודוגית, אשר שימש כחגורת הביטחון מול איזור אשקלון. חורבן יישובים אלו איפשר את ירי הרקטות המאסיבי בשלוש השנים האחרונות על אשקלון. עם הכניסה לרצועה, חזרו כוחות צה"ל לחגורת הביטחון הזו, ה"אצבע" הצפונית ביותר בתפיסת האצבעות של שרון.

אולי מחוללי עקירת היישובים יכולים להסביר, איזו תועלת בסופו של דבר היתה במהלך האווילי הזה? האיש שחולל את המהלך כבר לא יכול לספק תשובות מזה 3 שנים בדיוק. יורשיו, למרבה הצער, סיימו את המלחמה בדיוק באותו עיקרון חסר היגיון: חד-צדדית. הפסקת אש חד-צדדית, נסיגה חד-צדדית בפעם השניה.

קשה להתעלם מהחששות, שתוצאות הנסיגה החד-צדדית השניה לא יהיו שונות מהראשונה, וצה"ל יצטרך לחזור לחבל עזה בפעם החמישית מאז קום המדינה. כי האמת הבלתי מעורערת היא, שביטחון אמיתי יובטח רק אם צה"ל ישלוט ביטחונית בכל חבל עזה. וכדי לשלוט בכל הרצועה הוא חייב לשמור אותה מחולקת, ואת זה ניתן לעשות רק באמצעות נוכחות יהודית מאסיבית לאורך ימים, ואין נוכחות יהודית לאורך ימים ושנים ללא התיישבות אזרחית. ההתיישבות היא הביטחון האמיתי – האמת הזאת לא השתנתה מאז ימי חניתה, נגבה, גוש-עציון ונצרים.

זאת האמת שהביאה את ממשלת ישראל שבהנהגת מפלגת העבודה (המערך) להקים את ההתיישבות בחבל עזה, כאשר תפיסות הביטחון המשולב בהתיישבות אזרחית הוביל ליישומן ע"י השרים גלילי אלון וגבתי מהשמאל, וראש הממשלה מהליכוד מנחם בגין אחרי ה"מהפך" הפוליטי הראשון. זאת האמת, שהמנהיגים הנוכחיים לא מוכנים להפנים.

עבור לתוכן העמוד